Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska firma planuje budowę fabryki ekologicznych domów

Redakcja
Domy efektywnie energetycznie pozwalają zaoszczędzić na rachunkach nawet dziesięciokrotnie
Domy efektywnie energetycznie pozwalają zaoszczędzić na rachunkach nawet dziesięciokrotnie Materiały prasowe
Za inwestycję formalnie będzie odpowiadać spółka Lubelski Dom Efektywny Energetycznie. Firma powstała dziś, ale założyli ją przedsiębiorcy, którzy mają już doświadczenie w budowaniu podobnych obiektów. Nabywców ma zachęcić zapowiedź oszczędności. - Szacunkowo, właściciel budynku o powierzchni 100 mkw. za ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę będzie płacić ok. 400 zł rocznie. Mieszkańcy zwykłych domów płacą dziesięć razy więcej - mówi Wojciech Baryła z zarządu spółki LDEE.

Jednak nie tylko o pieniądze tutaj chodzi. - Musimy oszczędzać energię, porzucić paliwa kopalne i myśleć o przyszłości. Tak, żeby następne pokolenia odziedziczyły czyste środowisko - tłumaczy Wojciech Baryła.

Domy efektywne energetyczne już powstają, ale w większości poza regionem, wokół Warszawy i w Płocku. Części składowe budynków produkuje firma z Poniatowej.

Łącznie jest ich kilkanaście. - Dzięki dotychczasowym doświadczeniom wiemy, że nasze domy oszczędzają energię i są zdrowe dla mieszkańców - zapewnia Wojciech Baryła. - To wszystko w cenie zbliżonej do  wartości domu tradycyjnego.

 Jednak możliwości firmy z Poniatowej nie przekraczają czterech domów miesięcznie. Rozpoczęcie budowy nowej fabryki w podstrefie ekonomicznej w Łukowie LDEE planuje na przełom 2015 i 2016 roku. Rocznie ma wytwarzać 400 gotowych do postawienia domów.

Stawiają na energię

W przedsięwzięciu uczestniczy Fundacja Rozwoju Lubelsz-czyzny. Organizacja od 25 lat wspiera rozwój przedsiębiorczości. W realizacji tego zadania ma jej pomagać Inkubator Przedsiębiorczości, którego działalność zainaugurowano wczoraj. - Chcę, żeby to było miejsce łączące biznes z nauką - tłumaczy Henryk Łucjan, prezes FRL. Nowy obiekt powstał przy Drodze Męczenników Majdanka 181 i liczy 1200 mkw. powierzchni biurowej. Z tego 30 proc. jest już wynajętych.

- W Lublinie funkcjonuje  15 inkubatorów, ale brakowało nam takiego skoncentrowa-nego na energetyce z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Nowy inkubator uzupełnia tę lukę i wpasowuje się w rozwój branż strategicznych dla naszego miasta - mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Ratusz chce włączyć inkubator w swoje plany wspierania przedsiębiorczości. Zakłada, że w przyszłym roku mogłoby się tu wprowadzić 30 startupów.

 - Chcemy stać się siedzibą firm, które już działają, ale też tych młodych, bo w otoczeniu bardziej doświadczonych graczy łatwiej się rozwijać - przyznaje Henryk Łucjan.

Już teraz przedsiębiorcy mogą korzystać z innych form wsparcia oferowanych przez FRL. Specjaliści pomagają firmom m.in. przygotować projekt o dofinansowanie i wnioski o granty.

 

Piotr Nowak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski