Jedną z pierwszych artystek, która przez zagrożenie koronawirusem, zdecydowała się zagrać koncert transmitowany w sieci była Urszula. Pochodząca z Lublina piosenkarka promowała występ hasłem #Zostanwdomuzmuzyka. Nawiązując w ten sposób do ogólnopolskiej akcji namawiającej Polaków do pozostania w domach. Koncert odbył się w niedzielę (15 marca).
Na ciekawy pomysł wpadło stowarzyszenie Folkowisko, które na Facebooku założyło grupę „Kultura w kwarantannie”. Osoby z całej Polski, w tym z Lubelszczyzny, dzielą się informacjami na temat wydarzeń, które można obejrzeć online.
- Wszyscy utknęliśmy w domach na dwa tygodnie, dlatego stwierdziliśmy, że fajnie będzie wymienić się doświadczeniami i rzeczami, które dzieją się w sferze cyfrowej
– mówi Marcin Piotrowski, pomysłodawca „Kultury w kwarantannie”. – Udało nam się stworzyć największą imprezę masową w czasach kwarantanny – dodaje.
Filmy, książki, spektakle
Jednym z pomysłów jest skorzystanie z oferty portalu Open Culture, który w swoich zasobach ma ponad 1000 bezpłatnych filmów do obejrzenia. Znajdziecie tam wiele filmowych klasyków, produkcje niezależne, filmy noir, nieme, krótkometrażowe kino sztuk walki, westerny, dokumenty i animacje.
Empik także postanowił wesprzeć osoby znajdujące się w kwarantannie. Teraz każdy przez okres dwóch miesięcy za darmo może skorzystać z usługi Empik Premium. Daje ona dostęp do tysięcy audiobooków i e-booków, a także szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.
Teatr Stary zachęca do obejrzenia archiwalnych wydarzeń w ramach Wideoteki Teatru Starego w Lublinie. - Zachęcamy do przypomnienia sobie rozmów przeprowadzonych w ramach cyklu „Bitwa o kulturę/literaturę” oraz spotkań przy okazji projekcji filmowych – czytamy w oświadczeniu na facebookowym profilu. Wszystkie filmy znajdziecie pod tym linkiem.
W akcję włączył się także Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, który zachęca do oglądania spektakli online. Chodzi o Teatr Telewizji, który za darmo można obejrzeć na platformie VOD. Oferuje ona szereg spektakli z gwiazdorską obsadą, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto zwrócić uwagę na stronę Ninateka.pl, która oferuje kino, teatr oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie.
Zwiedzanie bez wychodzenia z domu
Tutaj możliwe jest zwiedzanie lubelskiej archikatedry. Wycieczka dotyczy nie tylko samego kościoła i kaplica, ale także krypt czy zakrystii.
Muzeum Lubelskie proponuje z kolei facebookowy cykl zatytułowany „Odkrywamy freski Kaplicy Trójcy Świętej”. W mediach społecznościowych instytucja zamieszcza zdjęcia fresków wraz z opisem, dzięki czemu można je podziwiać całkowicie za darmo.
Brama Grodzka – Teatr NN zaprasza wszystkich na swoją platformę YouTube, gdzie znajduje się m.in. zapis tegorocznych obchodów 117 urodzin Józefa Czechowicza.
- Na naszym facebooku zaprezentowaliśmy także Misterium „Światła i Cieni”. Normalnie odczytujemy nazwiska mieszkańców lubelskiego getta i wygaszamy światła na podzamczu. W tym roku wykorzystaliśmy część dotychczasowych nagrań wydarzenia i podłożyliśmy pod nie zdjęcia z getta. Staramy się wykorzystywać w tym trudnym czasie nowe media – mówi Kinga Ludwik z „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”
Niedługo instytucja opublikuje w Internecie cykl tak zwanych „Wirtualnych spacerów”, zaś na Instagramie publikowane są przez nią zdjęcia dawnego Lublina.
- Siedzenie w domu nie musi być nudne. Co robić z dzieckiem?
- ZA "Puławy" wyłożą pieniądze na walkę z koronawirusem
- Dr Pawlikowski: Takie sytuacje weryfikują człowieczeństwo
- Specjalna akcja. Posiłki dla pracowników medycznych
- „Dramat". Sklepy, restauracje, teatry tracą pieniądze
- Wszyscy, którzy spotkają się z koronawirusem, łapią go
Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?