Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska pediatria: próby łatania dziury w systemie ochrony zdrowia. W środę rusza oddział w Lubartowie

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Archiwum
Oddział pediatryczny w szpitalu w Lubartowie wznawia działalność w środę (1.12). Ma to być kolejny szew na lubelskiej dziurze w systemie ochrony zdrowia małych pacjentów.

Do kryzysu lubelskiej pediatrii przyczynił się brak oddziałów dziecięcych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ, Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, SPZOZ w Lubartowie i SPZOZ we Włodawie. W związku z tym duża liczba pacjentów trafiała do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcy w Lublinie. Skutkowało to trudnościami w diagnostyce i leczeniu specjalistycznym hospitalizowanych tam dzieci.

Sytuację ma rozładować stopniowe przywracanie funkcjonowania zawieszonych oddziałów. Jak przekonuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie, pediatria jest już gotowa do użytku i czeka na oficjalne otwarcie.

– Wszystkie prace remontowe zostały ukończone, sprzęt medyczny jest już umieszczony w gabinetach. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ruszamy zgodnie z planem 1 grudnia. Cieszymy się, że ponownie będziemy mogli leczyć małych pacjentów. Nasz wykwalifikowany personel otoczy najlepszą opieką dzieci, które trafią do naszego oddział – zapewnia Wioleta Wojciechowska, rzeczniczka placówki.

Na pacjentów czeka 17 łóżek, a na rodziców lub opiekunów możliwość przebywania wraz z dziećmi przez całą dobę, np. podczas nieodpłatnego pobytu hotelowego na jednej sali. Szpital zapewni im również kącik kuchenny wyposażony w lodówkę, czajnik elektryczny i mikrofalówkę.

Oddział jest ponadto wyposażony w sześć pracowni badań specjalistycznych, a w jego osprzętowaniu nie zabraknie m.in. kardiomonitorów, pulsoksymetrów, pomp infuzyjnych i lampy do fototerapii dla noworodków. Pacjentów będzie przyjmować trzech lekarzy pediatrów, w tym jeden ze specjalizacją z alergologii dziecięcej.

– Dodatkowo będzie pracować lekarz ze specjalizacją z pulmonologii dziecięcej oraz szóstka lekarzy dyżurnych. Planujemy także rozszerzyć liczbę miejsc z obecnych dwóch do czterech dla lekarzy planujących szkolić się w pediatrii – dodaje Wojciechowska. Zaznacza również, że ponowne uruchomienie pediatrii w szpitalu jest zasługą p.o. dyrektora Mirosława Makarewicza. – Dołożył wszelkich starań, by pozyskać kierownika oddziału pediatrycznego. W ubiegłym roku po odejściu na emeryturę dotychczasowego kierownika pomimo kilku konkursów na to stanowisko nie wpłynęła ani jedna oferta.

We Włodawie gaszą pożary, ale nie na pediatrii

W „Kurierze” pisaliśmy już kilkakrotnie o kryzysie lubelskiej pediatrii, której skutki dotkliwie odczuł Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Odciążyć placówkę miał otwarty w połowie listopada oddział dziecięcy w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie.

Dla pacjentów przygotowano trzy pediatrki, zespół pielęgniarek i 20 łóżek. W poniedziałek (29.11) rano zajętych było pięć.

– W pierwszym tygodniu było gorzej, mieliśmy jednego, dwóch, trzech pacjentów – informuje Teresa Szpilewicz, dyrektorka placówki. Jak podkreśla, zauważyła już wpływ uruchomienia oddziału na szpital: negatywny. – Dla nas jest to duże utrudnienie, bo musiałam zabrać pielęgniarki z oddziału covidowego. Część z nich była wcześniej na dziecięcym, ale kiedy został zamknięty, pracowały na różnych oddziałach. Ostatnio wspierały właśnie covidowy. Ten tydzień zapowiada się spokojnie, ale w poprzednim mieliśmy armagedon i gaszenie pożarów: trafiło do nas ośmioro pacjentów covidowych więcej, niż mamy łóżek – dodaje.

Jak podkreśla dyr. Szpilewicz, stale brakuje rąk do pracy zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i lekarzy.

A jak wpłynęło otwarcie pediatrii we Włodawie na Uniwersytecki Szpital Dziecięcy Lublinie?

– W ostatnich dniach zmniejszyła się liczba dzieci hospitalizowanych z powodu RSV, co może mieć związek z nieznacznie zmniejszoną liczbą dzieci hospitalizowanych w całym szpitalu. Trudno jest nam się odnieść, czy otwarcie oddziału pediatrycznego we Włodawie odciążyło Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Nie mamy żadnych danych ilu pacjentów jest hospitalizowanych w tamtejszym oddziale – informuje Agnieszka Osińska, rzeczniczka USzD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski