MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska pielgrzymka inna niż wszystkie dotychczasowe. Pątnicy wkrótce wyruszą na Jasną Górę

Piotr Nowak
Piotr Nowak
pielgrzymka.lublin.pl
Ponad tysiąca uczestników spodziewają się organizatorzy 42. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy z Lublina wyruszą we wtorek. Przez Polskę będą szli z zachowaniem reżimu sanitarnego.

We wtorek wyrusza 42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii będzie inna niż w poprzednich latach. Każdego dnia będą szły trzy grupy, maksymalnie 150 osób jednego dnia. Pod wieczór pątnicy będą wracać autokarami do domów w Lublinie, Puławach, Łęcznej, Lubartowie i Chełmie. Uczestnicy mają kategoryczny zakaz pozostawania na noc na trasie pielgrzymki.

- To będzie zupełnie inna pielgrzymka. Myślę, że o wiele bardziej intensywna w przeżywaniu duchowym. Dlatego że pielgrzym będzie mógł być maksymalnie 2 lub 3 dni na trasie – przyznaje ks. Mirosław Ładniak, organizator pielgrzymki.

Marcin z Lublina na Jasną Górę szedł już 20 razy. W tym roku nie pójdzie, ale nie ze strachu przed epidemią. W najbliższych dniach spodziewa się narodzin dziecka.

Lubelska pielgrzymka na Jasną Górę. Trzeciego dnia wędrówki ...

- Przyjdę na mszę do katedry pomodlić się z pielgrzymami. Zamierzam się także łączyć z nimi za pośrednictwem transmisji online - zapowiada. Relacja na żywo ma być dostępna codziennie od 4 do 14 sierpnia na stronie wydarzenia. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w rekolekcjach w drodze mogą pozostawić swoje intencje w sekretariacie pielgrzymkowym.

- Do poniedziałku działa sekretariat pielgrzymkowy, w którym można wesprzeć fundusz „Idę z Tobą” - przypomina ks. Mirosław Ładniak, organizator pielgrzymki. Sekretariat przed katedrą jest dostępny od godz. 10 do 17. Intencje złożone w funduszu będą codziennie omadlane na szlaku, zostaną też zaniesione przed oblicze Czarnej Madonny.

Tegoroczna pielgrzymka będzie o jeden dzień krótsza. Pątnicy z Lublina na Jasną Górę wyruszą we wtorek.

- Zapraszam na mszę świętą pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Nabożeństwo w katedrze rozpocznie się o godz. 6 - zapowiada ks. Mirosław Ładniak. Po mszy wierni wyruszą na szlak. Uczestnicy wyjdą spod katedry i przejdą ul. Królewską, przez deptak i dalej ulicami Kapucyńską, Narutowicza, Głęboką do al. Kraśnickiej.

Lubelscy pielgrzymi dziesiąty dzień na pątniczym szlaku. Cor...

- Przejście pielgrzymów odbędzie się przy czasowym wstrzymaniu ruchu - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Na Jasną Górę pątnicy będą maszerować tylko w jednej kolumnie trasą na Urzędów i Annopol 4 sierpnia na szlak wyruszą grupy 1, 2, 3, kolejny dzień to kolejne trzy grupy i tak rotacyjnie do 14 sierpnia.

Pierwszy odcinek jest bardzo długi, liczy 38 km. Koniec dnia zaplanowany jest w Wilkołazie. Wieczorem pątnicy powrócą do swoich domów. Rekomendacje dotyczące wyruszenia na szlak zostały uzgodnione z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Zgodę na organizację wydał wojewoda lubelski i metropolita. Nocowanie u gospodarzy na szlaku jest zabronione.

- Pielgrzymka idzie w reżimie sanitarnym. Jesteśmy niemalże otoczeni kwarantanną. Chodzi o to, żeby nie było kontaktów z miejscową ludnością w domach, w sklepach. Przemieszczamy się przez całą Polskę i ten kordon sanitarny wokół naszych pielgrzymów musi być jak najbardziej ścisły – wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak. Zapowiada, że organizatorzy zrobią wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom.

Lubelska pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy dotarli już na miejsce

Drugiego dnia wierni dojdą do Księżomierzy, gdzie modlić się będą w sanktuarium św. Otylii. Później trasy są podobne do tych ubiegłorocznych.

- Mam nadzieję, że rekolekcje w drodze mimo utrudnień będą wspaniałą duchową ucztą - dodaje duszpasterz. - Nawet jeden dzień na szlaku to świetna okazja do podładowania duchowych baterii. Warto się wybrać, jeśli ktoś ma siłę i chęć. Wiara i modlitwa potrafią zdziałać cuda - podkreśla Marcin.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski