Lubelski Festiwal Graffiti 2013: walka o sztukę w sprayu

  Lubelski Festiwal Graffiti 2013: walka o sztukę w sprayu

  PAF

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Lublin ma dwie (konkurencyjne) imprezy poświęcone graffiti. Najbliższa, Lubelski Festiwal Graffiti, rozpoczyna się 30 sierpnia

  Lublin ma dwie (konkurencyjne) imprezy poświęcone graffiti. Najbliższa, Lubelski Festiwal Graffiti, rozpoczyna się 30 sierpnia ©Jacek Babicz

  Może wydawać się dziwne, że już dwa dni po zakończeniu festiwalu graffiti Meeting of Styles 2013 anonsujemy drugi lubelski festiwal o tej tematyce o adekwatnej nazwie, Lubelski Festiwal Graffiti 2013 (start: 30 sierpnia). Dlaczego mamy w mieście dwie niemal identyczne imprezy w odstępie kilku tygodni? Z reguły, gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ale w tym wypadku – o honor.
  Lublin ma dwie (konkurencyjne) imprezy poświęcone graffiti. Najbliższa, Lubelski Festiwal Graffiti, rozpoczyna się 30 sierpnia

  Lublin ma dwie (konkurencyjne) imprezy poświęcone graffiti. Najbliższa, Lubelski Festiwal Graffiti, rozpoczyna się 30 sierpnia ©Jacek Babicz

  Na początku tego roku organizator tegorocznego festiwalu Meeting of Styles Łukasz Kuzioła udzielił wywiadu na blogu SUW2011. Kuzioła opowiadał o dotychczasowych imprezach pod szyldem Lubelskiego Festiwalu Graffiti. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie oświadczenie, które Europejska Fundacja Kultury Miejskiej (to oni od 2008 r. organizowali LFG) wydała wkrótce po opublikowaniu tekstu.

  „Łukasz Kuzioła był jednym z zaufanych wolontariuszy, któremu powierzyliśmy realizację wybranych elementów festiwalu”, czytamy w oświadczeniu. „Jego wypowiedzi sugerujące, jakoby był twórcą i organizatorem wspomnianych wydarzeń są nieprecyzyjne i nieprawdziwe. Użyta w wywiadzie forma <>, bez wskazania w czyim imieniu Kuzioła się wypowiada, jest nieakceptowalną próbą przypisania sobie osiągnięć dużej grupy ludzi (…) Kiedy zakładaliśmy EFKM, Akim Walta aka Zebster, człowiek-legenda, który w graffiti zrobił wszystko, powiedział nam: <>. W wywiadzie z Łukaszem jest obecne tylko nazwisko. Skończmy więc gadanie i do roboty.”

  Reszta, jak chcieli ludzie z fundacji i Szekspir, jest milczeniem, a raczej: historią. Na prośbę Kuzioły wywiad usunięto, ale drogi jego i fundacji się rozeszły. Koniec końców, mamy w Lublinie dwa wydarzenia poświęcone sztuce ulicznej.

  Na trzydniowym Lubelskim Festiwalu Graffiti pojawią się prace 60 artystów z całego świata (m.in. z: Austrii, Birmy, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chin, Czech, Hiszpanii, Indii, Iranu, Korei). Centralnym wydarzeniem będzie wystawa w galerii Brain Damage. Jak podają organizatorzy, w planach są także jam graffiti, dyskusja plenerowa na temat sztuki ulicznej, tworzenie muralu, długo oczekiwana światowa premiera filmu „Papas 3” i premiera albumu „Ekin Subways. 1998-2013.”

  Przewodnim hasłem LFG 2013 jest „All My City In”. Festiwal ma też wyraźną ideologię:
  „W odróżnieniu od większości polskich i europejskich festiwali nie będziemy tworzyć estetyzujących murali ani kreować artystów ulicznych. Wracamy do korzeni – skupiamy się na klasycznym graffiti doceniając jego rolę w kształtowaniu tożsamości miasta. Hołdujemy spontaniczności, autentyczności i żywej pasji towarzyszącej najbardziej uznanym twórcom z Europy.”

  Lubelski Festiwal Graffiti, 30 sierpnia - 1 września, wstęp wolny, program wkrótce

  Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo