18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lubelski Festiwal "Rytm i Melodia" w Dniu Mamy (ZDJĘCIA)

Joanna Biegalska
Udostępnij:
W sobotę w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego hucznie świętowano Dzień Mamy. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły. Festiwal "Rytm i Melodia" zakończył się późnym popołudniem, a przez scenę przewinęły się rozśpiewane i roztańczone przedszkolaki.

W tym roku wystąpiło dokładnie 1300. dzieci z lubelskich przedszkoli. Część z nich prezentowała się tylko w wersji wokalnej, a część tylko tanecznej. Były też warianty łączone.

- Zrezygnowaliśmy tym razem z konkursu i przyjęliśmy formułę przeglądu - podkreśla Maria Dmowska z Centrum Rozwoju Dziecka, współorganizatorka Festiwalu. - Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Nagrodziliśmy też nauczycieli za przygotowanie dzieci. Jak co roku Festiwal zorganizowaliśmy przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Tańca "Gamza", którego prezesem jest Piotr Mochol. Za to partnerstwo jesteśmy bardzo wdzięczni.

Na koncercie uwagę zwracała kolorowa wiosenna scenografia, której dominującym elementem były unoszące się nad sceną baloniki. Pomysł rewelacyjny! Pojawiające się na scenie grupy taneczne i mali piosenkarze w kolorowych kostiumach doskonale prezentowali się na takim tle. Warto dodać, że scenografię przygotowało Centrum Rozwoju Dziecka, według projektu Małgorzaty Wasilewskiej.

Wszystkie prezentacje były bardzo starannie przygotowane, co jest niewątpliwie zasługą nauczycieli i dyrekcji przedszkoli. Mocną stroną Festiwalu "Rytm i Melodia" jest zawsze wysoki poziom artystyczny.

Nie sposób opisać wszystkich występów, toteż skupię się tylko na tych, które szczególnie zapadły mi w pamięci. Moją uwagę zwróciło Przedszkole nr 11 w Lublinie, które zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi. Dzieci przygotowały pantomimę do bajki "Calineczka". To była piękne i wzruszające widowisko, które wycisnęło na widowni nie jedną łzę.Scenariusz do spektakli przygotowuje zespół terapeutów i pedagogów. Do "Calineczki" wykorzystano muzykę z różnych filmów m.in. z "Marzyciela" i "Foresta Gampa".

- Ile razy widzę moją małą córeczkę na scenie zawsze płaczę - przyznaje Beata Zawadzka, mama Kingi jednej z małych artystek. - Dla naszych dzieci taki występ bardzo wiele znaczy. Moja córeczka ma problemy z mówieniem ale poza tym rozwija się wspaniale. To w dużej części zasługa kadry pedagogicznej w tym przedszkolu.

Jagoda Naja, pracuje w Przedszkolu Specjalnym nr 11: - W naturalny sposób powstają nasze inscenizacje. Dzieci uwielbiają muzykę i ruch. Wykorzystanie ich naturalnych predyspozycji i nadanie im fabuły teatralnej pozwala stworzyć niezapomniane widowisko. Te występy są szalenie istotne dla naszych dzieci. Przede wszystkim budują taki pozytywny obraz samego siebie. Dziecko doświadcza sukcesów na scenie i cieszy się, że odgrywa ważną rolę. To pozytywnie wpływa na jego emocje.

Teatr w Przedszkolu nr 11 działa od 1994 roku. Co roku przygotowywane są spektakle na Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku - festiwalu dla osób niepełnosprawnych.

- Jesteśmy dumnie z tego, że dzisiaj wzięliśmy udziału w Festiwalu "Rytm i Melodia", ponieważ taka impreza pozwala nam zintegrować się z dziećmi z innych lubelskich przedszkoli - podsumowuje Jagoda Naja.

Bardzo interesujący program przygotowało również Przedszkole nr 78 w Lublinie, które zaprezentowało się podczas koncertu dwukrotnie. Po raz pierwszy była to blisko 40 osobowa grupa taneczna w żywiołowym tańcu "Disco", który przygotowała Anna Łakota. Drugi raz dzieci z Przedszkola nr 78 wystąpiły z piosenką "Koronkowa lambada". Tu prym wiodły dziewczynki: Ania Falba, Maja Kusiak, Ania Thum, Julia Zgrzywa i Marta Birut. Piosenkę przygotowały nauczycielki: Joanna Krukowska - Sawicka i Elżbieta Jaworska.

- Do naszego przedszkola uczęszcza 175 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dużą uwagę zwracamy na kształcenie artystyczne naszych pociech - przyznaje Ewa Jaszczewska, dyrektor Przedszkola nr 78 w Lublinie. - Od dziesięciu już lat nasze Przedszkole zdobywa laury na różnego rodzaju przeglądach. Zdobyliśmy między innymi główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu "Raz na ludowo". Od 13 lat sami też organizujemy Konkurs Recytatorski dla przedszkoli z terenu Lublina.

Także Przedszkole nr 5 w Lublinie przygotowało coś ekstra z myślą o wszystkich Mamach. Piosenka "Kocham Cię" w wykonaniu Karoliny Baran, Julii Krawczyk, Agaty Kryszczuk, Wiktorii Maciek i Marceliny Staniak była najpiękniejszą dedykacją dla bohaterek dzisiejszego święta. Piosenkę przygotowały z dziećmi nauczycielki: Aneta Gorajska i Elżbieta Zielińska.

Festiwal "Rytm i Melodia", który w przyszłym roku będzie świętował swoje 15 lecie, zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Honorowy patronat nad imprezą objął dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. Wielu hojnych sponsorów ufundowało upominki dla wszystkich dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nadia
No właśnie też się zastanawiam skąd te nazwiska w przedszkolu nr 78.To przykre, że panie które tak naprawdę przygotowały dziewczynki do występu, nie zostały wymienione. Myślę, że redakcja Kuriera powinna to sprostować i przeprosić panie!!!Więcej rzetelności!
X
XYZ
Na pewno panie wymienione jako przygotowujące piosenkę " Koronkowa lambada " , nie pracują w Przedszkolu 78!!! Więcej rzetelności w przekazywaniu tego typu informacji!!!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie