Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski kozioł nie zawsze wspinał się na winorośl

Małgorzata Szlachetka
Herb Lublina z elewacji kamienicy Archidiakońska 5
Herb Lublina z elewacji kamienicy Archidiakońska 5 Małgorzata Genca
Czy kozioł znalazł się w herbie Lublina dlatego, że mieszczanie w średniowieczu hodowali na okolicznych wzgórzach ...kozy? Wizerunek tego zwierzęcia zobaczymy na odciskach pieczęci miejskich sprzed wieków.

- Rada miejska, ławnicy, burmistrzowie używali pieczęci z godłem lubelskim, na którym było przedstawienie kozła - opowiada Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Z tym, że tamten kozioł nie wspinał się na winorośl, jak we współczesnej wersji herbu, ale stał na czterech nogach. Wyglądał więc bardziej naturalnie.

- Najstarsze znane nam odciski miejskiej pieczęci Lublina pochodzą z dokumentów wystawionych na początku XV wieku. Z zapisów źródłowych wiemy, że egzemplarzy tłoków pieczętnych było kilka. Jedna z pieczęci była określana mianem „srebrnej”, inna nazywana „żelazną”- dodaje szef Archiwum Państwowego w Lublinie.

Podkreślając jednocześnie, że zmiana w wyglądzie herbu zaszła w latach 20. i 30. XVI stulecia. Wówczas lubelski kozioł jest już przedstawiany na pieczęciach na dwóch nogach. Widać było, że wspinał się na jakiś krzew. Ostatecznie wyewoluował on w przedstawienie winorośli.

Z przewodnika: Przed laty Wieniawa słynęła z win

Jaki związek w takim razie miał Lublin z uprawą winorośli? Dyrektor Piotr Dymmel mówi, że wzmianki o winnicach w okolicy naszego miasta pojawiają się w dokumentach piętnastowiecznych. I dodaje, że winorośl była hodowana m.in. na terenie, gdzie obecnie jest Czechów.

Wystarczy sięgnąć do przewodnika „Historyczny obraz miasta Lublina” Seweryna Zenona Sierpińskiego (pierwsze wydanie z 1839 roku), żeby przekonać się, że winorośle rosły też kiedyś na Wieniawie. Dzisiejsza dzielnica Lublina sąsiadująca ze Śródmieściem w przeszłości była odrębnym miasteczkiem z własnym rynkiem.

Oddajmy głos Sierpińskiemu: „Przed laty Wieniawa słynęła z dobrych win. Sądzę, iż na tem to miejscu musiały być ogrody winne, czyli winnice, a stąd i nazwisko Wieniawy powstało”.

Jak ta gałąź gospodarki wyglądała na tle Rzeczpospolitej z dawnych wieków?

- Największy rozwój uprawy winorośli miał miejsce w XV i XVI wieku, wówczas w całej Polsce winnice były bardzo rozległe, a wino gronowe cieszyło się dużą renomą i wywożono je za granicę. Coraz mroźniejsze zimy (tzw. mała epoka lodowcowa), import tanich i lepszych gatunkowo win z południa Europy oraz liczne wojny w XVII wieku spowodowały upadek polskich winnic - tak pisała na ten temat dr inż. Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kozioł z długimi, karbowanymi rogami

Wróćmy do wizerunku kozła widocznego w herbie Lublina.

- Według jednego z badaczy wizerunek mógł być przyniesiony przez przybyszów z zachodu po lokacji Lublina z 1317 roku - stwierdza Piotr Dymmel, dyrektor APL. Przyznaje również, że lubelski kozioł z dawnego herbu był „dosyć charakterystyczny”. - Bo na najstarszych pieczęciach miał długie, wygięte i karbowane rogi - wyjaśnia Piotr Dymmel.

W przypadku herbu nie można zapomnieć o jego symbolicznych znaczeniach. Według „Słownika symboli” Władysława Kopalińskiego kozioł w heraldyce oznaczał „rycerza zwyciężającego środkami polityki i dyplomacji bardziej niż orężem”.

Miał zarówno pozytywne jak i negatywne skojarzenia. Z jednej strony kozioł był symbolem m.in. błyskawicy i pioruna, płodności, towarzyskości, zręczności, ruchliwości oraz wolności. Ale z drugiej: żarłoczności, głupoty, skąpstwa, biedy oraz zimy. Szczególnie złą prasę kozły miały w średniowieczu, gdy symbolizowały diabła o koźlich rogach i kopytach, i miały mieć związek ze sferą czarów.

Współcześnie herb Lublina występuje obok loga miasta.

- Logo ma komercyjny charakter. Powinniśmy dbać o to, aby nie zastępowało ono herbu, który tradycyjnie był związany ze sferą władzy miejskiej - podsumowuje Piotr Dymmel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski