Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski NFZ. Karty EKUZ coraz bardziej popularne. Z dnia na dzień kolejki będą większe

Gabriela Bogaczyk
Lubelski NFZ wydał w zeszłym roku o 43 proc. więcej Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego niż w 2014 r. Karta uprawnia nas do bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą na takich samych prawach co obywateli krajów UE albo Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii.

- Należy pamiętać, że o uraz czy wypadek podczas nawet najwspanialszego urlopu nietrudno. Aby chwile odpoczynku nie zakończyły się nieprzyjemną niespodzianką, warto jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w Kartę EKUZ - przypomina Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego Funduszu.

I zaznacza, że z każdym dniem czas oczekiwania na otrzymanie karty będzie się wydłużać.

- Najwięcej wniosków składanych jest w miesiącach wakacyjnych. Mieszkańcy woj. lubelskiego z kartą EKUZ najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii - dodaje rzeczniczka.

Warto już teraz pomyśleć o opiece medycznej w czasie wakacji, bo z roku na rok kolejki po EKUZ są większe. Dla porównania w 2014 roku lubelski NFZ wydał 86 tys. kart, a w 2017 już prawie 124 tysiące.

Dlaczego coraz więcej osób chce korzystać z EKUZ?

- Karta potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Należy pamiętać, że prywatni lekarze nie honorują EKUZ. Za ich usługi płacicie państwo sami, a NFZ nie zwraca tych kosztów - ostrzega Małgorzata Bartoszek.

Przed wizytą warto więc upewnić się, jaki jest jej koszt – szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdzie opieka gwarantowana jest często wyłącznie w gabinetach prywatnych.

Karta EKUZ nie pokrywa kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski. By zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami warto wykupić dodatkowe, komercyjne ubezpieczenie.

W przypadku braku jakiejkolwiek polisy turystycznej trzeba się liczyć z wysokimi kosztami leczenia za granicą. Np. pomoc medyczna podczas problemów z układem pokarmowym w Hiszpanii może kosztować nawet 8 tysięcy euro, a leczenie złamanej nogi w Turcji nawet 16 tysięcy euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski