18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Nobel dla doktora Waldemara Bednaruka

IL
Małgorzata Genca
Dziś (wtorek) podczas tradycyjnego spotkania noworocznego, które odbyło się w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, po raz 11 wręczono prestiżową nagrodę im. profesora Edmunda Prosta. Otrzymał ją doktor Waldemar Bednaruk za monografię pt. "Sejmiki lubelskie w okresie stanisławowskim (1764-1794)".

- W tym roku zgłoszonych zostało 10 monografii, w tym część w języku obcym. Rola kapituły była zatem niełatwa. Nagrodzona monografia jest pierwszą w piśmiennictwie polskim poświęconą sejmikom w okresie stanisławowskim. Uznaliśmy ją za szczególnie wyróżniające się osiągnięcie naukowe również dlatego, że została oparta na gruntownych badaniach źródeł archiwalnych - uzasadniał werdykt kapituły konkursowej, profesor Artur Korobowicz, prezes LTN.

Zwycięska monografia jest równocześnie pracą habilitacyjną doktora Waldemara Bednaruka, który na co dzień jest pracownikiem Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim. - Badania nad samorządem szlacheckim trwają już od ponad 120 lat. Jeszcze 10 lat temu nie było żadnej poważnej pracy poświęconej sejmikom. W swojej pracy skupiłem się nad ostatnim trzydziestoleciem funkcjonowania sejmików. Przyznaję, że badania, które prowadziłem przygotowując do stworzenia tej monografii były specyficzne. Z jednej strony obcowanie z ówczesnymi dokumentami było bardzo interesujące, natomiast z drugiej strony niesamowicie pracochłonne - przyznaje laureat.

Wyróżnienie naukowe przypadło doktor Annie Zakościelnej z Instytutu Archeologii UMCS, za pracę naukową pt. "Studium obrządku pogrzebowego kultury lubelsko-wołyńskiej". Kapituła LTN tradycyjnie wręczyła Odznaczenia Honorowe "Zasłużonym dla Lubelskiego Środowiska Naukowego". Otrzymali je: profesor Elżbieta Pełczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczego, ksiądz profesor Marian Rusecki z KUL-u oraz profesor Tadeusz Bojarski z UMCS-u.

Nagroda im. prof. Edmunda Prosta przyznawana jest zawsze na początku każdego roku za wybitne prace badawcze, książkę naukową lub wynalazki. W zeszłym tę prestiżową nagrodę otrzymała prof. Zofia Kawczyńska-Butrym za książkę z dziedziny socjologii pt. "Migracje. Wybrane zagadnienia".

Uroczystość uświetnił wyjątkowy koncert, podczas którego zagrano znane utwory muzyki klasycznej i popularnej, m.in. Ave Maria, Franza Schuberta oraz Yesterday, Paula McCartneya.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

rday, Paula McCartneya.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski