Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski ośrodek akademicki znalazł się w krajowej czołówce

Ilona Leć
Lubelski Urząd Statystyczny podsumował 10 ostatnich lat funkcjonowania lubelskiego ośrodka akademickiego. Dzięki temu można było ocenić jego potencjał edukacyjny i naukowy oraz porównać go z innymi ośrodkami w kraju.

W trakcie badań pod uwagę wzięto sześć wskaźników, m.in. wielkość, ogólną liczbę studentów, doktorantów oraz liczbę studentów przypadających na jednego wykładowcę.

- Praktycznie pod każdym względem Lublin plasuje się na szóstym miejscu w kraju. To bardzo dobry wynik. Widać, że akademickość jest istotnym katalizatorem rozwoju miasta - zaznacza Andrzej Jakubowski, specjalista w Lubelskim Ośrodku Badań Regionalnych US.

Jak podaje urząd, w Lublinie na trzech stopniach kształcenia, w roku akademickim 2010/2011 studiowało ponad 84 tys. osób. Pod tym względem są od nas lepsze m.in. Warszawa (286 tys.), Kraków (185 tys.), Wrocław (144 tys.) oraz Poznań (133 tys.).
W Lublinie na każdy tysiąc mieszkańców prawie jedna czwarta to studenci (241 osób).

- Wyjątkowo dobrze przedstawia się też dostępność kadry akademickiej na lubelskich uczelniach. Na jednego pracownika naukowo-dydaktycznego przypada średnio 15 studentów - wylicza Andrzej Jakubowski.

W ciągu dziesięciu lat, liczba absolwentów szkół wyższych wzrosła w Lublinie prawie dwukrotnie. Podobnie zresztą jak grupa żaków z zagranicy. W roku akademickim 2001/2002 było ich 942, a w 2011/2012 już 1761. Od lat największą liczbę studentów z zagranicy ma Uniwersytet Medyczny. W roku akademickim 2011/2012 w Lublinie kształcili się przedstawiciele 72 państw, m.in. Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Norwegii Arabii Saudyjskiej i Białorusi.

Maturzystów przyciąga na lubelskie uczelnie stale rozszerzana oferta dydaktyczna. W ciągu dekady, liczba kierunków oferowanych przez lubelskie uczelnie wzrosła z 48 do 93.

Lublin na miejsce studiów wybiera najczęściej młodzież pochodząca z Polski południo-wo-wschodniej, głównie z województwa lubelskiego (63 procent), ale też i Podkarpacia (10,9 procent), Mazowsza (10,2 procent), woj. świętokrzyskiego (6,2 procent), Małopolski (2,2 procent), woj. dolnośląskiego (1,9 procent) oraz Podlasia (1,5 procent). Co roku mury szkół wyższych w Lublinie opuszcza najwięcej absolwentów kierunków: ekonomicznych i administracyjnych, humanistycznych, społecznych, pedagogicznych i medycznych.

- Mimo to, w trakcie ostatnich lat zanotowano spadek atrakcyjności kierunków humanistycznych, a niebywały, ponadstuprocentowy wzrost zainteresowania kierunkami medycznymi - informuje Andrzej Jakubowski.

Przyciągamy żaków jak magnes

4985 - To liczba stopni naukowych doktora, które nadano na uczelniach od 2001 do 2011 r.
1761 - Tylu żaków obcokrajowców studiowało w Lublinie w roku akademickim 2011/2012
84,2 tys. - Tylu żaków studiowało w Lublinie w roku akademickim 2010/2011
241 - To liczba studentów, która przypada na każdy tysiąc mieszkańców Lublina
15 - W Lublinie na jednego pracownika naukowego przypada średnio 15 studentów

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski