MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Pakiet Antykryzysowy, czyli ogromne pieniądze dla lubelskiej służby zdrowia

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Marszałek województwa skonstruował, radni sejmiku przyjęli, a teraz jest wdrażany. Mowa o Lubelskim Pakiecie Antykryzysowym.

Plan działania powstał w ekspresowym tempie, bo tego wymagała sytuacja. Równie szybko sejmik województwa przyjął Lubelski Pakiet Antykryzysowy, a podczas obrad marszałek Jarosław Stawiarki ostrzegał: - Nadchodzi armagedon. W jakim kierunku to pójdzie, tego nie wie nikt. Nawet Fukuyama tego nie przewidział – mówił, mając na myśli amerykańskiego filozofa, politologa i ekonomistę.

„Lubelska tarcza” opiewa w sumie na blisko 57 mln zł i podzielona jest na kilka filarów. Pierwszy z nich to „zdrowie i bezpieczeństwo” i to w tej części znajduje się gros środków finansowych.

W ramach tego filaru samorząd województwa przekaże 49,4 mln zł (umowy są już podpisane) na zakup aparatury diagnostycznej i medycznej oraz adaptację pomieszczeń szpitali wojewódzkich.

Lubelski Pakiet Antykryzysowy, czyli ogromne pieniądze dla lubelskiej służby zdrowia

Na liście placówek, które korzystają z tego rozwiązania są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, SPSW im. Jana Bożego w Lublinie, SPWSS w Chełmie, WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie, SPSW im Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. 800 tys. zł otrzyma Szpital Powiatowy w Puławach, który decyzją wojewody został jedynym w województwie jednoimiennym szpitalem zakaźnym.

- Pieniądze te przyczynią się do skuteczniejszej walki z epidemią. Za tę kwotę zostaną zakupione śluzy wraz z wentylacją podciśnienia (25 szt.), 5000 szt. testów na koronawirusa z krwi, 2000 szt. testów ze śliny oraz 10 000 maseczek – informuje urząd marszałkowski.

Kolejne 7 mln zł jest przeznaczone dla 18 podmiotów leczniczych. To pieniądze na zakup np. odczynników oraz materiałów medycznych, środków dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej.

I to nie koniec działań, bo zarząd województwa właśnie zdecydował się zakupić piętnaście tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego produkowanego przez Orlen. Butelki trafią do osiemnastu jednostek medycznych podległych województwu. Koszt zakupu to 285 tysięcy złotych. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa.

- Walka z epidemią koronawirusa wymaga przede wszystkim zadbania o bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia, którzy są najbardziej narażeni. Cieszę się, że udało się nam w miarę szybko zakupić i przekazać szpitalom te dodatkowe zestawy płynu do dezynfekcji - wyjaśnia marszałek Jarosław Stawiarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski