MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Pieniądze na inwestycje w służbie zdrowia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Oddział chorób zakaźnych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie
Oddział chorób zakaźnych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Miliony na zakup respiratorów, łóżek reanimacyjnych, maseczek, testów i defibrylatorów. W ramach pakietu antykryzysowego Urząd Marszałkowski przewiduje wdrożenie pakietów pomocowych rekomendowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ponad 50,2 mln zł na zakup sprzętu medycznego i wyposażenie trafi do szpitali z województwa lubelskiego. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i województwa. Inwestycje na walkę z epidemią są możliwe dzięki przesunięciu środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. - Pieniądze te przyczynią się do skuteczniejszej walki z epidemią – przyznaje marszałek Jarosław Stawiarski.

W ramach trzeciego filaru pakietu antykryzysowego wsparcie finansowe otrzyma osiem placówek medycznych z województwa lubelskiego. 23,5 mln zł z EFRR i budżetu województwa lubelskiego otrzymają: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Samodzielny Publiczny WSS w Chełmie, SPSW im. Jana Bożego w Lublinie, WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego oraz SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Środki mają posłużyć na realizację dodatkowych zadań związanych z przeciwdziałaniem skutkom epidemii, głównie zakup sprzętu i adaptację pomieszczeń.

Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Pieniądze na inwestycje w służbie zdrowia

Kolejne 22 mln zł z EFRR i ponad 3,8 mln zł z budżetu województwa otrzyma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. W tym wypadku fundusze również mają posłużyć na zakup sprzętu i adaptację pomieszczeń. Osiemset tysięcy złotych na wykonanie śluz, zakup testów na koronawirusa i środków ochrony własnej otrzyma SPZOZ w Puławach, który został przekształcony w placówkę zakaźną, która jest na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Siedem milionów złotych na zakup odczynników, materiałów medycznych, środków do dezynfekcji, ochrony indywidualnej i wynagrodzenie personelu medycznego otrzyma 18 szpitali w regionie, wśród nich SP WSS w Chełmie.

- Zdrowie i bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych są dla nas absolutnym priorytetem. W miarę możliwości będziemy uruchamiać kolejne pieniądze dla podmiotów leczniczych w naszym województwie - podkreślił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Pomoc dla przedsiębiorców
Z powodu epidemii część firm zmaga się z problemami finansowymi. Przedsiębiorcy uczestniczący w projektach w ramach RPO i aplikujący o dofinansowanie inwestycji mogą uzyskać pomoc zwrotną. Z ponad 64 mln zł wsparcia będzie mogło skorzystać co najmniej 113 firm. Na wdrażanie różnych instrumentów finansowych zarezerwowano ponad 32 mln zł.

Z możliwości skorzystania m.in. z wakacji kredytowych i obniżenia oprocentowania pożyczek przez pośredników finansowych skorzysta ok. 740 przedsiębiorstw. Zaplanowano także pomoc dla pracowników firm i organizacji pożytku publicznego oraz firm jednoosobowych. Za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy rozdysponowana zostanie kwota ok. 89 mln zł. To nie koniec: - Województwo Lubelskie planuje przeznaczyć 10 mln zł na pomoc inwestycyjną na produkcję wyrobów służących zwalczaniu epidemii COVID-19, takich jak produkty lecznicze (w tym szczepionki) i terapie, ich półprodukty, farmaceutyczne składniki czynne i surowce - wyliczają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Z dotacji w formule pomocy zwrotnej skorzysta ok. 8 przedsiębiorstw. Dobra wiadomość jest też taka, że przesunięcie środków nie oznacza utracenie dofinansowania przez uczestników innych projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski