MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorców

Piotr Nowak
Piotr Nowak
O Lubelskim Pakiecie Antykryzysowym rozmawiamy z Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem województwa lubelskiego
O Lubelskim Pakiecie Antykryzysowym rozmawiamy z Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem województwa lubelskiego UMWL
Wsparcie szpitali, pomoc dla przedsiębiorców, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców regionu. W ramach przyjętej Tarczy Antykryzysowej samorząd województwa przeciwdziała skutkom epidemii. - Jako samorząd bardzo szybko zareagowaliśmy na tę poważną sytuację - podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W ramach Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego Urząd Marszałkowski proponuje właścicielom firm różnorodne działania osłonowe. Dlaczego?
Zdajemy sobie sprawę, że kryzys zdrowotny związany z pandemią, stanowi równolegle poważne zagrożenie dla gospodarki naszego kraju. Przede wszystkim z racji na możliwe ogromne skutki społeczne wynikające z utraty miejsc pracy, a więc źródeł utrzymania wielu osób, również mieszkańców Lubelszczyzny. Jako samorząd bardzo szybko zareagowaliśmy na tę poważną sytuację, przyjmując Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Wśród szczególnych rozwiązań służących ograniczeniu negatywnych skutków epidemii COVID-19 przeznaczamy specjalną pomoc dla przedsiębiorstw zmagających się z nagłym niedoborem płynności finansowej na skutek epidemii. W ramach filaru osłonowego podmioty prowadzące działalność gospodarczą na majątku samorządu województwa lubelskiego, które borykają się ze znaczącym spadkiem przychodów, mogą ubiegać się w szczególności o umorzenie należności, w całości albo w części. W ramach współpracy rządu i samorządu województwa uruchomiony został również nowy mechanizm dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników firm i organizacji pożytku publicznego oraz firm jednoosobowych. Instrument ten wdrażany jest m.in. w ramach projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Nadzór nad jego wdrażaniem sprawuje Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.

Lubelski Pakiet Antykryzysowy. Wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorców

Wróćmy do umorzenia należności. Jak wygląda procedura?
Aby uzyskać ulgę w czynszu, konieczne jest złożenie wniosku zgodnie z wymogami określonymi przez Sejmik Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. Uchwała w tej sprawie stanowi podstawę dla Zarządu Województwa Lubelskiego i jego jednostek organizacyjnych, instytucji kultury do udzielania pomocy podmiotom – najemcom i pozwala kierownikom tych jednostek podejmować decyzję o umorzeniu należności do kwoty 50 tys. zł. Jeżeli okazałoby się, że wysokość potencjalnego zwolnienia lub obniżenia z opłat czynszu przekraczałaby kwotę 50 tys. zł, wówczas za zgodą Zarządu Województwa Lubelskiego kierownicy jednostek mają trzy wyjścia. Mogą podjąć decyzje o: odroczeniu terminu płatności w całości lub w części, rozłożeniu na raty płatności w całości lub w części, umorzeniu należności w całości lub w części.

Jakie są terminy nadsyłania wniosków i ich rozpatrywania?
Uchwała, o której wspomniałem, nie reguluje terminu składania wniosków o umorzenie, odroczenie czy rozłożenie na raty. Jesteśmy elastyczni w tej sprawie.

Jakiego okresu dotyczy umorzenie?
Wnioski najemców co do zasady będą rozpatrywane za okres przypadający od 20 marca, czyli od momentu zamknięcia lokalu, do dnia rozpatrywania wniosku – najlepiej za każdy pełny kolejny okres czynszowy. Z uwagi na to, że nie wiadomo, jak długo stan zagrożenia epidemicznego się utrzyma, nie przewidujemy umorzenia czynszu z góry za 3-miesiące. Każdą sprawę ulg w spłacie opłat będziemy rozpoznawać indywidualnie. Przy czym procedurę takiej ulgi każda jednostka podległa samorządowi województwa także reguluje indywidualnie.

Czy są już pomioty, które skorzystały z tego rozwiązania?
Staramy się na bieżąco monitorować sytuację. Z ostatnich informacji wynika, że dotychczas dokonano umorzenia należności na rzecz 49 przedsiębiorców na łączną kwotę ok. 200 tys. zł, w 14 naszych jednostkach organizacyjnych. Jesteśmy gotowi, by sprawnie reagować na pojawiające się potrzeby i wyjść naprzeciw trudnej sytuacji, w której znalazło się wiele pomiotów gospodarczych działających na terenie województwa lubelskiego.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski