Lubelski ratusz będzie prowadził na stronie internetowej rejestr zawieranych umów

Artur Jurkowski
Lubelski ratusz będzie prowadził na stronie internetowej rejestr zawieranych umów
Lubelski ratusz będzie prowadził na stronie internetowej rejestr zawieranych umów DS
- Nie mamy nic do ukrycia - zapewniał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W piątek ratusz ogłosił, że od sierpnia na stronie internetowej samorządu pojawi się rejestr umów zawartych przez gminę.

- Będzie zawierał numer umowy, datę jej zawarcia, nazwę podmiotu, przedmiot umowy oraz wartość, na którą została podpisana - wyliczał Żuk.

Rejestr pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej. To zmiana w postawie ratusza. Jeszcze kilka miesięcy temu urzędnicy mówili, że nie ma technicznych możliwości utworzenia takiego zestawienia. A informacje były udzielane na indywidualne wnioski zainteresowanych osób lub instytucji.

O przygotowanie takiego zestawienia od dawna dopominała się Fundacja Wolności. - BIP jest naturalnym miejscem poszukiwania informacji na temat działalności danego urzędu. Stworzenie rejestru umów, to element kontroli społecznej nad wydatkami samorządu, który zwiększa jawność finansów gminy - podkreślał Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Do rejestru będą na bieżąco wprowadzane umowy zawierane od 1 sierpnia. - Ale sukcesywnie ma być on uzupełniany o umowy zawarte od 1 stycznia 2014 roku - dodał Żuk.

- Przy czym nie będzie to pełna informacja. Musimy wypełniać wymogi dotyczące ochrony danych wrażliwych, np. w rejestrze nie pojawi się nazwisko i adres osoby fizycznej, z którą była zawarta umowa - precyzuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Podobne rejestry prowadzą już m.in. Szczecin, Warszawa oraz od czerwca tego roku lubelski Urząd Marszałkowski.
Ratusz wylicza, że w ciągu roku zawiera ok. 4-5 tysięcy umów. M.in. na usługi medyczne, związane z inwestycjami.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lolek
Dlaczego tak późno? Kadencja się kończy to Żuk chce pokazać uczciwość urzędu. A co z poprzednimi latami?
Jest coś do ukrycia?
g
gość
Wreszcie sprawdzę kto pod kogo się podszywa, może i pode mnie jakaś firma się podszywa i czerpie zyski, hę? To takie passe teraz...
O
Oklahoma cyrk
Wiem dobrze o co chodzi. O ten tramwaj co nie chodzi.
m
m
czasy VETO dawno minęły. gdyby każdy się wypowiadał o każdej sprawie w tym kraju nic by nie powstało. Poza tym jest pojęcie tzw strony, kto stroną nie jest nic nie ma do gadania
G
Gość
Andrzej Filipowicz doskonale wie o czym pisze. Jeżeli ktoś nie rozumie, to się nie dziwię, bo sam miałem poważny problem żeby zrozumieć zasadność używania w podstawowej jednostce administracji samorządowej 21 kart płatniczych.

Jeżeli masz problem ze zrozumieniem o co chodziło w moim wpisie, to załóż firmę i wydawaj więcej niż wynoszą uzyskiwane przychody.

Powtórzę jeszcze raz - jeżeli Wam nie pasuje możliwość obywatelskiej kontroli nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy, to droga wolna do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i konkurowania poza obszarem wydatków publicznych, że o pracy po odbyciu całego cyklu rekrutacyjnego nie wspomnę.

Wkrótce zobaczycie towarzysze, co oznacza "wolny" rynek, który sami wszak stworzyliście.
G
Gość
Masz rację - oddaj mu swoją własną kartę i koniecznie z debetem.

Przecież nie chodzi o nowoczesne technologie w codziennym życiu, a zakres ich używania, który musi podlegać społecznej kontroli. Inaczej będzie jak z telefonami służbowymi, z których przez ostatnie trzy lata można było wysyłać poza wszelką kontrolą(?) wiadomości tekstowe o podwyższonej płatności.
Na ten przykład nawet w prokuraturze możliwość wysyłania SMS Premium z telefonów służbowych jest zablokowana na poziomie operatora usług.

To samo dotyczy dostępu do kontent w sieci Internet, który podlega selekcji w firmach z odpowiedzialnym właścicielem, a w Urzędzie Miasta Lublin nie ma żadnych restrykcji - poza oczywiście sytuacjami, w których blokuje się dostęp do serwerów transmisji z sesji budżetowej rady miejskiej...

Tak się zastanawiam czy czasem nie jesteś jednym z użytkowników służbowej karty płatniczej lub telefonu, które obciążają budżet naszego miasta?
.
Czy ktoś rozumie o co chodzi w powyższym wpisie?
e
eko
Panie prezydencie ja poproszę o zamieszczanie informacji na stronach BIP-u o wszystkich, większych planowanych wycinkach drzew ,żeby w przyszłości nie dochodziło do kontrowersyjnych wycinek takich jak na Walecznych Zawilcowej ...
L
Liberał
"Prezydent może nie mieć karty słuzbowej i robić z siebie wiesia na spotkaniach np. z potencjalnymi inwestorami." Prezydent powinien być skromny i kompetentny. W innym przypadku inwestorzy powiedzą: "patrzcie jak szasta pieniędzmi podatnika (czyli naszymi), taki chyba lubi dostać łapówkę..."
r
radzio
eee, takie tam czepianie się pod publiczkę z tymi kartami. Prezydent może nie mieć karty słuzbowej i robić z siebie wiesia na spotkaniach np. z potencjalnymi inwestorami. Albo kluczowi urzędnicy bedą mieli narzedzia, jakie mają menedżerowie w firmach, albo zapomnijmy o pozytywnym biznesowym wizerunku naszego maista. Pewne rzeczy sa już normalnością, ocknij się wschodzie.
l
lu
Żuku nie kompromituj się. To i tak już Twoja ostatnie chwile w ratuszu.
G
Gość
Zapytany o to samo biegły rewident, którego opinia stanowiła podstawę i alibi dla rady miasta Lublin do udzielenia prezydentowi absolutorium powiedział, że przecież to nie jest ważne, bo chodzi o wartość promocyjną naszego miasta.

Gdybyś w swoich pytaniach związanych z osiągnięciem ujemnej wartości kapitałów tych spółek był konsekwentny, to by się okazać mogło, że rzeczony biegły nie widział w ogóle sprawozdań finansowych, bo po prostu ich nie dostarczono.

Najważniejsza informacja jest taka, że zarządy i rady nadzorcze tych spółek, które w świetle Ksh już dawno kwalifikowały się do zgłoszenia wniosków o upadłość, otrzymały jednogłośnie absolutorium i to w sytuacji kiedy jednoosobowym przedstawicielem dominującego akcjonariusza jest prezydent naszego miasta działający poprzez dyrektora wydziału właścicielskiego UML.

Nawet zarząd, który dopuścił się poświadczenia nieprawdy, które kosztowało nasze miasto 1,2 miliona złotych dokapitalizowania na zwrócenie jako bezprawnie uzyskana pomoc publiczna, uzyskał absolutorium czyli tzw. "pokwitowanie" z dobrze prowadzonej działalności.

Nie da się wykluczyć, że obie te spółki były i są wykorzystywane do finansowania partii politycznej, której przedstawiciel sprawuje nad nimi jednoosobowo pieczę.
G
Gość
Każdy kto miał okazję poznać zawartość stosownych zestawień opublikowanych na stronach Fundacji Wolności doskonale wie dlaczego mój wpis ma taki, a nie inny tytuł.

Kolejnym krokiem będzie bieżące publikowanie wyciągów z użycia 21 kart płatniczych obciążających budżet naszego miasta i wyjazdów służbowych.

To samo dotyczy wszystkich spółek, dla których nasze miasto jest dominującym udziałowcem lub akcjonariuszem.

Jeżeli komukolwiek z tych, którzy będą objęci jurysdykcją takiej realizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej to miałoby nie pasować, to nikt z nich nie musi być wynagradzany ze środków publicznych.

Zawsze można przecież pracować w hipermarkecie za najniższą krajową, być bezrobotnym bez prawa do zasiłku lub prowadzić własną firmę i płacić każdego miesiąca po 1050 złotych miesięcznie do ZUS bez względu na to czy był dochód czy nie.

To dopiero początek!
L
Liberał
Brawo! Tylko uczciwość. Proszę o opublikowanie prawdziwego bilansu dwóch spółek: SPR-u i Motoru.
Dodaj ogłoszenie