Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski ratusz rozrośnie się o nowy wydział i będzie zarządzał ruchem w mieście? Zdecyduje o tym sąd

Artur Jurkowski
ZDiM odpowiada m.in. za zarządzanie ruchem
ZDiM odpowiada m.in. za zarządzanie ruchem archiwum
Zarząd Dróg i Mostów może podzielić się na dwie jednostki. Jedna z nich „wróciłaby” wówczas do ratusza.

Wszystko w rękach sądu, który ma rozstrzygnąć, czy ZDiM może zarządzać ruchem na lubelskich drogach. Zdaniem wojewody nie. - W ocenie wojewody zarządzanie ruchem przypisane jest tylko jednemu organowi i jest nim prezydent Lublina - wyjaśniała wczoraj Iwona Tchórzewska, sędzia WSA w Lublinie.

Wyrok poznamy 11 grudnia. I będzie miał on duże znaczenie dla struktury organizacyjnej ratusza. A mówiąc prościej, może doprowadzić do powstania nowego wydziału, czy raczej biura. I to biura w ramach Urzędu Miasta, a nie ZDiM. - Wykonamy wyrok sądu. Jeśli sąd nakaże rozdzielnie zakresu działalności ZDiM, to utworzymy nowy wydział - przyznał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

ZDiM powstał w marcu 2011 roku. - Aby bardziej efektywnie przebiegały prace związane z budową dróg, ich utrzymaniem i zarządzaniem - przypomniał Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Zarząd przejął kompetencje rozproszone wcześniej w kilku ratuszowych wydziałach. Np. za budowę dróg odpowiadał wydział inwestycji, ale już remontami zajmował się wydział dróg i mostów. Zimą odśnieżanie lubelskich ulic spoczywało w gestii wydziału gospodarki komunalnej. Te kompetencje skupił w swoim ręku ZDiM.

Ale zdaniem wojewody, który powołał się na kontrole NIK, lubelscy radni za szeroko określili kompetencje nowej jednostki budżetowej. Problemem była sprawa zarządzania ruchem. - Zapis uchwały mówi o wykonywaniu w imieniu prezydenta Lublina m.in. spraw z zakresu czasowej i stałej organizacji ruchu - wyliczał Kieliszek.

Czasowa organizacja ruchu to np. ustalenie, jak kierowcy mają się poruszać w rejonie, gdzie prowadzone są prace przy budowie lub remoncie drogi, albo jak zmienia się ruch na czas koncertu czy biegu ulicznego. Stała organizacja ruchu rozstrzyga, jak ma funkcjonować ruch na danej drodze, np. czy można na niej podnieść dopuszczalną prędkość powyżej tej obowiązującej w terenie zabudowanym, czy można parkować na chodniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski