Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski rynek pracy: Najwięcej pracy jest w handlu

Ewa Pajuro
Najwięcej pracy jest w handlu. Firmy poszukują przedstawicieli i sprzedawców
Najwięcej pracy jest w handlu. Firmy poszukują przedstawicieli i sprzedawców
Ranking najbardziej poszukiwanych specjalności na lubelskim rynku pracy otwierają przedstawiciele handlowi. Za nimi są sprzedawcy

Na tym jednak nie koniec. Na brak ofert nie powinni też narzekać doradcy klientów, specjaliści do spraw sprzedaży i kierownicy działów sprzedaży. Tak wynika przynajmniej z analizy przeprowadzonej przez Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy (LORP) działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie.

W listopadzie tego roku obserwatorium prześwietliło ponad 2 tys. lokalnych ofert pracy, które pojawiły się w urzędach pracy, uczelnianych biurach karier, na portalach internetowych i w prasie. Pierwszą dziesiątkę najbardziej poszukiwanych specjalności zdominowały profesje związane z handlem (siedem miejsc).

Z zestawienia wynika, że pracodawcy często poszukiwali też: programistów aplikacji, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. - Średnia płaca wskazana w przypadku przeszło 41 procent ogłoszeń to nieco ponad 1773 zł brutto - czytamy w raporcie LORP.

W większości analizowanych ofert pracodawcy oferowali umowę o pracę na pełny etat. Nie wszyscy określali, jakiego wykształcenia oczekują od kandydatów. Ci, którzy to robili, wskazywali najczęściej, że pożądane jest wykształcenie wyższe (ponad 41 proc.).
Z informacji zebranych przez LORP wynika, że w ubiegłym miesiącu najwięcej ofert pracy w woj. lubelskim zgłosiła agencja pośrednictwa pracy PGB HR z Poznania (24 oferty). Agencja rekrutuje głównie specjalistów, m.in. przedstawicieli handlowych oraz inżynierów. Pracowników poszukiwały też m.in. sieć supermarketów Stokrotka (14 ofert pracy), firma Eco-Vital (14 ofert) zajmująca się sprzedażą bezpośrednią naczyń kuchennych, głównie garnków oraz spółka SII z branży IT i inżynierii przemysłowej.

Najwięcej ofert dotyczyło pracy w stolicy województwa (ponad 600). Sporo ofert pojawiło się też w powiecie puławskim (147), Zamościu (143) i Chełmie (129). Najmniej było ich natomiast w powiecie parczewskim (18).

Lubelski rynek pracy

Uprawnienia i certyfikaty, których posiadania pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy najczęściej to: prawo jazdy (448 ogłoszeń, z czego 395 z nich dotyczyło kategorii B prawa jazdy), uprawnienia elektryczne (20 ogłoszeń, najczęściej SEP do 1kV) oraz uprawnienia do kierowania pojazdami maszynowymi (19 ogłoszeń, najczęściej dotyczyły obsługi wózków widłowych, koparkek i ładowarek).

Najczęściej wymienianie w ogłoszeniach o pracę pożądane kompetencje: komunikatywność, umiejętność organizacji pracy, samodzielność, sumienność i dokładność oraz zaangażowanie.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski