Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski sanepid walczy z palaczami

FAJ
Inspektorzy sanepidu podsumowali I kwartał trwania projektu Odświeżamy nasze miasta
Inspektorzy sanepidu podsumowali I kwartał trwania projektu Odświeżamy nasze miasta Archiwum
Ponad 120 mandatów wlepili w tym roku strażnicy miejscy niepokornym palaczom - inspektorzy sanepidu, funkcjonariusze policji i straży miejskiej podsumowali I kwartał trwania projektu "Odświeżamy nasze miasta". Chodzi o ochronę zdrowia mieszkańców przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego.

- Przez pierwsze trzy miesiące naszej akcji, rozdaliśmy 120 znaków zakazu palenia o raz 1,2 tys. sztuk naklejek z hasłem "wyłącz palenie". Strażnicy miejscy z regionu udzielili 222 upomnień osobom, sięgającym po papierosa w miejscach publicznych, wystawili też ponad 98 grzywien na kwotę ponad 7 tys. złotych - poinformowała Magdalena Kaproń, koordynator projektu z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

- W samym Lublinie, od stycznia, ukaraliśmy mandatami 120 osób. W całym 2011 r. wystawiliśmy dokładnie 572 mandaty karne za palenie tytoniu w niedozwolonych miejscach, na łączną kwotę ponad 18 tys. złotych - dodał Robert Gogola z biura prasowego lubelskiej Straży Miejskiej. Większość palaczy została przyłapana na gorącym uczynku na najbardziej zatłoczonych przystankach komunikacji miejskiej.

W ramach projektu, pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Lublinie przeszli specjalne szkolenia. Z takich szkoleń skorzystają też funkcjonariusze policji i straży miejskiej - najprawdopodobniej w maju.
- Do tego, że palenie jest niezdrowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Poprzez projekt "Odświeżamy nasze miasta" chcemy zwrócić jeszcze większą uwagę palaczy na ten problem - mówił dr Janusz Słodziński, szef wojewódzkiej stacji sanepidu.

15 listopada 2010 r. zaczął obowiązywać bezwzględny zakaz palenie w miejscach publicznych."Puszczanie dymka" w niedozwolonym miejscu może nam dać po kieszeni. Zapłacić można nawet 500 złotych.

Trochę statystyk
Zgodnie z najnowszym badaniem GIS z 2011 r. , do codziennego palenia przyznaje się co trzeci (31 proc.) Polak w wieku 15 lat i więcej (23 proc. kobiet, 39 proc. mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w sposób istotny w porównaniu z 2009 r. i wynosi 29 proc.

Na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej (średnio 31 proc.), w barach i pubach (20 proc.), dyskotekach i klubach muzycznych (15 proc.), zakładach pracy (14 proc.) oraz kawiarniach (12 proc.) i restauracjach (10 proc.).


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski