MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tu liczba lat nie ma żadnego znaczenia

Dorota Krupińska
Tu tworzą się nowe przyjaźnie, a nawet związki. Można nauczyć się włoskiego i tai-chi. Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi 30-lecie.

Anna Kizińska od 11 lat jest słuchaczką Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. I nie wyobraża sobie już życia bez zajęć, wykładów i wspólnych spotkań z innymi seniorami. Przejście na emeryturę nie było dla niej łatwe. Ustalony rytm, obowiązki, wszystko to się zmieniło. Nie zgadzała się wewnętrznie, że może wieść typowe życie emeryta: zakupy, oglądanie telewizji, wizyta w bibliotece, spacer i pogaduchy z sąsiadkami na skwerze. Szukała ludzi takich jak ona, którzy chcą się uczyć, rozwijać, spotykać i jeszcze mają ochotę na zabawę. - I tak znalazłam się na LUTW. Dla mnie to drugie życie, inne i ciekawe. Tu można się pobawić, ćwiczyć tężyznę fizyczną i rozwijać się umysłowo. Słuchamy wspaniałych wykładów. Jeździmy na wycieczki, do teatru, organizujemy sobie ogniska i zabawy. Czuję, że nie starzeję się tak szybko. Inaczej funkcjonuję w życiu codziennym, właśnie dzięki tym wszystkim zajęciom - opowiada.

Elżbieta Iwanicka, studentka i koordynatorka Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza, który działa w LUTW, w młodości i później w życiu zawodowym nie miała czasu na pasje. Dom, praca, obowiązki. - Gdy zostałam studentką tego uniwersytetu, kiedy zaczęłam działać jako wolontariusz i pomagać dzieciom z pogotowia opiekuńczego, czuję się spełniona, dowartościowana. Nie czuję się emerytem, który nikomu nie jest potrzebny. Poza tym odkryłam, że mam talent plastyczny. Teraz mam wystawy swoich prac - cieszy się.

Elżbieta Misztal, starościna i opiekun wykładów poniedziałkowych, działa również w samorządzie studenckim. Na uczelni jest już 12 lat. - Po roku bycia emerytką postanowiłam zająć się czymś pożytecznym, wyjść do ludzi. Tak trafiłam do LUTW. Na uczelni poznałam wiele ciekawych osób. Cenię to sobie bardzo. Te kontakty wzbogacają mnie. Tu mogę się dowiedzieć, co się dzieje w mieście ciekawego dla seniorów - zaznacza.

Co roku w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku studiuje kilkuset seniorów w wieku powyżej 60 lat, natomiast w 11 filiach w całym województwie około 2 tysięcy. Najliczniejsza grupa to osoby do 69. roku życia. Większość stanowią panie.
Co tydzień seniorzy w ramach zajęć sportowych pływają, ćwiczą tai-chi, jogę, aerobik, tańczą czy gimnastykują się. Na wykładach medycznych studenci seniorzy siedzą na schodach, bo brakuje krzeseł, tak wielu jest chętnych. Niewiele mniej osób jest na zajęciach z historii sztuki w lubelskim Zamku.

Wykłady z wiedzy humanistycznej, przyrodniczo-geograficznej i medycznej, seminaria, zajęcia komputerowe, spotkania integracyjne, zabawy taneczne i wycieczki po Polsce i za granicę. Tak lubelski senior spędza czas na emeryturze, gdy zostaje studentem. - Współcześni seniorzy są i chcą być aktywni - mówi Małgorzata Stanowska, kierowniczka LUTW. - I nie chcą być postrzegani tylko jako babcie i dziadkowie, którzy nic nie robią i pobierają wynagrodzenie. To są ludzie, którzy dużo czytają, mają pasje, talenty, wiedzę, doświadczenie, którymi chcą się dzielić. Są też lepiej wykształceni niż osoby, które przeszły na emeryturę 20 lat temu. To pokolenie, któremu wojna nie odebrała radości. Nie musieli również dokonywać wyborów, kto ma dalej się kształcić, mąż czy żona, bo kto zajmie się dziećmi - wyjaśnia Stanowska.

Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z 2012 roku, w Lublinie jest 66 tys. mieszkańców powyżej 60. roku życia, czyli co piąty mieszkaniec Lublina jest na emeryturze. Po kilku miesiącach bycia emerytem, gdy minie już euforia, że ma się tak dużo wolnego czasu i nie trzeba wcześnie wstawać, statystyczny senior zadaje sobie pytanie: co dalej ze mną, czym mam się zająć? - I to właśnie emerytura ma być spełnieniem marzeń, planów, których nie udało się zrealizować w czasie życia zawodowego - mówi Stanowska. - I tu na Lubelskim Uniwerstyecie Trzeciego Wieku rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy i poznają ludzi. To do nich kierujemy ofertę edukacyjno-integracyjną. Wiek to nie powód, by się zestarzeć - zaznacza.

Patronat pięciu uczelni i bogata oferta instytucji kulturalnych miasta sprawiają, że seniorzy chętnie zapisują się na uczelnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski