Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie akademiki przejdą generalny remont

Ilona Leć
Uniwersytet Medyczny remontuje obecnie Dom Studencki nr 1 przy ul. Chodźki. Koszt to 4 mln złotych
Uniwersytet Medyczny remontuje obecnie Dom Studencki nr 1 przy ul. Chodźki. Koszt to 4 mln złotych Anna Kurkiewicz
Uczelnie podnoszą standard domów studenckich. Po wakacjach żacy wrócą do odnowionych pokoi

- Lato to rzeczywiście czas remontów w akademikach - przyznaje Magdalena Kozak-Siemińska, rzeczniczka UMCS.

Już 30 czerwca, gdy studenci wyjadą z Lublina, rozpocznie się kolejny etap modernizacji Domu Studenckiego "Ikar". Obejmie on dwa piony mieszkalne, dzięki czemu zostanie wyremontowanych 80 kolejnych dwuosobowych pokoi (160 miejsc dla studentów), a także kuchnie oraz piwnice. Prace mają zakończyć się przed początkiem nowego roku akademickiego tak, aby wszyscy mieszkańcy wrócili po wakacjach do odnowionych już pomieszczeń.

- Podczas ubiegłego lata także trwały prace w "Ikarze". Ostatni, trzeci, etap remontu zaplanowano na lato przyszłego roku. W pozostałych akademikach latem będą trwały roboty malarskie. W Domu Studenckim przy ul. Zana zaplanowano też remont dachu - informuje Magdalena Kozak-Siemińska. Wszystkie lubelskie uczelnie dbają o to, aby żacy mogli mieszkać w coraz lepszych warunkach. Remont swoich akademików prowadzi też Uniwersytet Medyczny.

- W tym momencie trwa kompleksowa modernizacja Domu Studenckiego nr 1 przy ul. Chodźki. Jej celem jest oczywiście podniesienie standardu wszystkich pomieszczeń. W grę wchodzi m.in. remont pokoi i wyposażenia wnętrz - podkreśla Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM. Prace te mają potrwać do 31 lipca. Do 12 września zakończy się również dostosowanie Domu Studenckiego nr 4 do przepisów przeciwpożarowych. Wartość tej inwestycji to ponad 600 tys. złotych.

W czasie najbliższych wakacji wizerunkowy lifting przejdą wszystkie akademiki należące do Uniwersytetu Przyrodniczego (na miasteczku akademickim i Felinie).

- W grę wchodzą głównie remonty polegające na odnawianiu pokoi: malowaniu czy zakupie nowego wyposażenia: mebli i lodówek). Całkowity, szacunkowy, koszt remontów wyniesie około 4 mln zł - informuje Agnieszka Wasilak, specjalistka ds. promocji UP.

Remonty w akademikach przyrodników będą przeprowadzane stopniowo, tak, by nie zakłócić ogólnego funkcjonowania domów i spokoju przebywających w nich żaków, którzy w lecie przyjeżdżają do miasta na praktyki.

W sierpniu i wrześniu za remonty weźmie się również Katolicki Uniwersytet Lubelski.

- Zamierzamy m.in. wymienić instalację elektryczną w akademiku męskim na Poczekajce oraz instalację oświetleniową (oświetlenie awaryjne) w akademiku męskim przy ul. Niecałej - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. Uczelnia planuje również malowanie i lakierowanie parkietów w akademiku na Poczekajce.

Wielkie zmiany, nie tylko dla swoich słuchaczy, przygotowała też Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Uczelnia już w październiku uruchamia nowy akademik przy ul. Unickiej. Będzie to pierwszy tego typu obiekt należący do WSEI. Składa się z 94 mieszkań, w których w sumie jest aż 218 pokoi. Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku. Finalnie miejsce w nim znajdzie 300 osób.

- Do tej pory nasi studenci korzystali z miejsc zarezerwowanych w akademikach innych uczelni. Cieszymy się, że teraz możemy im zaoferować miejsca w naszym własnym budynku. To nowoczesny obiekt, spełniający najwyższe standardy, z pełnym wyposażeniem i bardzo dobrą lokalizacją - mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEI.

Mieszkania mogą wynajmować studenci WSEI oraz osoby niezwiązane z uczelnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski