Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Australijczycy zainteresowani naszym węglem

Ewa Pajuro
Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru
Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru Jacek Babicz/archiwum
Duży projekt węglowy w Polsce - tak australijska spółka Prairie Downs Metals Limited nazywa swoje najnowsze przedsięwzięcie. Chodzi o rozpoznawanie złóż węgla kamiennego w miejscowościach: Kulik, Syczyn, Kopina i Cyców. To tuż obok lubelskiej kopalni Bogdanka.

Notowana na australijskiej giełdzie spółka Prairie informuje, że uzyskała w polskim Ministerstwie Środowiska konieczne koncesje.
W pierwszej kolejności chce zweryfikować historyczne dane na temat złóż. - Zarząd jest zadowolony z nowego projektu i liczy, że w miarę rozwoju przedsięwzięcia będzie mógł przekazać na ten temat kolejne informacje - czytamy w oficjalnym komunikacie Prairie.

Spółka za pośrednictwem zależnej od niej firmy PD Co wystąpiła też o kolejne koncesje na rozpoznawanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. - Chodzi o część złoża Kolechowice Nowe oraz część złoża Sawin - informuje Monika Kita z biura prasowego Ministerstwa Środowiska.

Bogdanka podchodzi do tych doniesień z dystansem i przekonuje, że poczynania Australijczyków nie ograniczą jej planów na przyszłość. Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru. - Barierę techniczną i ekonomiczną zawsze stanowić będzie m.in. brak na wspomnianych obszarach niezależnej i niezbędnej infrastruktury transportowej i energetycznej - czytamy w oświadczeniu Bogdanki.

Ponadto lubelska spółka zapewnia, że przygotowuje dokumenty potrzebne do uzyskania nowych koncesji. Metoda "małych kroków" jej jednak nie interesuje. Spółka będzie występować od razu o koncesje na wydobycie węgla. - Bogdanka nigdy nie ubiegała się i nie zamierza się ubiegać o koncesję na rozpoznanie złóż - podkreśla Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki.

Obecnie nikt nie stara się o takie pozwolenie. Jest natomiast kilka spółek, które chcą badać złoża węgla w naszym województwie, a tym samym mieć pierwszeństwo przy staraniach o koncesje na ich wydobycie. Obok Prairie są to: Wildhorse Energy Poland (dwa wnioski: część złoża Kolechowice Nowe oraz część złoża Chełm II) oraz Kompania Węglowa (część złoża Chełm II).
W tym ostatnim przypadku decyzji możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Kompania Węglowa deklarowała wcześniej, że zamierza wybudować nową kopalnię na obszarze gminy Pawłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski