Lubelskie: Australijczycy zainteresowani naszym węglem

Ewa Pajuro
Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru
Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru Jacek Babicz/archiwum
Udostępnij:
Duży projekt węglowy w Polsce - tak australijska spółka Prairie Downs Metals Limited nazywa swoje najnowsze przedsięwzięcie. Chodzi o rozpoznawanie złóż węgla kamiennego w miejscowościach: Kulik, Syczyn, Kopina i Cyców. To tuż obok lubelskiej kopalni Bogdanka.

Notowana na australijskiej giełdzie spółka Prairie informuje, że uzyskała w polskim Ministerstwie Środowiska konieczne koncesje.
W pierwszej kolejności chce zweryfikować historyczne dane na temat złóż. - Zarząd jest zadowolony z nowego projektu i liczy, że w miarę rozwoju przedsięwzięcia będzie mógł przekazać na ten temat kolejne informacje - czytamy w oficjalnym komunikacie Prairie.

Spółka za pośrednictwem zależnej od niej firmy PD Co wystąpiła też o kolejne koncesje na rozpoznawanie złóż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. - Chodzi o część złoża Kolechowice Nowe oraz część złoża Sawin - informuje Monika Kita z biura prasowego Ministerstwa Środowiska.

Bogdanka podchodzi do tych doniesień z dystansem i przekonuje, że poczynania Australijczyków nie ograniczą jej planów na przyszłość. Zdaniem zarządu spółki szanse, że jakiejś innej firmie uda się zbudować na Lubelszczyźnie nową kopalnię są bliskie zeru. - Barierę techniczną i ekonomiczną zawsze stanowić będzie m.in. brak na wspomnianych obszarach niezależnej i niezbędnej infrastruktury transportowej i energetycznej - czytamy w oświadczeniu Bogdanki.

Ponadto lubelska spółka zapewnia, że przygotowuje dokumenty potrzebne do uzyskania nowych koncesji. Metoda "małych kroków" jej jednak nie interesuje. Spółka będzie występować od razu o koncesje na wydobycie węgla. - Bogdanka nigdy nie ubiegała się i nie zamierza się ubiegać o koncesję na rozpoznanie złóż - podkreśla Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki.

Obecnie nikt nie stara się o takie pozwolenie. Jest natomiast kilka spółek, które chcą badać złoża węgla w naszym województwie, a tym samym mieć pierwszeństwo przy staraniach o koncesje na ich wydobycie. Obok Prairie są to: Wildhorse Energy Poland (dwa wnioski: część złoża Kolechowice Nowe oraz część złoża Chełm II) oraz Kompania Węglowa (część złoża Chełm II).
W tym ostatnim przypadku decyzji możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Kompania Węglowa deklarowała wcześniej, że zamierza wybudować nową kopalnię na obszarze gminy Pawłów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIE PŁAĆ ZA PIANO
Dzięki
G
Gość
Odnoszę wrażenie, że pełnisz na portalu specyficzny dyżur. No ale nie ważne. Co tam u Ciebie? Buzia juz umyta? Kurs CHF sprawdzony? Rośnie coś trochę? Będzie dobry dzień? Nie martw się Ty tez kiedys może zaczniesz kręcić lody na Smoleńsku.
G
Gość
Masz prawo nie zgadzać się z tezami raportu komisji działającej pod przewodnictwem posła A. Macierewicza, masz również prawo tego raportu nie kupować. Masz prawo do zapoznania się i to nieodpłatnego ze zmianą ustawy "Prawo Lotnicze", która znowelizowana przez PO po smoleńskiej katastrofie uniemożliwia prokuraturze dostęp dodo materiałów komisji J. Millera.

Zauważ, że ja nie piszę tak zwany "Raport Millera" oraz, że jest dostępny za darmo, bo jak nadmieniłem wyżej - nie jest w szczegółach dostępny w ogóle czyli ani "za darmo" ani odpłatnie.

Nie ma kolego manipulancie tak zwanych raportów - chyba, ze sa anonimowe, bo jeżeli ktos się pod czymś podpisuje, to jest to pełnoprawny dokument ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Czas pokaże, kto pisał prawdę, a kto nie - ale nia nazywaj tego tak zwanym, bo jest to w pełni udokumentowane stanowisko specjalnego zespołu parlamentarnego.

Co do pytania czy tez twierdzenia tego kto kłamać może polecam lekturę tematu dostepu do materiałów źródłowych ze smoleńską katastrofą związanych:
"Tajemnicza poprawka w ustawie prawo lotnicze, zgłoszona przez PO w ramach prac komisji infrastruktury spowodowała, że do dziś prokuratura nie może uzyskać materiałów z prac rządowej komisji Jerzego Millera - pisze „Gazeta Polska Codziennie”. " reszta nieodpłatnie na h******www.wprost.pl/ar/345519/PO-sparalizowalo-sledztwo-smolenskie/
m
miks
Na stronach: www.wywczas.salon24.pl/443718%2C28-miesiecy-po-smolensku-cena-gratis i www.wywczas.salon24.pl/444408%2Ckto-klamie-posel-macierewicz-czy-zwykly-bloger-skany Po co płacić 65 zł(słownie sześćdziesiąt pięć) złotych za ten bubel. Pozdrawiam
N
NIE PŁAĆ ZA PIANO
www.prairiedownsmetals.com.au/images/stories/9_August.pdf

pod powyższym linkiem mamy darmowe materiały firmy opisujące w pełni plany przedsięwzięcia...
7stron dokumentacji przedsięwzięcia w okolicach Bogdanki

Prairie Downs Secures a Large Coal Project in Poland

Prairie Downs Metals Limited ("Prairie" or "the Company") is pleased to advise that the Company has secured a highly prospective and potentially large scale thermal coal project ("Project") located in Poland.

oraz strony polskie informacje zupełnie za darmo !!!
i to mają być te unikatowe treści ?

www.ekonomia24.pl/artykul/927411.html
h******finanse.wp.pl/kat,7069,title,Koncesje-Prairie-Downs-na-Lubelszczyznie-bez-wplywu-na-strategie-Bogdanki,wid,14869961,wiadomosc.html

Nie rozumiem po co płacić za coś co jest dostępne za darmo w sieci ???
Może redakcja odpowie?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie