Historia Lubelskiego Bractwa Strzelców Kurkowych
Ślady obecności Bractwa Kurkowego w Lublinie sięgają XV wieku. Było ono ściśle związane z cechami rzemieślniczymi i kupieckimi.
– Uczyły mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich – przypomina Piotr Semeniuk z Lubelskiego Bractwa Strzelców Kurkowych im. Jana Kantego.
Z biegiem czasu, Bractwo Kurkowe straciło swoje militarne znaczenie, przekształcając się w stowarzyszenie kultywujące polskie tradycje i wartości.
– Pielęgnując dawne polskie obyczaje, stały się stowarzyszeniami zabiegającymi o polskość i niepodległość, o zachowanie tożsamości i kultury narodowej oraz poszanowanie religii – mówi Semeniuk.
Odrodzenie Bractwa
Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych zostało powołane do życia 31 stycznia 1924 roku, kiedy to ówczesny wojewoda lubelski Stanisław Witalis Moskalewski zatwierdził jego statut. Po II wojnie światowej i okresie komunizmu, Bractwo zostało reaktywowane w 2013 roku pod nazwą: Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych.
W związku z 100-leciem odrodzenia Bractwa 14 września po raz pierwszy w historii Lublina i Ziemi Lubelskiej odbyły się zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Krakowskiego.
O godzinie 16:00 w Bazylice pw. św. Stanisława OO. Dominikanów odbyła się uroczysta intronizacja Lubelskiego Króla Kurkowego AD 2024, Młodzieżowego Lubelskiego Króla Kurkowego AD 2024 oraz Króla Okręgu Krakowskiego ZKBS RP AD 2024. Uroczystość była połączona z nadaniem tytułów brackich Marszałkom, Podstolemu oraz Wielkiemu Strażnikowi Kura.
- Dożynki wojewódzkie 2024. Rolnicy z lubelskiego świętowali. Zobacz zdjęcia
- Wielkie święto siatkówki. Hala Globus wypełniła się po brzegi. Zdjęcia i wideo!
- Poznaliśmy Osobowości Roku z woj. lubelskiego. "Efekty zrobią hałas". Zdjęcia i wideo
- Targi książki i mediów "VIVELO". Tłumy miłośników literatury wypełniły Targi Lublin
- Cóż za pyszności! Stoiska pełne przysmaków na Europejskim Festiwalu Smaku
- "Spotkania w kulturze Słowian" przyciągnęły miłośników wierzeń słowiańskich