Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie CBA zatrzymało szefa rady nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób

MK
archiwum
Agenci z lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób, wśród których jest m.in. przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty Marek G., przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Sprawa ma charakter korupcyjny i dotyczy powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wszyscy zostali już tymczasowo aresztowani przez sąd.

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

- Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa - informuje Piotr Kaczorek z CBA. - W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

-Podobny mechanizm miał mieć miejsce w przypadku dostaw różnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. W tym przypadku gwarantem powodzenia przedsięwzięcia miała być osoba Przewodniczącego Rady Nadzorczej Marka G., który w zamian za 5 % kwoty od wielomilionowych kontraktów w ramach swoich możliwości miał nadzorować przedsięwzięcie z Grupą Azoty - wyjaśnia Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pochodzący z Zamościa przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący działania wspólnie i w porozumieniu w 2017r. i powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledczy przedstawili 6 podejrzanym zarzuty dotyczące tzw. płatnej protekcji. - Chodzi w tym przypadku o powoływanie się na wpływy w Grupie Azoty S.A oraz Grupie Lotos S.A i podjecie się pośrednictwa w załatwieniu określonej sprawy w zamian za korzyść majątkową, a także udzielenie korzyści majątkowej w zamian za takie działanie - mówi Łukasz Łapczyński.

Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

ZOBACZ TEŻ: CBA zatrzymało sześć osób z Grupy Azoty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski