Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Czyste jeziora i zalewy czekają na urlopowiczów

Gabriela Bogaczyk
Sanepid: można bezpiecznie pływać np. w Zalewie Zemborzyckim i Firleju.

Sanepid sprawdził już wodę w 20 akwenach na Lubelszczyźnie. Chodzi o miejsca do kąpieli w zalewach, jeziorach czy zbiornikach retencyjnych. Potwierdzono, że w skontrolowanych kąpieliskach woda spełnia wszystkie wymogi jakości - nie ma w nich bakterii ani sinic.

Zastrzeżenia pojawiły się jedynie w przypadku Zalewu Janowskiego, bo w nim, podobnie jak w zeszłym roku, rozwija się w wodzie rdestnica połyskująca.

- U niektórych osób kąpiel w tym akwenie może spowodować wystąpienie odczynów alergicznych skóry, takich jak np. zaczerwienienie czy swędząca wysypka - ostrzega Jolanta Dobrzańska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiolgicznej. - W minione lato kilkadziesiąt osób skarżyło się na takie objawy. W tym roku też już mamy pierwsze podobne przypadki.

Sanepid zapowiada, że wraz z rozpoczęciem sezonu letniego będzie wydawać kolejne opinie w sprawie jakości wody w akwenach.

Niestety, nie na wszystkich kąpieliskach jest bezpiecznie. W wielu brakuje jeszcze ratowników.

- Bo proponowane im zarobki są za niskie. Ratownik odpowiada za życie ludzi i powinien być godziwie wynagradzany - podkreśla Robert Wawruch, prezes WOPR w Lublinie i dodaje: - Wiem, że trwają jeszcze nabory na stanowiska ratownicze w regionie.

- Jak co roku, prowadzimy nadzór nad jakością wody pod kątem mikrobiologicznym. Chodzi o to, czy nie ma bakterii, sinic czy innych zanieczyszczeń, które mogą zagrażać zdrowiu osób wypoczywających nad wodą - przypomina Jolanta Dobrzańska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Wszystkie miejsca wykorzystywane do kąpieli w woj. lubelskim, które do tej pory zostały zbadane nadają się do użytku rekreacyjnego. Na razie jest to dwadzieścia miejsc. Chodzi o kąpieliska np. w Lublinie, Firleju, Zwierzyńcu, Poniatowej, Krasnobrodzie czy Żółtańcach.

- Jedynie, kąpiel w Zalewie Janowskim może u niektórych osób wywołać ujemne skutki zdrowotne w postaci odczynów alergicznych skóry. Z powodu rdestnicy połyskującej już kilka osób w tym sezonie uskarżało się na wysypki czy zaczerwienienia - dodaje Dobrzańska.

To jeszcze nie koniec kontroli. Lubelski sanepid wraz z rozpoczęciem sezonu będzie oceniał kolejne akweny wodne pod kątem jakości wody.

Stan wody na lubelskich kąpieliskach można na bieżąco śledzić na stronie internetowej: www.sk.gis.gov.pl. Przed wyjazdem nad jezioro czy zalew bezpieczniej jednak sprawdzić komunikaty na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Wodne pogotowie czuwa nad bezpieczeństwem
Jak co roku, WOPR w Lublinie ostrzega przed brawurą nad wodą. - Należy kąpać się tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych. Tam, gdzie są ratownicy - mówi Robert Wawruch, prezes WOPR w Lublinie.

Przed skokiem do wody, trzeba najpierw bezwzględnie ocenić jej głębokość oraz własne umiejętności pływackie.

- W ciągu ostatnich lat, na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników nie doszło do żadnego utonięcia. Inaczej jest, gdy ludzie kąpią się w miejscach niedozwolonych - dodaje prezes.

Słoneczny Wrotków w Lublinie przeżywa oblężenie. Niedziela upalna, ale też burzowa (ZDJĘCIA)
Trolejbus wjechał w latarnię przy Królewskiej w Lublinie. Kierowca miał dwa promile
Burze i ulewy nad Lublinem i woj. lubelskim. Powalone drzewa, zerwane dachy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Noc świętojańska w lubelskim skansenie. Legendy, wicie wianków i ognisko (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski