Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Dzieci najczęściej przychodzą na świat we wtorki i w środy. Jak noworodkom najczęściej dajemy na imię?

Gabriela Bogaczyk
Najpopularniejsze imiona dziewczynki i chłopca w Lublinie to: Zuzanna (96) oraz Antoni (96)
Najpopularniejsze imiona dziewczynki i chłopca w Lublinie to: Zuzanna (96) oraz Antoni (96)
W woj. lubelskim żyje ok. 376 tys. dzieci w wieku do 17 lat. Obecnie na 100 chłopców przypada 95 dziewczynek. Jak noworodkom najczęściej dajemy na imię?

Na topie w Lublinie wciąż są: Zuzanna, Hanna i Julia oraz Antoni, Szymon i Jan. - Na dalsze pozycje spadła Natalia i Antonina oraz Jakub i Franciszek - zauważa Dariusz Janiszewski, z-ca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Zaś wśród rzadkich imion znajdziemy np. Hiacyntę, Rebekę, Xaviera i Olgierda.

Z danych GUS przygotowanych specjalnie na Dzień Dziecka wynika, że w naszym regionie mieszka 376 tys. osób w wieku do 17 lat. To ok. 17 procent całej ludności. Najwięcej dzieci mieszka w powiecie łukowskim, radzyńskim, bialskim, łukowskim i lubelskim, a najmniej w powiecie krasnostawskim.

GUS wyliczył, że na 100 chłopców przypada 95 dziewczynek. Najwięcej dzieci rodzi się latem. Najczęściej we wtorki i środy, a najrzadziej w niedzielę. W zeszłym roku w Polsce najwięcej noworodków urodziło się 19 września – wtedy przyszły na świat 1474 maluchy.

W zeszłym roku w całej Polsce urodziło się 402 tys. dzieci. To nadal o ponad 40 proc. mniej niż w 1983 roku podczas wyżu demograficznego.

Przypomnijmy, że w woj. lubelskim na w 2017 roku przyszło na świat o 6 proc. więcej dzieci, w sumie było 20,8 tys. urodzeń. Eksperci podkreślają, że ten wzrost dotyczył przede wszystkim dzieci urodzonych jako drugie i trzecie w kolejności.

W województwie lubelskim z programu 500 plus korzysta 222 tys. dzieci. Co miesiąc łącznie trafia do nich 115 mln zł. - Jeśli ktoś ma już jedno dziecko i nosi się z zamiarem powiększenia rodziny, to program 500 plus z pewnością wpływa pozytywnie na tę decyzję. Poza tym zostały wprowadzone pewne preferencje dla rodzin wielodzietnych jak np. pierwszeństwo w zapisach do przedszkola - wyjaśnia dr Anna Andrzejewska-Cioch, pedagog z KUL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski