Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Grupa przemycająca migrantów rozbita

OPRAC.:
Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W ramach wspólnej operacji służby z Polski, Estonii, Niemiec, Litwy i Łotwy rozbiły grupę przestępców zajmujących się organizacją nielegalnych przekroczeń granicy białoruskiej.

W środę (7 grudnia) strażnicy Nadbużańskiego Oddziału SG na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie aresztowali 51-latka, który organizował nielegalną migrację z Białorusi.

Zatrzymany mężczyzna to Polak, właściciel przedsiębiorstwa taksówkarskiego. Jego auta miały być wykorzystywane do przemytu ludzi. 51-latkowi prokurator postawił zarzut organizowania wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy państwowej. Dodatkowo zastosowano wobec niego środki zachowawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

- W tej sprawie funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali już łącznie 23 osoby - ośmiu obywateli Polski, dziewięciu obywateli Ukrainy, po dwóch obywateli Tunezji i Gruzji i po jednym obywatelu Iraku i Białorusi - przekazała por. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Proceder polegał na tym, że członkowie grupy przewozili przez granicę osoby nieposiadające odpowiednich dokumentów uprawniających do wjazdu na teren UE, a później przewozili do krajów Europy Zachodniej.

- Członkowie grupy organizowali nielegalną migracje w Turcji, Iraku, Białorusi i Niemczech. Imigrantami byli najczęściej Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy, których transportowano ze strefy przygranicznej z Białorusią, w głąb kraju, do granicy niemieckiej. W toku przeprowadzonych dotychczas czynności ustalono 51 członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała Prokuratura Krajowa.

- Przychód z tej grupy przestępczej mógł osiągnąć nawet 16 milionów euro. Migranci płacili nawet 15 tys. EUR za pełną usługę przemytu przez Rosję i Białoruś do Niemiec, czy Wielkiej Brytanii, zaś płatności były dokonywane za pośrednictwem podziemnego systemu finansowego hawala. Pośrednicy w tym systemie, czyli tzw. hawaladarzy przebywający w Berlinie dokonywali również płatności dla kierowców, poprzez kasjerów grupy, po otrzymaniu potwierdzenia wykonania przewozu i dotarciu przez migrantów do miejsca docelowego – dodała Michalska.

Według ustaleń SG członkowie grupy rekrutowali osoby głównie za pomocą forów internetowych i mediów społecznościowych. Migranci byli przewożeni w warunkach zagrażających życiu, przepełnionych pojazdach, chłodniach, czy przestrzeniach zamkniętych pojazdów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski