Partia 12 samochodów ciężarowych marki Honker opuści dziś lubelską fabrykę. Mają trafić do Nigerii, gdzie będą służyć kadetom w tamtejszej armii.

- Ten samochód pojedzie wszędzie i z każdej opresji wyjdzie cało – chwali konstrukcję Janusz Łokiński, kierownik wydziału kontroli w Fabryce Samochodów Honker.

Ciężarówki dla Nigerii to unowocześniona wersja samochodu, który od około 20 lat jest produkowany w Lublinie. W porównaniu do pierwotnej wersji dysponuje wzmocnionym silnikiem i ramą. Został zaprojektowany do poruszania się po drogach utwardzonych i poligonach w warunkach bojowych.

- Jest to honker nowej konstrukcji, wyposażony w trzy osie. Będzie służył do przenoszenia 20 osób w skrzyni ładunkowej i dwóch osób w kabinie – tłumaczy Łokiński. Maszyna dysponuje silnikiem polskiej produkcji o mocy 150 KM. Nadwozie pokryte jest preparatem antykorozyjnym.

Ciężarówką będą jeździć kadeci, którzy przygotowują się do służby w nigeryjskiej armii. Wcześniej rząd tego zachodnioafrykańskiego państwa zakupił 10 podobnych pojazdów, przeznaczonych do zadań bojowych.

Nigeria mierzy się obecnie z muzułmańskim ugrupowaniem Boko Haram, które terroryzuje północną część kraju. - Zarówno wojska rządowe, jak i Boko Haram, wykorzystują podobne pojazdy, dlatego armia zamówiła maszynę, która będzie się wyróżniać. Jest ona dosyć charakterystyczna, terroryści się pod nią nie podszyją – tłumaczy Łokiński.

Honkery są produkowane w Lublinie od połowy lat 90-tyc. Przez ten czas przeszły wiele modernizacji. Maszyny brały udział m.in. w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Jeździli nimi głównie żołnierze, ale firma produkuje je także dla firm prywatnych.
Kilka miesięcy temu sąd ogłosił upadłość firmy, ale wyrok jest nieprawomocny. W zakładzie zajętym przez syndyka pracuje około 80 osób a fabryka realizuje zamówienia.

- Mamy podpisany kontrakt z Wojskowymi Zakładami Łączności na dostawę około 40 pojazdów przeznaczonych dla polskiej armii. Startujemy w kolejnym przetargu na dostawę kilkuset maszyn - mówi Zbigniew Tymiński, prezes firmy. 95 proc. komponentów stosowanych w honkerach jest produkcji polskiej.Dożynki wojewódzkie w Radawcu (ZDJĘCIA)
Dworzec PKP zagrał w komedii Juliusza Machulskiego "Volta" (ZDJĘCIA, WIDEO)
Praca w Wizz Air. Ponad 70 osób ubiegało się o etat stewardesy lub stewarda
Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Węglin naszym kolejnym celem (ZDJĘCIA Z DRONA)


Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!