Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Jakie tajemnice skrywa Grodzisko Żmijowiska?

OPRAC.: AS
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
- Choć upały doskwierają, a dostęp do stanowiska utrudniają podmycia terenu Grodziska przez wody gruntowe, w scenerii wyłamanych czerwcową nawałnicą lasów, rozpoczęliśmy kolejny sezon badań wykopaliskowych na osadzie północne - poinformowali w czwartek (8.07) za pośrednictwem social mediów pracownicy Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Trwające od czwartku badania mają na celu ustalenie przestrzennych relacji pomiędzy dwiema chatami mieszkalnymi, odkrytymi na terenie Grodziska w 1965 roku przez prof. Stanisławę Hoczyk, oraz dwiema kolejnymi budowlami, które zostały odkryte i badane w latach 2015-2016 i 2020. Ustalenia te są niezbędne do monograficznego opracowania problematyki wczesnośredniowiecznej zabudowy mieszkalnej i użytkowej na osadach przygrodowych w Żmijowiskach.

- Choć za nami dopiero dwa dni badań już trudy pracy w skwarze wynagrodziły nam pierwsze interesujące znaleziska: duży fragment naczynia ceramicznego oraz segmentowy paciorek wykonany z ciemnoniebieskiego szkła - informuje, ekipa badawcza muzeum

Jak podkreślają archeolodzy najbardziej interesujące jest dla nich odkrycie śladów wykopów z 1965 roku, które wzbogacą zbiory Muzeum Nadwiślańskiego. Pracami badawczymi kieruje mgr Anna Kacprzak, a muzealną ekipę wspierają wolontariusze, którymi z ramienia Opolskiego Centrum Kultury zawiaduje Sławomir Szczęsny.

Na zdjęciu Tadeusz Jamroz.

Ludzie spaleni żywcem. Tragedia maleńkiej wioski na Zamojszczyźnie

Historia Grodziska Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska jest Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, położonym w powiecie opolski w gminie Wilków. Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadzone w 1965 r. przez Instytut Archeologii UMCS w Żmijowiskach potwierdziły istnienie wczesnośredniowiecznego osadnictwa na tych terenach. Archeolodzy odkryli tam wówczas pozostałości domostw półziemiankowych, natomiast badania z lat 2002-2009 prowadzone przez Muzeum Nadwiślańskie pozwoliły na rozpoznanie drewniano-ziemnych umocnień grodziska w stopniu pozwalającym na ich rekonstrukcję. W trakcie badań zaczęto odkrywać też kolejne ciekawe zabytki tj. żelazne militaria oraz udało się potwierdzić osadnictwo ludności kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu (1650-1300 l.p.n.e.) Grodzisko otwarte jest do zwiedzania o każdej porze dnia i roku (można je zwiedzać samodzielnie i bezpłatnie, najlepiej po uprzednim pobraniu aplikacji z mobilnym przewodnikiem).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski