MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Kontrowersyjne wyniki konkursów na dyrektorów

Maria Krzos
materiał ilustracyjny
materiał ilustracyjny Jacek Babicz
Elżbieta Rudnicka wygrała we wtorek konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach. Kilkanaście dni temu konkurs na dyrektora Gimnazjum nr 2 w Łukowie wygrał Artur Baranowski. Co ich łączy? Sprzeciwy, które towarzyszą ich sukcesowi oraz zarzuty, że zwycięstwo zawdzięczają powiązaniom politycznym.

Konkurs na dyrektora szkoły w Niemcach był drugi, który ogłoszono na to stanowisko. Pierwszy odbył się na początku czerwca. Wystartowały w nim Elżbieta Rudnicka, obecna dyrektorka tej placówki, oraz Ewa Krawiec, nauczycielka matematyki pracująca w tej szkole. Tuż po konkursie do naszej redakcji dotarł alarmistyczny mail od osób, które przedstawiły się jako nauczyciele z ZSP w Niemcach. - Starostwo Powiatowe w Lublinie, które jest organem prowadzącym szkołę, chce unieważnić konkurs, ponieważ głosowanie przebiegło nie po jego myśli - tłumaczono.

Konkurs rzeczywiście został unieważniony. Przyczyną miał być brak przedstawiciela związków zawodowych w składzie komisji (choć w chwili ogłaszania konkursu na terenie placówki żaden związek nie funkcjonował).

- Otrzymaliśmy jednak oficjalne pismo z ZNP informujące o braku jego przedstawicieli w konkursie - mówi Dariusz Gajo, członek zarządu lubelskiego starostwa (starostwem rządzi przedstawiciel PSL - przyp. red.). - Konsultowaliśmy sprawę z naszymi prawnikami. Stwierdzili, że konkurs musimy unieważnić. Ogłosiliśmy kolejny, który odbył się we wtorek. Stosunkiem głosów 5 do 3 zwyciężyła Elżbieta Rudnicka. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. W porównaniu do poprzedniego konkursu skład komisji został poszerzony o dwie osoby. Oprócz przedstawiciela ZNP zasiadł w nim przedstawiciel oświatowej "Solidarności".

Zwycięstwo obecnej dyrektorki potwierdza przypuszczenia protestujących nauczycieli, którzy twierdzili, że starostwo będzie próbowało przeforsować jej kandydaturę. Dariusz Gajo zaprzecza. - Po pierwsze, z moich informacji wynika, że pani Rudnicka nie jest członkiem żadnej partii. Po drugie, w komisji i w pierwszym, i w drugim konkursie zasiadało tylko trzech naszych przedstawicieli. Nie mieliśmy większości.

Sprzeciw grona pedagogicznego wywołał również wynik konkursu na dyrektora G nr 2 w Łukowie. Wystartowało w nim dwóch kandydatów: Marek Kosicki, wieloletni dyrektor tej placówki, oraz Artur Baranowski (osoba spoza szkoły, nauczyciel mianowany, z doktoratem, ale bez doświadczenia na kierowniczym stanowisku; w poprzednich wyborach samorządowych Baranowski startował do Rady Miejskiej Łukowa z listy PO). Grono pedagogiczne G nr 2 wystosowało do burmistrza Łukowa i kuratorium oświaty list otwarty, w którym prosi o uzasadnienie tego wyniku. Burmistrz twierdzi, że konkurs przeprowadzono zgodnie z procedurami. - Nie ma żadnego powodu, dla którego konkurs miałby być np. unieważniony - zapewnia.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski