Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Które przychodnie będą przyjmować pacjentów po Nowym Roku? (LISTA)

Dorota Krupińska
232 przychodnie w województwie  lubelskim 2 stycznia nie przyjmą pacjentów
232 przychodnie w województwie lubelskim 2 stycznia nie przyjmą pacjentów Jacek Babicz/archiwum
Negocjacje lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, które odbyły się w poniedziałek, zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że 2 stycznia 232 przychodnie w województwie lubelskim, które należą do Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców nie przyjmą pacjentów. Poniżej podajemy listę placówek, które maja podpisane umowy z NFZ i będą czynne.

- Minister nie chce się z nami dogadać. Zmienia fakty. My rozmów nie zerwaliśmy. Teraz czekamy, aż ministrowi wróci rozsądek i 2 stycznia nie zostawi 40 proc. Polaków bez opieki - mówi Wioletta Szafrańska--Kocuń z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców. I dodaje: - Jak na razie stoimy na stanowisku, że 2 stycznia przychodni nie otwieramy.

By chorzy nie zostali bez opieki, min. Arłukowicz ma plan awaryjny. Pacjentów przyjmować będą szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć.

- Podpisaliśmy umowę z NFZ, że SOR będzie świadczył usługi medyczne do momentu porozumienia między ministerstwem a przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. - Na tyle, na ile pozwalają nasze możliwości, będziemy udzielać pomocy. Część pacjentów na pewno zgłosi się do izb przyjęć w innych szpitalach - tłumaczy.

Na chorych czeka m.in. izba przyjęć w szpitalu wojskowym przy Al. Racławickich.

Poradę będzie można uzyskać również w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które będą przyjmowały pacjentów również w dni powszednie w godz. 8 - 18. - Jesteśmy na to przygotowani. Zawsze w weekendy mamy dużo pacjentów - mówi dr Tomasz Patyra, dyrektor Luna Med. - Zwiększamy wtedy obsadę. Pracuje trzech lekarzy i cztery pielęgniarki - dodaje Patyra.

Lubelskie pogotowie nie obawia się zwiększonej liczby wezwań. Dyrektor Zdzisław Kulesza tłumaczy, że niezależnie od ilości, pogotowie realizuje wszystkie zgłoszenia.

Co na to pacjenci? - Chorzy są zaniepokojeni, wiele osób boi się, że po Nowym Roku przychodnia będzie zamknięta - mówi Piotr Karaś, lekarz rodzinny z przychodni Vis Vitalis. - Dlatego już przychodzą po recepty, by mogli wykupić leki na zapas - dodaje lekarz.

Lubelski NFZ uspokaja pacjentów i zapewnia, że przygotował tzw. alternatywne zabezpieczenie świadczeń w POZ dla tych osób, które nie będą mogły skorzystać z porad lekarza, do którego się zapisały. I nie będą to tylko szpitalne oddziały ratunkowe czy izby przyjęć.

- Do 199 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które mają umowy obowiązujące w 2015 r., będą mogli się zgłaszać pacjenci z zamkniętych przychodni POZ - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ. - Pacjenci mogą również dokonać zmiany lekarza POZ, składając nową deklarację wyboru - dodaje.

Chorzy będą mogli również sprawdzić na stronie internetowej lubelskiego NFZ aktualne wykazy placówek POZ, które mają umowy na 2015 r. oraz listę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych i punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

TU MOŻESZ SPRAWDZIĆ:

* Wykaz przychodni POZ, które posiadają umowy obowiązujące w 2015 r. (stan na 30.12.2014 r.)
* Lista SOR-ów, Izb Przyjęć oraz punktów Nocnej i świątecznej Opieki Zdrowotnej, w których pacjenci uzyskają opiekę zdrowotną w zastępstwie za lekarza rodzinnego

- Do dyspozycji pacjentów będzie również infolinia: 800 804 003, pod którą od 1 stycznia pacjenci przez całą dobę uzyskają informację na temat zabezpieczenia świadczeń lekarza POZ po 1 stycznia 2015 r. - dodaje rzeczniczka.

- Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą otrzymać informacje o czynnych punktach POZ na terenie poszczególnych gmin i powiatów również pod całodobowym i bezpłatnym numerem telefonu 987 - mówi Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. - Infolinia udziela także informacji na temat szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), izb przyjęć oraz punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w których po 1 stycznia 2015 roku pacjenci uzyskają opiekę zdrowotną w zastępstwie lekarza rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski