18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lubelskie: Lekarze boją się kar za źle wypisane recepty

Monika Fajge
Lekarze nie chcą być karani za źle wypisane recepty
Lekarze nie chcą być karani za źle wypisane recepty archiwum
Udostępnij:
- Moja 82-letnia mama spędziła prawie cały dzień, kursując między lekarzem a apteką. Pilnie potrzebowała plastrów przeciwbólowych. Są refundowane, więc liczyła na sporą zniżkę - opowiada pani Teresa, która skontaktowała się z naszą redakcją. Niestety, lekarz źle wypisał receptę, więc farmaceuta odesłał starszą panią do przychodni po poprawną wersję.

- Lekarz poprawił receptę, ale w aptece okazało się, że znowu coś jest nie tak. Mama kolejny raz została odesłana do lekarza. Ten znowu naniósł poprawki na receptę, ale aptekarz ciągle miał zastrzeżenia - skarży się nasza Czytelniczka.

Ponieważ 82-latka nie miała już siły na kolejny "spacer", skon taktowała się z lekarzem telefonicznie. - Pewnie zrobiło mu się wstyd, bo osobiście przyjechał do apteki i po raz trzeci poprawił receptę - mówi pani Teresa.

Lekarze tłumaczą, że są "ostrożni" w wypisywaniu recept ze zniżką, bo boją się kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Za najmniejszy błąd na recepcie możemy słono zapłacić, do 2 proc. wartości kontraktu, do tego dochodzi zwrot nienależnej (zdaniem NFZ) refundacji - tłumaczy Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. - Dlatego domagamy się wykreślenia z kontraktów, które zawiera z nami fundusz, zapisów o karach umownych - wyjaśnia. - Do 4 maja do lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło w sumie 370 takich wniosków - informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa NFZ w Lublinie. Aż 270 złożyły przychodnie (w tym 224 zakłady zrzeszone w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców), a 100 konkretni lekarze. - Dokładnie je przeanalizujemy. Zgodnie z przepisami, mamy 30 dni na odpowiedź - tłumaczy Bartoszek.

Naczelna Rada Lekarska już w marcu br. namawiała medyków prowadzących prywatne praktyki, by nie zawierali z NFZ (od 1 lipca) nowych umów na wypisywanie recept na leki refundowane, jeżeli będą w nich zapisy o karach umownych. - To, że recepta jest "źle" wypisana, zwykle nie wynika z naszej niewiedzy. Dla NFZ błędem może być np. brak X w rubryce "data realizacji od dnia", albo pomyłka w numerze PESEL pacjenta. To niewielkie uchybienia, ale lekarzom mogą "dać po kieszeni"- mówi Dobrzańska-Pielichowska. Jej zdaniem, kary finansowe powinny być nakładane tylko w sytuacji ewidentnych nadużyć, a nie za popełnianie uchybień formalnych.

Pacjentów takie tłumaczenie jednak nie zadowala. - Jestem pod stałą opieką specjalisty. Ponieważ kończyły mi się leki, poszłam po receptę do lekarza rodzinnego. Receptę dostałam, ale lekarz z góry uprzedził mnie, że nie wpisze kwoty refundacji, bo nie jest pewien, jaka mi przysługuje - żali się pani Monika, nasza Czytelniczka. - Urzędnicy i lekarze się kłócą, a cierpią chorzy, bo to my przepłacamy za leki, które należą nam się ze zniżką.

- Nie dziwię się, że pacjenci są rozgoryczeni, ale nie działamy przeciwko nim. Winę za obecny stan rzeczy ponoszą urzędnicy - kwituje Dobrzańska-Pielichowska.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xardas
Wszyscy rozkładają ręce i mówią "Bo tak zostało zarządzone". Przepraszam, kto tak zarządził? Sam Pan Bóg Wszechmogący? Nie można tego zmienić, poprawić?
Co to ma do cholery być - leniwy urzędas morze jakiś debilizm uchwalić ale zmienić już nie?
x
x
jestes d.upkiem!
50 PLN za 15 minut
To dlaczego po d...e dostają aptekarze?
k
k2k
Dałeś podwójny cudzysłów na początku. To błąd. Płacisz 500zł albo dostajesz w ryj. Recepta to nie jest dyktando, że trzeba być zgodnym co do przecinka. I jeszcze jedna rzecz. Wymaganie od lekarzy odwalania roboty za NFZ jest przyzwoleniem na takie błędy. Bo lekarz ma leczyć, a nie kaligrafować w papierologii. Jakoś nie widziałem elektryka, który po naprawie gniazdka musiał wypełnić 15 stron w 2 kopiach i tak samo nie widziałem inżyniera którego oceniano po charakterze pisma. NFZ przewidział na wizytę 15 minut z czego prawie zawsze wychodzi, że tyle czasu to upływa na SAMO WYPEŁNIANIE durnych papierzysk. Jakbym napisał, że lekarz ma szybciej pisać i może się pomylić to byś dalej pisał swoje durnoty jak powyżej. To może lekarz ma nic nie wypełniać i wszystkie papiery powypisywać po 15 wizytach, ale nikt nie posiada pamięci absolutnej.

Na Zachodzie istnieje stanowisko sekretarki medycznej, która wypełnia wszystkie papiery, a lekarz ma się podpisać tu, tu i tu i dziękuję, idzie robić to za co mu płacą. W co lepszych szpitalach stosunek takich sekretarek do lekarzy wynosi 1:1, a w Polsce czasem się zdarzy jedna na cały oddział.
m
mikeza
niezły dowcip, jak są tacy zaufani to czemu kas fiskalnych w gabinetach prywatnych nie mają, 80% prywatnych praktyk jest na dziko, oficjalnie podają info, że nie przekraczają obrotu aby zakupić kasę, tylko że taki obrót to ok 3000 na miesiąc. I to ma być zawód godny zaufania, oni nawet kontroli się nie boją, nikt się z tym nie kryje. Aby zasłużyć za społeczne zaufanie trzeba postępować uczciwie, niestety o niewielu lekarzach mogę to powiedzieć :( A za ich studia płacą wszyscy ze swoich podatków, taka jest prawda.
G
Gość
indolencja administracji, olewanie obowiązków, podła organizacja, tumiwisizm, powszechny BAŁAGAN... tak, coraz wyraźniej się to ujawnia.
"Ależ TAK, TAK, szczera PRAWDA, bo przecież ryba psuje się od głowy!" zakrzykną uradowani krytycy wszystkich i wszystkiego, nieco łagodząc swoje frustracje - nie dopuszczając do siebie myśli, że ta głowa wyrosła przecież na korpusie, nogach... i, jakie są podstawy (czyli cała społeczność) - takie jego przywództwo... bo znikąd ci ludzie "u władzy" się nie pojawili. Oni, ich mentalność wyrosła wszak z TEGO SPOŁECZEŃSTWA!!!
I, jeżeli KAŻDY uprawiając swoja działeczkę, choćby był to malutki trawniczek pod oknem czy roślinka w doniczce jeno - dopuszcza się bałaganiarstwa, niedbałości, zaniechań - to, no cóż, suma tego wszystkiego da TYLKO jeden wynik: ogólny BAJZEL.
G
Gość
także i jego kierownika, zwierzchnika, właściciela firmy itp jest TAKIE ZORGANIZOWANIE stanowiska pracy, aby był czas na bezbłędne wykonanie wszystkich czynności koniecznych...
To prawda, z organizacją pracy w Polsce jest gorzej niż źle - NIE POTRAFIMY TEGO ROBIĆ i już. A skoro nie potrafimy, to następuje zjawisko zrzucania odpowiedzialności w dół... i tak leci. Kabarecik, bo przecież inaczej tego nazwać nie można!
I nam marzy się "nowoczesne", cywilizowane państwo... a mamy CYRK. I będziemy mieli CYRK albo i gorzej - totalny rozpieprznik. Z takim podejściem NIGDY nie osiągniemy nawet części poziomu życia jaki mają np. Niemcy czy Francuzi. Powodzenia.
G
Gość
""To, że recepta jest "źle" wypisana, zwykle nie wynika z naszej niewiedzy. Dla NFZ błędem może być np. brak X w rubryce "data realizacji od dnia", albo pomyłka w numerze PESEL pacjenta. To niewielkie uchybienia, ale lekarzom mogą "dać po kieszeni"- mówi Dobrzańska-Pielichowska.""
Źle wypisana recepta, nawet gdy błędem jest tylko brak X czy zmieniona cyferka w PESEL (istotne informacje przy ewidencjonowaniu potrzebnym podczas rozliczania refundacji recept w systemie numerycznym) JEST błędem istotnym. Nawet jeżeli chodzi tu TYLKO o pieniądze... Jeżeli dopuszczamy możliwość zaistnienia takich "drobnych" błędów, dopuszczamy możliwość zaistnienia błędów znacznie poważniejszych (brak literki w nazwie lekarstwa, źle napisanej cyferki określającej dawkę)...
Podejście reprezentowane przez tą panią zakłada z góry, że bałagan, brak uwagi, niestaranność w wykonywaniu pracy SĄ DOPUSZCZALNE (takie malutkie błędy przecież...) a co gorsze - to błędnie wykonujący swoje obowiązki ma nie ponosić konsekwencji?
A może pani ta uważa, że bycie lekarzem to coś "PONAD" resztę pospolitych pracowników, takich jak jakiś tam mechanik prowadzący pociąg, inżynier obliczający konstrukcję projektowaną czy wykonywaną, elektryk - że wyliczę część zawodów, w których błędne wykonywanie (no, co, przecież to są błędy nieistotne) obowiązków może zaważyć na życiu wielu ludzi...
Dla mnie takie podejście jest NIEDOPUSZCZALNE. Ale może jestem człowiekiem starej daty... może teraz tumiwusizm, olewanie obowiązków, byle jakie wykonywanie swojej pracy staje się OBOWIĄZUJĄCĄ NORMĄ?
Przyjmijcie w takim razie wyrazy współczucia - będziecie mieli bardzo "wesołe" życie...
k
kika
Czy zaden lekarz NIGDY nie udzielil pomocy twojej matce, ojcu, babci czy innej bliskiej osobie?
Czy zastanawiasz sie nad tym, co piszesz ??
m
maja
w cywilizowanym swiecie !
Wprowadzili zroznicoawna odplatnosc ( 100%, 30%, 50 %, ryczalt - tez b. zroznicowany, z tzw progiem refundacji ) za ten sam lek podstawawy na te sama grupe chorob, a zroznicowanie jest w zaleznosci od specyficznych chorob, kazdy lek na waska grupe, albo tylko jedna chorobe ( lub mowiac ogolnie, scisle okreslona jednostke chorobowa), choc w innych chorobach tez ten lek musi byc stosowany - i jest stosowany na siwcie, jaki i u nas, ale o ronej odplatnosci.
Pacjenci tego nie rozumieja, listy lekow i odplatnosci zmieniaja co 2 miesiace.
TO HORROR !!
Poza tym, lekarze ZAPISUJA TONY PAPIERU , odnosnie kazdego pacjenta, co zabiera im 60% czasu wizyty - labo siedza po godzinach i wpisauja, opisuja, etc.
Tego normalny czlowiek , przy tylu chodrcy nie moze robic bezblednie.
Dziwie sie, ze lekarze nie strajkuja !
l
lekarz emeryt
Źle wypisana recepta to recepta na ktorej źle określono dawkę lekarstwa, albo wypisano niewlaściwe lekarstwo. To o co oskarża się lekarzy to idiotyczne, urzędnicze, administracyjne zarządzenia, które dotyczą wyłącznei spraw finansowych. Lekarz ma leczyć, urzędas ma liczyc kklszty tego leczenia. Na lekarzy usułuje sie zwalić indolencję NFZ ( brak bazy ubezpiec zonych) i Min.Zdrowia. D tego doczhodzi podle dzialanie względem chorych, dla przerzucenia funduszy zabieranych przez ZUS na ubezpiecvzenie zdrowotne na koszty funkncjonowania urzędow. Admin istracja ochrony (służby) zdrowia pochlania polowę tych pien iędzy bo jest rozdęta sdo niebotycznych rozmiarow. Stanowiska urzędnicze dubluja się we wszystkich szczeblach władzy zupełnie niepotrzebnie. NHS (narodowa ochrona zdrowia) szwankuje na całym świecie, ale to co sie dzieje u nas woła o pomstę do nieba.
('_')
Dla ćwierćmądrego zastępcy dyrektora z Lubelskiego oddziału NFZ słowo "Ryczałt" nie oznacza "Ryczałt" :-)
f
frajer
Uważam że lekarze a pamietajcie że jest to zawód zaufania publicznego poza tym studia trwaja 6 lat nie powinni być obarczani karami za żle wypisana receptę za bład ten winien zapłacić w 90 procentach NFZ a 10 procent pacjent tak by było najsprawiedliwiej
l
lucyper
wystrajkowac pieniadze kosztem chorych to potrafia,wypisac recepty juz nie,oby ich bledy dotknely ich dzieci i rodzicow i ich samych
Dodaj ogłoszenie