Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Łóżek w szpitalach może być o ponad połowę mniej. 3 tysiące z 6 zostanie przeznaczone dla pacjentów covidowych

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Jak zapowiada wojewoda, ponad połowa wszystkich łóżek wyłącznie dla pacjentów covidowych to czarny scenariusz, ale być może nie najczarniejszy. Tak może wyglądać przebieg piątej fali na Lubelszczyźnie.

– Mamy przygotowane dwa plany rozwijania łóżek. Jeden w przypadku 40 tysięcy hospitalizowanych w kraju, drugi w przypadku 60 tysięcy – zapowiada Lech Sprawka.

W pierwszym wariancie w naszym województwie dla pacjentów covidowych mają być zabezpieczone 2 283 łóżka, w tym 198 respiratorowych. W drugim: 3 329 łóżek, w tym 373 respiratorowe. Jak podkreśla wojewoda, wiąże się to ze spadkiem efektywności miejsc w szpitalach dla pacjentów niezakażonych.

– Dysponujemy łącznie 6 400 łóżkami. Od tego trzeba odjąć łóżka dla osób leczących się na choroby onkologiczne i psychiatryczne. Łatwo policzyć, że w tym czarniejszym scenariuszu oznacza to, że ponad połowa łóżek całego województwa nie będzie dostępna dla osób niezakażonych COVID-19. Przyjmowanie ich zostanie bardzo ograniczone, wykonywane będą tylko procedury ratujące zdrowie i życie – tłumaczy. Dodaje jednak, że może się okazać, że nie jest to jeszcze wizja najczarniejsza.

Cała nadzieja w lekarzach rodzinnych

Sprawka zaznacza, że trudno przewidzieć na podstawie danych z Wielkiej Brytanii, jaki przebieg będzie miała piąta fala w Polsce. Powód? U nas poziom wyszczepienia jest niższy.

– Omikron jest mniej zjadliwy, ale bardziej zaraźliwy. Niektóre osoby z powodu ciężkiego przechodzenia zakażenia trafią do szpitala, a później niestety do statystyki zgonów – twierdzi. Dodaje także, że do tej pory laboranci wykryli w naszym regionie 21 przypadków Omikrona, ale z uwagi na dość długi proces sekwencjonowania próbek możemy przypuszczać, że jest ich więcej.

Jeżeli piąta fala przerośnie dotychczasowe szacunki, wojewoda będzie reagował i szukał kolejnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. We wstępnych prognozach rozważał możliwość uruchomienia covidowych łóżek w sanatoriach, ale wykluczył to brak zabezpieczenia tlenowego. Co zrobić, żeby maksymalnie ograniczyć wyłączanie miejsc dla pacjentów bez wirusa? Zwiększyć efektywność leczenia zarażonych w izolacji domowej.

– Dużą nadzieję pokładam w lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej. Swego rodzaju „sukcesem” Wielkiej Brytanii było to, że zwiększyła aktywność tej grupy. Leczenie infekcji COVID-19 było prowadzone przez lekarzy rodzinnych, dzięki czemu nie musiano wyłączać łóżek dla niezakażonych – wyjaśnia Sprawka. Zapowiada również, że spotka się z przedstawicielami tego sektora ochrony zdrowia, żeby omówić najbardziej efektywny plan leczenia domowego pacjentów w izolacji.

Zakażeń jest coraz więcej

– Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania ochrony zdrowia może być sytuacja, w której coraz więcej pracowników medycznych będzie zakażonych. Oznacza to, że u personelu szpitalnego pojawią się izolacje i kwarantanny, co będzie skutkowało ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej – wskazuje wojewoda.

Na razie ograniczenia w funkcjonowaniu wyraźnie widać w szkołach. W środowym wydaniu „Kuriera” pisaliśmy o 252 placówkach, w których część uczniów jest na kwarantannie. Dzień później zdalna nauka odbywała się w 333 szkołach, a w czwartek w 414.

Województwo lubelskie jest piątym w kraju pod względem dynamiki wzrostu zakażeń. W porównaniu tydzień do tygodnia nastąpił wzrost o ponad 106 proc. Sprawka zapowiedział, że za kilka dni będzie można stawiać pierwsze prognozy spodziewanego szczytu zakażeń.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski