Nie trzeba wychodzić z domu, żeby zobaczyć ich wystawę. Na zwiedzanie online stawia Muzeum Lubelskie. Na Facebooku placówki regularnie publikowane są zdjęcia fresków z kaplicy Trójcy Świętej i fotografie dawnego Lublina, wraz z krótkim opisem. Dzięki nim można lepiej poznać dzieje miasta. Od niedawna więcej można się dowiedzieć także o tajnikach pracy dawnych złotników i wyzwaniach stojących przed konserwatorami.
- W naszym nowym cyklu prezentować będziemy podstawy wiedzy o tym jak dawniej wykonywano te przedmioty, jakich używano narzędzi, a także spróbujemy podpowiedzieć, jak obecnie dbać o posiadane przez was przedmioty - czytamy na muzealnym Facebooku.
Wyjątkową ofertę na czas koronawirusa przygotowały także terenowe oddziały muzeum. Regularne wpisy przybliżające historię prezentują m.in. Dworek Wincentego Pola (możliwe jest wirtualne zwiedzanie muzeum) i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.
Ciekawostek i anegdotek nie zabraknie zwiedzając online Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
- Zaczniemy od fascynujących ilustracji Edwarda Okunia wykonanych do „Faraona” Bolesława Prusa. Następnie będziemy się przechadzać z „Lalką” w ręku, tropiąc lubelskie inspiracje, obecne w prusowskiej arcypowieści. Mamy nadzieję, że nie mniej interesujący okaże się spacer z Panem Prusem po Nałęczowie – zapowiadają muzealnicy.
- W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji, zachęcamy, aby wykorzystać ten moment na rzeczy, których zwykle nie mamy czasu robić. Miłośnikom Muzeum Zamoyskich w Kozłówce proponujemy wirtualne przyjrzenie się wnętrzom pałacu czy poznanie historii eksponatów, które znajdują się w Muzeum w Kozłówce, a których nie zdążymy obejrzeć podczas wizyty – czytamy na stronie placówki, mieszczącej się w byłym pałacu rodu Zamoyskich.
Pałacowe komnaty można zwiedzać na stronie zwiedzajlubelskie.pl. Za jej pośrednictwem zajrzymy także do wnętrz innych zabytków województwa lubelskiego. Dzięki gigapanoramom na wyciągnięcie myszki dostępne są m.in. kościoły z Lublina i całego regionu, wnętrza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, podziemia kredowe w Chełmie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Twierdza Dęblin i Państwowe Muzeum na Majdanku. To ostatnie zaproponowało cały pakiet edukacyjny dla osób, które zdecydowały się pozostać w domu.
- Na profilu Muzeum na Facebooku systematycznie publikowane są cykle: #jutrobędzielepiej, „Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku”, Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online. Przygotowane są także kolejne projekty w oparciu o źródła archiwalne, muzealia, relacje więźniów oraz wydawnictwa - mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Materiały publikowane są na profilu muzeum na Facebooku, na stronie internetowej (majdanek.eu) oraz na Youtube. Na tym ostatnim kanale można słuchać m.in. podcastów, wspomnień byłych więźniów i wykładów. Rośnie też kolekcja udostępnionych muzealiów.
- Do urzędu idź tylko, gdy musisz załatwić jedną z 3 spraw
- Coraz więcej sklepów w Lublinie montuje osłony z pleksi
- Co z biletami miesięcznymi w czasie epidemii koronawirusa?
- Blisko 57 mln zł dla szpitali. „Nadchodzi armagedon"
- W szpitalu psychiatrycznym powstaje oddział zakaźny
- Urząd w Białopolu w kwarantannie. Pracownik ma koronawirusa
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?