Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! – co nas czeka w kulturze. Na ludowo w Kazimierzu, a pod dachami Paryża w Białej Podlaskiej

Krzysztof Załuski
archiwum Polska Press
W naszym projekcie Lubelskie na dobre! kontynuujemy ważne tematy związane z regionem. Pokazaliśmy już ofertą turystyczną Lublina i Lubelszczyzny. Teraz czas na kulturę. W tym tygodniu – o najbliższych, wybranych atrakcjach kulturalnych przygotowanych na Lubelszczyźnie.
Lubelskie na dobre! – co nas czeka w kulturze. Na ludowo w Kazimierzu, a pod dachami Paryża w Białej Podlaskiej

W każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Na każdy z nich zorganizujemy debatę prowadzoną przez redaktorów „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronie kurierlubelski.pl oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni przez nas goście.

Będziemy rozmawiać także o środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Kapele w Kazimierzu
Jedna z największych i najbardziej widowiskowych imprez odbędzie się w Kazimierzu Dolnym. 28 sierpnia w nadwiślańskim miasteczku rozpocznie się dwudniowy 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Tegoroczny festiwal – z uwagi na koronowirusa będzie miał nieco skromniejszy program. Nie będzie korowodu czy zabawy ludowej; koncerty konkursowe odbędą się w hali namiotowej przy udziale mniejszej widowni. Przesłuchania konkursowe będzie można śledzić na telebimach oraz dzięki transmisji online. W programie znajdzie się m.in. ogólnopolskie seminarium folklorystyczne, warsztaty rękodzieła i śpiewu oraz targi sztuki ludowej.

Teatralnie w Zamościu
Dużo ciekawych imprez odbywa się w Zamościu w ramach 45. Zamojskiego Lata Teatralnego. Warto jeszcze skorzystać z bogatej oferty tej znanej imprezy. 26 sierpnia na Rynku Wielkim o godz. 20 odbędzie się koncert piosenek klezmerskich „Zaginiony Zamość”. To wyjątkowe spotkanie z muzyką i tekstami nieistniejącego już świata. Na scenie wystąpi krakowska aktorka i piosenkarka Marta Bizoń. 2 września z kolei – w tym samym miejscu, także o godz. 20 – usłyszymy grecką muzykę „Rebetico” Jorgos Skolias & Jarosław Bester. Trzy dni później na Rynku Wodnym o godz. 17 Katarzyna Zawada przypomni niezapomniane przeboje Anny German.

Kozłówka zaprasza
Wśród kulturalnej oferty Lubelszczyzny nie może zabraknąć oferty Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W tym roku – oprócz zwiedzania samego pałacu – warto też obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej. To kilkanaście radzieckich plakatów propagandowych z lat wojny 1919–1920 udostępnionych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uzupełniają je obrazy polskich malarzy, które powstały ponad trzydzieści lat po wielkich zwycięstwach Polski nad Rosją bolszewicką. Pokazują komunistyczną interpretację historii, która została narzucona Polsce po II wojnie światowej.

A może coś z kultury kulinarnej?
Lubelszczyzna słynie z tego rodzaju imprez. Najbliższa odbędzie się w Łukowie, 29 sierpnia w Parku Miejskim pod nazwą Festiwal Pierogów Świata. I mylą się ci, którzy twierdzą, że pierogi to tylko polska specjalność. Robią je również m.in. Hindusi. Warto porównać je z naszymi.

Jeśli chcemy na wesoło spędzić ostatni dzień sierpnia, to zapraszamy do Włodawy. W miejscowym domu kultury bawić nas będą rodzimi kabareciarze ze Smile. Początek – godz. 18. Inny lubelski kabaret – Ani Mru Mru będzie z kolei rozśmieszać chełmską publiczność 6 września w amfiteatrze w Kumowej Dolinie. O naszym regionie nie zapomniał również Piotr Bałtroczyk, który 10 września o godz. 19 ukłoni się publiczności w Białej Podlaskiej (w BCK przy ul. Brzeskiej 41).

Biała Podlaska to również miejsce innego wydarzenia, które odbędzie się 26 września w Państwowej Szkole Wyższej. Nie będzie to jednak kabaret, ale piękna włoska muzyka i śpiew w wykonaniu trzech tenorów: Mariusza Ruty, Mirosława Niewiadomskiego i Bartosza Kuczyka. W programie, oprócz znanych arii usłyszymy m.in. piosenki z musicali i przeboje muzyki pop („Love me tender", „Podmoskownyje wieczera", „Canta y no llores"), po które tenorzy również bardzo chętnie sięgają. 6 października – w tym samym miejscu – rozlegnie się sentymentalna muzyka francuska. Podczas dwugodzinnego koncertu usłyszymy usłyszymy utwory, które na stałe weszły do kanonów światowych szlagierów w wykonaniu chociażby takich artystów jak Joe Dassin czy Mireille Matthieu.

Biłgoraj będzie areną muzyki cygańskiej
9 września na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury wystąpi sam Don Vasyl i inne gwiazdy żywiołowej, cygańskiej muzyki.

Miłośnicy piosenki poetyckiej powinni wybrać się 11 października do Tomaszowa Lubelskiego. Tu, na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury wystąpi o godz. 18 ze swoim koncertem Stare Dobre Małżeństwo. I usłyszymy stare i nowe, nostalgiczne ballady.

Ci, którzy chcą również usłyszeć nieco starsze, ale wciąż lubiane przeboje, takie jak „Anna Maria” czy „Matura” w wykonaniu Czerwonych Gitar muszą wpisać 16 października w nawigację „Dom Kultury w Hrubieszowie” i zdążyć na godz. 19. Wtedy rozpocznie się koncert zespołu o 55-letniej tradycji.

Po koncercie można w Hrubieszowie przenocować, by następnego dnia pojechać do Zamościa na koncert innego, legendarnego już zespołu - Lady Pank. Na stadionie OSiR-u usłyszymy takie szlagiery jak „Mniej niż zero” czy „Tańcz głupia, tańcz”. Do Zamościa warto wrócić 19 listopada. W tym samym miejscu, na stadionie, zobaczymy słynne „Jezioro łabędzie” w wykonaniu równie słynnych wykonawców – moskiewskich tancerzy, którzy zachwycają swoimi występami publiczność na całym świecie.

Fani zespołu Varius Manx powinni zarezerwować sobie wieczór 27 listopada i wybrać się do Chełma. O godz. 19 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert tego zespołu z okazji 30-lecia działalności. Wcześniej jednak, bo 24 października również w miejscowym domu kultury o godz. 19 zaśpiewa Magda Umer. W Chełmie warto też spędzić wieczór przy muzyce w wykonaniu Andrzeja Piasecznego. Ten popularny artysta wystąpi w domu kultury 14 listopada o godz. 19.

Chełmska publiczność, mimo zawirowań spowodowanych pandemią, nie powinna jednak narzekać na brak muzycznych atrakcji. 28 września wystąpi tu również ze swoim koncertem Eleni. Na spotkanie z tą popularną piosenkarką zaprasza Chełmski Dom Kultury. Początek – godz. 19. Eleni zaśpiewa również we Włodawie (29 września) i w Świdniku (1 października).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski