Lubelskie na Dobre! Debata Kuriera Lubelskiego o rolnictwie i środowisku. Dbajmy o nasze wspólne bogactwo

Krzysztof Załuski
Debata Kuriera Lubelskiego o rolnictwie i ochronie środowiska
Debata Kuriera Lubelskiego o rolnictwie i ochronie środowiska Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Czy dostatecznie dbamy o nasze środowisko i w jakim kierunku rozwija się lubelskie rolnictwo? – to tylko niektóre z tematów, które we wtorek pojawiły się podczas kolejnej debaty zorganizowanej przed naszą redakcję.

Przypomnijmy – od początku lipca zastanawiamy się, co zrobić, by Lubelszczyzna była dobrym miejscem do życia, do nauki, do prowadzenia biznesu, do pracy. Na łamach Kuriera i na naszej stronie internetowej – co tydzień – opisujemy ważne dla nas wszystkich tematy związane z regionem. Przez ostatnie tygodnie pisaliśmy o rolnictwie i środowisku. We wtorek w gościnnym hotelu Ibis odbyła się debata związana z tymi zagadnieniami.

Czyste powietrze, a poza tym?

Pierwsza część debaty była poświęcona środowisku. Jakie wnioski? Po pierwsze, dwa lata temu Lubelszczyzna została zaliczona do klasy A jeśli chodzi o czystość powietrza.

– Jesteśmy również liderem w kraju w usuwaniu niebezpiecznego dla środowiska azbestu – mówił Janusz Bodziacki, dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

– Mamy zabezpieczone pieniądze na ochronę środowiska. Dotychczas przeznaczyliśmy w naszym regionie 2 mld zł na batalię o czyste powietrze. Mamy dzięki temu już milion instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dużo pozytywnego w tym zakresie dzieje się także w Lublinie. – Inwestujemy w tereny zielone, powstają nowe parki, mamy jedną z najbardziej ekologicznych komunikację miejską, udało się zrobić wiele łąk kwietnych w mieście, które spodobały się mieszkańcom – wylicza Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. – Cieszymy się również z tego, że udało się bez większych problemów wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów śmieci. Pod tym względem jesteśmy w krajowej czołówce.

Do walki o ekologię włączają się również miejskie spółki i duże przedsiębiorstwa. Przykłady?

MPWiK w Lublinie zainwestował w farmę fotowoltaiczną na powierzchni czterech hektarów, a Bogdanka chce zbudować jedną z największych w Polsce, a z pewnością największą na Lubelszczyźnie podobną farmę. Zajmie ona obszar aż 35 hektarów.

O rozwiązaniach proekologicznych w miastach mówił również dr inż. Piotr Szkołut z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL. – Niedługo powstaną w mieście dwa parki, które będą miały naturalistyczny charakter – to park na górkach czechowskich i w dolinie Bystrzycy; z m.in. zbiornikami retencyjnymi i na przepuszczalnej glebie.

Małe, ale bardziej stabilne

Po dyskusji o środowisku odbyła się debata o rolnictwie. Waldemar Banach z LODR w Końskowoli wysoko ocenił lubelskie rolnictwo:

Jesteśmy liderem z zbiorach owoców jagodowych, jabłkach, dobrze radzimy sobie w zbiorach zbóż

Obserwujemy także ciekawą tendencję do powrotu upraw dawno już zapomnianych – chodzi m.in. o winorośla, chmiel, len czy konopie włókniste – powiedział.

Kazimierz Gorczyca, dyrektor lubelskiego KRUS-u zwrócił z kolei uwagę, że z roku na rok ubywa w Polsce gospodarstw. Przed wejściem do Unii Europejskiej mieliśmy w Polsce ok. 2 mln gospodarstw, teraz jest ich ok. 1,2 mln.

– Są to najczęściej niewielkie, kilkuhektarowee gospodarstwa, które wbrew pozorom mają większą szansę na stabilność ekonomiczną niż te wielohektarowe. Poza tym, łatwiej jest produkować zdrową żywność na mniejszym areale - tłumaczył.

Rozmówcy zgodnie podkreśli, że łatwiej jest też prowadzić działalność w niewielkim, rodzinnym gospodarstwie, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Co ciekawe, średnia wielkość gospodarstwa w naszym regionie wynosi 8,43 ha. Są jednak wyjątki. Największe gospodarstwo na Lubelszczyźnie znajduje się w pow. chełmskim. Zajmuje 5,4 tys. ha.

Kolejna debata będzie poświęcona nauce i szkolnictwu.

Debata Kuriera Lubelskiego o rolnictwie i ochronie środowiska
Debata Kuriera Lubelskiego o rolnictwie i ochronie środowiska Łukasz Kaczanowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie