Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na Dobre! Muzyka, teatr i dobra zabawa, czyli co nas czeka w kulturze. Sprawdź imprezy w Lublinie!

Krzysztof Załuski
W naszym projekcie Lubelskie na dobre! pokazaliśmy już ofertą turystyczną Lublina i regionu. W kolejnych odcinkach naszego cyklu zaprezentujemy propozycje kulturalne. Zaczynamy od Lublina.

Przypomnijmy - co tydzień na naszej stronie internetowej i w wydaniu gazetowym piszemy o ważnych sprawach dla naszego regionu. Chcemy pokazać, czym Lubelszczyzna może się pochwalić i co ciekawego ma do zaoferowania.

Lubelskie na Dobre! Muzyka, teatr i dobra zabawa, czyli co nas czeka w kulturze. Sprawdź imprezy w Lublinie!

W każdym kolejnym miesiącu chcemy rozmawiać na inny temat. Na każdy z nich zorganizujemy debatę prowadzoną przez dziennikarzy „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane online na stronie kurierlubelski.pl oraz serwisów Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznoś-ciowych. W dyskusjach wezmą udział zaproszeni goście.

Będziemy rozmawiać także o środowisku, rolnictwie, zdrowiu, seniorach, opiece społecznej, nauce, kulturze i sporcie, komunikacji, mieszkalnictwie, inwestycjach, gospodarce. Już teraz zapraszamy Państwa do wysyłania propozycji obszarów, jakimi warto się zająć, o których warto dyskutować. Piszczcie do nas pod adres [email protected].

Lublin to miasto inspiracji

Odbywają się tu renomowane wydarzenia artystyczne, festiwale teatralne, muzyczne i prezentujące sztukę współczesną. Ofertę kulturalną uzupełniają teatry, galerie, kluby studenckie. Wśród najbardziej znanych imprez można wymienić Carnaval Sztuk-Mistrzów, Festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi” czy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”.

Epidemia koronowirusa mocno pokrzyżowała szyki w kalendarzu imprez. Na szczęście powoli wraca sezon na wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filharmonie i teatry planują powrót do grania, w muzeach i galeriach sztuki planowane są nowe wernisaże. Prężniej działa też edukacja artystyczna - repertuar zajęć dla dzieci i młodzieży w domach kultury. Wracają też największe festiwale. Spośród wielu atrakcji, które dostępne są dla lublinian w sierpniu i wrześniu wybraliśmy najciekawsze, których nie możecie przegapić.

Centralny Plac Zabaw (przed Centrum Kultury)

To miejsce warsztatów, koncertów, spotkań, spektakli, animacji i eksperymentów. Do 1 września odwiedzą nas artyści i animatorzy. Wirydarz stanie się sceną niezwykłych wydarzeń, a na Placu pojawią się obiekty i instalacje angażujące wszystkie zmysły do nauki i zabawy. Dla chętnych - specjalna strefa hamakowa.

Festiwal Utajone Miasto / Otwarte Miasto

Zacznie się 17 sierpnia koncertem zespołu Rdzeń (godz. 19) w wirydarzu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. 7 i 30 września swoje prace zaprezentują: Janusz Bałdyga, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Krzysztof Bednarski, Barbara Gryka, Wojciech Bąkowski, Jerzy Kosałka, Piotr Lutyński, Bohdan Ruciński, Grzegorz Drozd, Alexandre Perigot, Adam Rzepecki, Zbigniew Libera i Jerzy Zyśko.

Festiwal odbędzie się w Ogrodzie Saskim i w wybranych miejscach w centrum Lublina.

Jarmark Jagielloński 2020

Odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia. Na ulicach Starego Miasta zagości sztuka, rzemiosło i muzyka. Od kilku lat jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku jest koncert re:tradycja, podczas którego znani muzycy łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji wystąpi m.in. Kapela Maliszów, WoWaKin Trio, Tęgie Chłopy oraz premierowo Łukasz Jemioła & Drescode. W tym roku z powodu pandemii zabraknie gości z zagranicy.

Festiwal Wielokulturowy Lublin

13. edycja festiwalu rusza 28 sierpnia. W tym roku skupi się na wydarzeniach muzycznych - od pieśni cerkiewnych i preludiów organowych poprzez muzykę sefardyjską gospel oraz bałkański folk.

Program Festiwalu:
28 sierpnia, godz. 19.30 - Soul Connection Gospel Group / Muszla Koncertowa

29 sierpnia, godz. 19.30 - Kaja Mianowana & Gerard Edery z zespołem / Muszla Koncertowa

29 sierpnia, godz. 21.00 - Sharena - Bałkańska Grupa Folkowa / Muszla Koncertowa

30 sierpnia, godz. 11.30 - Adam Załęski: Preludia Władysława Żeleńskiego / Kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ul. Ewangelicka 1

30 sierpnia, godz. 19.00 - Chór Katedry Prawosławnej w Lublinie - koncert pieśni cerkiewnych / Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2020

Początek - pierwszy weekend września. Na błoniach pod Zamkiem stanie festiwalowy namiot i wypełni się muzyką. Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmie prezentacja Anteny Krzyku, wytwórni, która na przestrzeni ostatnich 35 lat stała się oficyną kultową, zyskując renomę w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Usłyszymy m. in. zespół Trupa Trupa, Daniela Spaleniaka, 1984, czy grupę Javva. Ponadto, wśród festiwalowych wydarzeń warto wymienić występ Barbary Morgenstern - jednej z czołowych przedstawicielek niemieckiej sceny elektronicznej, nazywanej niekiedy berlińską odpowiedzią na Björk, koncert grupy MU - najnowszy projekt Tymona Tymańskiego i talentów trójmiejskiej sceny współczesnej, czy projekt William’s Things, łączący poezję Williama Blake’a z muzyczną improwizacją. W programie także m.in. pokazy filmowe, wystawy fotografii, premiery literackie oraz autorski program edukacji muzycznej - Małe Inne Brzmienia.

Spektakl Kimberly Akimbo - prapremiera polska

Na sztukę sprzed 20 lat zapraszamy 12 września o godz. 19 do Teatru Starego. Jej autor, David Lindsay-Abaire jest cenionym scenarzystą kina familijnego, ale największe triumfy święci jako autor sztuk psychologicznych z efektownymi postaciami kobiecymi na pierwszym planie. Triumfowały w nich nominowane lub nagradzane Tony Awards - Cynthia Nixon, Sarah Jessica Parker, Frances McDormand. Jego doceniony Pulitzerem dramat Rabbit Hole zachwycił Nicole Kidman, która wywalczyła jego filmową realizację. Kimberly Akimbo jest także materiałem na aktorski popis. Aleksandra Popławska, popularna aktorka i ceniona reżyserka teatralna, która przygotuje w Teatrze Starym polską prapremierę sztuki postanowiła zaproponować tę rolę ikonie polskiego teatru - Jadwidze Jankowskiej-Cieślak.

Festiwal Carnaval Sztukmistrzów „Incydent Polski”

Na tę imprezę musimy poświęcić trzy dni: od 17 do 20 września. Tegoroczna edycja odbędzie się w formule showcase’u polskich produkcji cyrku współczesnego, w skali jakiej jeszcze nie było. Nazwa odnosi się do nagłej i niespodziewanej sytuacji, w której jako organizatorzy międzynarodowego festiwalu znaleźliśmy się z powodu pandemii, ale jest też symbolicznym rozpoczęciem poszukiwań tzw. charakteru polskiej sceny cyrkowej. W programie festiwalu znalazły się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali - od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych.

Niestety, nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych, ale będziemy mogli oglądać ich podczas czterech pokazów Cyrku Podwórkowego, które odbędą się, już nie w objazdowej formule, ale w stałym miejscu. Szczegółowe informacje o cenach i sposobie zakupu biletów pojawią się już niebawem na stronie internetowej festiwalu: sztukmistrze.eu.

14. Noc Kultury

Ta impreza została przeniesiona na jesień. Odbędzie się w dniach 9-11 października. Tegoroczna Noc Kultury nie będzie taka sama jak zawsze. Nie będziemy ubierać jesieni w początek lata. Będzie chłodniej, ale również niezwykle czule, bo po tak długim poście, powstrzymywaniu się od bycia razem, blisko - ramię w ramię - wszyscy będziemy chcieli poczuć prawdziwą wspólnotę przeżywania piękna.

Program Muszli Koncertowej

Warto także zajrzeć do Ogrodu Saskiego. Będzie się działo…

Zapraszamy na:

MUZYKA:

7.08, godz. 20 - B6 / Progizer

8.08, godz. 20 - Maciejowa Kapela

14.08, godz. 19 - Slavic Jazz Underground

15.08, godz. 19 - Pani Bum robi szum

21.08, godz. 20 - Kirszenbaum

22.08, godz. 20 - Standard Brass Band

23.08, godz. 19 - Bonito - salsoteka

TEATR:

8.08, godz. 16 - Teatr Seniora: Kabaret Starszych Pań i Panów

15.08, godz. 16 - Poławiacze Pereł Improv Teatr: Perły w Muszli

22.08, godz. 16 - Teatr Czytelni Dramatu: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek

WARSZTATY:

Otwarte warsztaty szachowe - 10, 17, 24, 31.07, godz. 16

Warsztaty Karuzeli Sztuki: Słoneczna plantacja (dla dzieci w wieku 6-12 lat) - 11, 18, 25.07, 1.08, godz. 11

Saskie ciekawostki przyrodnicze - spacer edukacyjny z Inspektorem Bywakiem / 1.08, godz. 17/.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

12. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY stanie się, mimo pandemicznych zawirowań, jak zawsze miejscem koncertów, performansów, oper i spektakli muzycznych oraz spotkań z tańcem. Jak wszystkie poprzednie edycje festiwalu, tę również definiują przede wszystkim premiery w wykonaniu znakomitych zespołów, dyrygentów i solistów. Termin: 2-5 września

Program:

2 września

Godz. 18 - O obrotach - koncert w Filharmonii Lubelskiej

3 września

Godz. 18:00 - Lśnienie - koncert w Centrum Kultury

Godz. 20:00 - Wir - koncert w Centrum Kultury

4 września

Godz. 18:00 - Otchłań - koncert w Centrum Kultury

5 września

Godz. 20:00 - Klub Festiwalowy - Złota gałąź / bal maseczkowy w wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie

Lubelskie na Dobre! Muzyka, teatr i dobra zabawa, czyli co nas czeka w kulturze. Sprawdź imprezy w Lublinie!
Partnerzy akcji
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski