Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! Tak się zmieniał Lublin na lepsze

Krzysztof Załuski
W naszym projekcie Lubelskie na dobre! pokazaliśmy już m.in. ofertą turystyczną Lublina i regionu. Rozmawialiśmy także m.in. o kulturze, sporcie, nauce i rolnictwie. Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. W tym tygodniu – o najważniejszych inwestycjach w ostatnich latach w stolicy regionu.

W każdym kolejnym miesiącu rozmawialiśmy na inny temat. Na każdy z nich zorganizowaliśmy debatę prowadzoną przez dziennikarzy „Kuriera”, spotkanie na żywo transmitowane było online na stronach głównych „Kuriera Lubelskiego” oraz serwisach Naszemiasto.pl w województwie lubelskim, a także w naszych mediach społecznościowych. W dyskusjach brali udział zaproszeni przez nas goście.

Na koniec naszej akcji zorganizujemy debatę, na której podsumujemy jej efekty. Jedno jest pewne – nasz cykl Lubelskie na dobre! cieszy się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Świadczą o tym liczne maile oraz wysoko oglądalność debat online. Dziękujemy!

Wciąż czekamy na sygnały od Was – piszcie: [email protected]

Inwestycje, które „wstrząsnęły” Lublinem

Stolica województwa w niczym nie przypomina dzisiaj miasta sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Wiele osób, które dawno nie były w Lublinie, przeciera oczy ze zdumienia, widząc zmiany, które odmieniły miasto. Lublin pod względem infrastruktury czy komunikacji w niczym nie ustępuje zachodnioeuropejskim miastom podobnej wielkości.

Obwodnica, drogi

To jedne z najważniejszych i najbardziej potrzebnych inwestycji, z których możemy być dumni. Obwodnica miasta, która została otwarta w 2014 r. znacznie odciążyła ruch samochodów, zwłaszcza ciężarówek w samym mieście. Dzięki temu, miasto można ominąć praktycznie z każdej strony.

Bezkolizyjne skrzyżowania, drogi serwisowe, nowoczesne węzły drogowe – to wszystko spowodowało, że dojazd do wielu dzielnic skrócił się nawet o kilkanaście minut.

Wiele zmieniło się również w samym mieście. Przez ostatnie kilkanaście lat wyremontowano w większości wszystkie najważniejsze ulice Lublina. Kierowcy wreszcie bez obaw mogą jechać po gładkim asfalcie chociażby ul. Głuskiej, Łęczyńskiej czy Krochmalnej. Wcześniej, przez wiele lat te ulice były jedynie prowizorycznie „łatane”.

Od niedawna możemy się cieszyć również z przedłużenia ul. Krańcowej, przez co znacznie skrócił się czas przejazdu z Bronowic w kierunku Czubów czy LSM-u. W przyszłym roku zakończy się również remont jednych z najważniejszych ulic w centrum – Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Łatwiej mają też kierowcy na Klinie, gdzie nie muszą już pokonywać drogowych „zawijasów”. Wygodniej jeździmy również po zmodernizowanej Drodze Męczenników Majdanka, a przedłużenie ul. Mełgiewskiej zapewniło szybki i wygodny dojazd do portu lotniczego Airport Lublin. Skończył się również kosztowny i pracochłonny remont wiaduktu na ul. Grygowej. Dużo zmieniło się również na ul. Abramowickiej. Ta zaniedbana przez lata droga wyjazdowa w kierunku Przemyśla stała się nowoczesną arterią.

Co w sporcie?

Arena Lublin – to spełnienie marzeń wszystkich kibiców. To jeden z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych stadionów w kraju. Odbyło się już na nim szereg ważnych imprez sportowych, jak chociażby mecze grupowe w ramach mistrzostw Europy U-21, których organizacja po raz pierwszy została powierzona Polsce. W maju i czerwcu 2019 r. Arena gościła uczestników mistrzostw świata do lat 20., a niedawno odbył się tu mecz eliminacyjny do mistrzostw Europy U-21 pomiędzy Szwecją a Armenią. W sezonie 2019/2020 na Arenie Lublin rozegrano również finał Pucharu Polski.

Od czternastu lat możemy też korzystać z hali Globus. To również jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju, który może pomieścić ponad 4 tysiące widzów. Odbyło się tu dotychczas wiele imprez: liczne koncerty, rewia na lodzie, musicale, opery; w Globusie zorganizowano również ważne imprezy sportowe, jak gale boksu zawodowego, mecz gwiazd w koszykówce, mistrzostwa kraju w kickboxingu i wiele innych.

Dzięki nowoczesnemu kompleksowi Aqua Lublin, nasze miasto gościło też na zawodach najlepszych pływaków z kraju, a sam park wodny cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców – nie tylko Lublina.

Nasze miasto może się też pochwalić jednym z najładniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Kameralny obiekt przy al. Piłsudskiego był w tym roku areną zmagań najlepszych w kraju lekkoatletów.

Dzięki wielu nowym inwestycjom, Lublin należy do sportowej czołówki polskich miast. Liczby mówią za siebie – mamy w mieście 560 obiektów sportowych, w tym m.in. 88 sal gimnastycznych i 13 krytych pływalni.

Miliony w kulturę

Centrum Spotkania Kultur – to najdłużej trwająca inwestycja kulturalna w Lublinie, bo sięga lat 60. Doczekała się jednak realizacji i dzisiaj jest „prawdziwym” centrum kultury, gdzie odbywają się najważniejsze i największe imprezy kulturalne w mieście. Warto dodać, że dodatkową atrakcją samego budynku jest też niezwykła łąka i pasieka, która znajduje się na dachu.

Osiem lat temu odbył się też pierwszy po remoncie spektakl w odrestaurowanym gmachu Teatru Starego. Budynek, który groził już zawalaniem udało się pieczołowicie doprowadzić do perfekcyjnego stanu. Warto było. Lubelski teatr jest najstarszym w Polsce – po Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Lublin jest trzecim (po Białymstoku i Rzeszowie) miastem - jako metropolia - pod względem udziału wydatków na inwestycje w całości wydatków. Udział ten wyniósł w 2018 roku 14,9%.

Ekologiczna komunikacja

Najstarsi mieszkańcy Lublina pamiętają jak przez latami funkcjonowała miejska komunikacja: fatalny tabor, opóźnienia i awarie były na porządku dziennym. Dzisiaj Lublin może się pochwalić nie tylko nowoczesnym i w pełni ekologicznym taborem; wyremontowano również wiele przystanków.

W 2019 r. w Lublinie funkcjonowało 71 połączeń komunikacji publicznej, w tym 56 obsługiwanych przez linie autobusowe, 3 przez linie autobusowe nocne oraz 12 przez linie trolejbusowe.

Inwestycje w służbie zdrowia

Nowe, dobrze wyposażone w sprzęt odziały szpitalne, remonty budynków, budowy nowych oraz nowoczesne karetki – to jedynie niektóre zmiany, jakie dokonały się w służbie zdrowia. Dzięki tym inwestycjom możemy stawić czoła nowym wyzwaniom, jakim jest niewątpliwie pandemia koronowirusa.

Warto też podkreślić, że Lublin zyskał w ostatnim czasie jeden z najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych w kraju. Mowa o Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, który wraz z wyposażeniem kosztował ponad 550 mln zł.

Nauka, oświata – dużo się dzieje

Tak dużych inwestycji jeszcze w Lublinie nie było. Mowa o rozbudowie lubelskich szkół wyższych. Nowoczesne laboratoria, akademiki, kampusy czy zupełnie nowe budynki dydaktyczne zmieniły zupełnie obraz lubelskiego miasteczka akademickiego.

Lublin może również być dumny z otwartego w tym roku Zespołu Szkół nr 13 przy ul. Berylowej. To jedna z najnowocześniejszych placówek oświatowych w całej Polsce. Cała szkoła jest klimatyzowana oraz została objęta jednolitym systemem nagłośnienia. Mieści się w niej m.in. sala fitness, siłownia, biblioteka, czytelnia i widownia.

7,6 tys. – tyle miejsc w przedszkolach było w Lublinie w 2000 r. W 2016 – 12,9 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski