Lubelskie – najlepsze na inwestycje

Redakcja
Lubelskie jest jednym z najbardziej prosperujących gospodarczo województw w kraju. Dzięki silnym tradycjom akademickim jest dobrze skomunikowany z resztą Polski i terytoriami leżącymi poza wschodnią granicą UE. Poznaj możliwości inwestycyjne, jakie region ma do zaoferowania.

Strategiczna lokalizacja

Położone we wschodniej Polsce województwo lubelskie jest trzecią co do wielkości prowincją w kraju, o powierzchni 9 700 mil kwadratowych. Jego stolica, Lublin, liczy 340 000 mieszkańców, co czyni go największym miastem w regionie.

Dla przedsiębiorców jest to dogodna brama do Europy Wschodniej i Azji - pierwszy przystanek w Unii Europejskiej wzdłuż chińskiego korytarza handlowego "Jeden pas, jedna droga" na zachód. Ale to nie wszystko. Prężnie działający port lotniczy pozwala na podróż praktycznie w każdym kierunku. Do samej Wielkiej Brytanii możesz dolecieć już w 2,5 godziny.

Silna i zróżnicowana gospodarka

Lublin szybko staje się wiodącym ośrodkiem handlowym we wschodniej Polsce. Duża pula wysoko wykwalifikowanych talentów to prawdziwa atrakcja dla pracodawców. Miasto oferuje także jeden z największych ekosystemów IT w kraju, dzięki czemu jest atrakcyjną lokalizacją dla outsourcowanych operacji biznesowych.

Poza stolicą rolnictwo jest silnym przemysłem. Lubelskie jest wiodącym w kraju producentem roślin zbożowych i znajduje się w pierwszej trójce województw w Polsce pod względem jakości gleby i wody. Najważniejsze produkty to chmiel, owoce miękkie i tytoń.

W 2015 roku wartość eksportu przemysłu rolno-spożywczego Lubelszczyzny wyniosła prawie 28,87 mld PLN (następnie 496 mln PLN). W regionie prężnie rozwija się sektor biogospodarki. Obecnych jest już ponad 2000 ekologicznych gospodarstw rolnych, które kierują swoją ofertę zarówno do świadomych konsumentów, jak i dostawców odnawialnych źródeł energii.

Innymi ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju gospodarki województwa lubelskiego są przemysł motoryzacyjny, który produkuje pojazdy hybrydowe i elektryczne, przemysł lotniczy, cement, chemikalia, meble i logistyka.

Nacisk na badania i rozwój

Wizja województwa dotycząca inteligentnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu wymaga, aby Lubelskie stało się biogospodarką - tj. opartą na źródłach odnawialnych i zastosowaniu biotechnologii na dużą skalę.

W tym celu jednym z głównych priorytetów jest rozszerzenie sektora badań i rozwoju. Branże, które już wspólnie przyczyniają się do rozwoju biznesu i nauki w tym regionie, obejmują opiekę zdrowotną, IT i zieloną energię.

Bogactwo talentu

Lubelskie jest domem dla ponad 1,3 miliona osób w wieku produkcyjnym. Na terenie województwa funkcjonuje 18 uniwersytetów, a Lublin jest największym ośrodkiem akademickim we wschodniej Polsce, oferującym przyszłym studentom szeroki wybór kierunków.

W rzeczywistości, Lubelskie ma jedną z największych populacji studenckich w Polsce: 77 tys., z czego 6,6 tys. to obcokrajowcy. W ubiegłym roku 22 500 osób ukończyło studia wyższe.

Podczas gdy Lubelskie ma bogate zasoby dobrze wykwalifikowanych pracowników, koszty zatrudnienia w województwie pozostają stosunkowo niskie. Według najnowszych badań średnia Pensja pracownika sektora prywatnego wynosi o ok. 17 procent mniej niż średnia krajowa.

Jesteś zainteresowany inwestycją w województwie lubelskim?
Skontaktuj się z Zespołem Biznes Lubelskie, inicjatywą powołaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, w celu udzielenia wsparcia inwestorom i pomocy w znalezieniu odpowiednich partnerów i dostawców.

Odwiedź stronę internetową www.invest.lubelskie.pl lub zadzwoń +48 81 537 16 21 lub +48 81 537 16 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski