Lubelskie naukowczynie podbijają Koreę. Za swoje światowej klasy wynalazki otrzymały złote medale

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Z wielkim sukcesem powróciły do Polski dwie naukowczynie z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej - dr inż. Aneta Tor-Świątek i dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska. Podczas Międzynarodowej Wystawy Kobiecych Wynalazków zdobyły dwa złote medale oraz szczególne wyróżnienie - a zaprezentowano tam aż 318 rozwiązań z ponad 30 krajów.

Co wynalazły laureatki?

  • Antybakteryjna folia mikroporowata
Lubelskie naukowczynie podbijają Koreę. Za swoje światowej klasy wynalazki otrzymały złote medale
Anna Chlebus

– Otrzymana folia jest jednocześnie cienkościenna i mikroporowata, co znacznie zmniejsza jej masę. Jeżeli będzie wprowadzona na rynek to dla użytkownika szczególnie przydatne będą jej właściwości antybakteryjne - a po COVIDzie zwracamy na to szczególną uwagę. Poza tym dzięki zastosowaniu mikrosfer polimerowych do produkcji zużywa się do 50% mniej tworzywa, przyspiesza to także późniejszy proces degradacji - opowiadała o swoim pomyśle dr inż. Aneta Tor-Świątek.

  • Połączenia zatrzaskowe
Lubelskie naukowczynie podbijają Koreę. Za swoje światowej klasy wynalazki otrzymały złote medale
Anna Chlebus

– Obecnie stosowane połączenia są czasochłonne i kosztowne, a także często wykorzystują elementy pośredniczące między łączonymi materiałami, takie jak nity i kleje - wyjaśniła dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska - Wymagają również specjalnego oprzyrządowania. Połączenie zatrzaskowe stanowi tutaj świetną alternatywę - pozwala na łączenie elementów wykonanych z metalu, znajdujących szerokie zastosowanie w lotnictwie. Upraszcza montaż, co redukuje koszty produkcji - dla przykładu nie potrzeba wtedy zatrudniać wysoko wykwalifikowanych pracowników. Działa to zupełnie jak zwykły zatrzask, wsuwa się jeden element w drugi i już.

Współautorami wynalazku są: prof. Józef Kuczmaszewski, dr inż. Paweł Pieśko, dr inż. Ireneusz Zagórski, mgr inż. Michał Leleń i mgr inż. Tomasz Warda.

Złote medale w pełni zasłużone

- Wystawa w Korei zrobiła dla mnie ogromne wrażenie. 3 dni, ponad 300 pań, przeróżne kraje i wynalazki - nie tylko technologiczne, ale związane żywnością, ubraniami, nawet IT - po prostu wszystkim. Warto chociaż raz w życiu w czymś takim uczestniczyć, poczuć ten smak nagrody - mówi dr inż. Aneta Tor-Świątek.

– Takie wystawy, jak ta w Korei są doskonałą okazją, by podkreślić rolę kobiet w świecie nauki. Rzadko zastanawiamy się, korzystając z jakiegoś urządzenia, kto go stworzył. Okazuje się, że w wielu przypadkach wynalazczyniami tych urządzeń były właśnie kobiety, które dzięki swojej kreatywności i odwadze zmieniły i zmieniają naszą rzeczywistość. Doskonałym przykładem są rozwiązania zaprezentowane przez nasze badaczki w Seulu. Zostały one bardzo wysoko ocenione przez jury, które uznało je za jedne z najbardziej kreatywnych i innowacyjnych – mówił rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Zobacz więcej zdjęć - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie