Lubelskie. Nie dostali pieniędzy za dostarczone jabłka. Stoją na granicy bankructwa

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Kolejni przedsiębiorcy, którym zakład przetwórstwa owoców z Annopola nie zapłacił za dostawy zgłaszają się do naszej redakcji. – Możemy stracić dorobek życia – mówią.

Piotr Zieliński, mieszka pod Rawą Mazowiecką. Od kilku lat dostarczał jabłko przemysłowe do zakładów T.B.Fruit m.in. w Annopolu. - Od listopada 2020 roku nie otrzymałem żadnych wpłat za dostarczony towar. Na chwilę obecną firma T.B.Fruit zalega mi z zapłatą faktur na kwotę 194 tys. zł – mówi Piotr Zieliński.

Potwierdza tym samym relacje innych przedsiębiorców, których problemy z tą spółką opisaliśmy w poniedziałek (22.11).

Przypomnijmy, że twórcą T.B.Fruit jest ukraiński przedsiębiorca Taras Barszczowski, który poza zakładem w Annopolu prowadzi także przetwórnię m.in. w Dwikozach. Barszczowski działa w branży przetwórczej od lat, a w Polsce miał ambicje stworzenia jednej z największych przetwórni w Europie Środkowej. Od blisko roku działalność ukraińskiego biznesmena budzi coraz więcej kontrowersji. Mimo to, wielu przedsiębiorców dostarczało owoce do jego zakładów, w tym tego w Annopolu.

– To ogromny zakład. Ludzie wozili tam owoce na potęgę, bo mieli szybki rozładunek. Sam sprzedawałem tam nawet 25 proc. towaru – mówi Miłosz Bis z Niesiołowic, niedaleko Józefowa nad Wisłą. Do tej pory nie może odzyskać od T.B.Fruit zaległych 260 tys. zł.

Ostatnio dostawców obsługiwała jednak już nie T.B.Fruit, lecz spółka, która wydzierżawiła przetwórnię - Alivare. Według przedsiębiorców, którzy czują się oszukani przez spółki Barszczowskiego, nowa firma powstała wyłącznie po to, by uniknąć narastających zobowiązań T.B.Fruit.

Cztery grosze więcej za kilogram

Piotr Zieliński mówi, że we wrześniu pracownik zakładu w Annopolu odpowiedzialny za zamówienia jabłek próbował porozumieć się z nim w sprawie zaległości.

- Poinformował, że jeśli nie będę dostarczał jabłek w tym sezonie to nie zapłacą mi nic za poprzedni sezon. Obiecał, że z każdego przywiezionego kilograma jabłek spłacą poprzednie długi w wysokości 4 groszy – opowiada Piotr Zieliński. I dodaje: – Miała to być jedyna droga do odzyskania pieniędzy.

Podobną propozycję otrzymał Stanisław Zębek, który zawiadomił już prokuraturę w tej sprawie. Jemu spółka T.B.Fruit zalega z wypłatą ponad 800 tys. zł.

Taki sam mechanizm zwrotu długu zaproponowano Bogusławie Rylskiej, która współpracowała ze spółką Tarasa Barszczowskiego przez wiele lat. - To była próba kolejnego zwabienia dostawców, żeby pokazać, że chcą zacząć spłacać ubiegłoroczne zobowiązania. – mówi Bogusława Rylska. Jak podkreśla nieodzyskanie pieniędzy może oznaczać koniec dla jej rodzinnej firmy. - To dla nas być albo nie być. Po 21 latach możemy zamknąć działalność – przyznaje kobieta.

Miłosz Bis też otrzymał taką ofertę. - Nie podpisałem tej umowy. Gdybym to zrobił, to aby odzyskać zaległości, musiałbym cały towar oddać Alivare i spirala by się nakręcała. Powiedziałem „nie” i zakończyłem współpracę – mówi Kurierowi Miłosz Bis.
Jak przyznają nasi rozmówcy podobnych historii jest więcej. – Myślę, że straty ludzi można liczyć w milionach złotych – mówi Piotr Zieliński.

Przelewy ze Szkocji i Cypru

Przedsiębiorcy, z którymi rozmawialiśmy skarżą się też na to, że wpłaty za faktury wystawione na spółkę Alivare dostają od nieznanych firm z zagranicy. – Jeden z przelewów zrealizowany został przez spółkę mającą siedzibę na Cyprze – mówi Piotr Zieliński, który także zawiadomił prokuraturę o sprawie. Z kolei Miłosz Bis na konto dostał pieniądze z firmy zarejestrowanej w Szkocji.

Jak ustalił Kurier nie tylko przedsiębiorcy mają problem z firmami Barszczowskiego. – Walczymy z nimi o zaległe należności podatkowe – przyznaje sekretarz Annopola Marian Bącal. O szczegółach rozmawiać nie chce, ale podkreśla, że to dla samorządu „poważne pieniądze”. – Prowadzimy wobec tego zakładu egzekucję podatkową, ale z tego co wiem jesteśmy w dalekiej kolejce – mówi Marian Bącal.

Coraz gorszy płatnik

Sekretarz Annopola wyjaśnia, że kiedy przetwórnia T.B.Fruit powstawała w Annopolu, to ludzie którzy go budowali roztaczali ambitne wizje stworzenia jednej w największych przetwórni w tej części Europy.

– To nowoczesny zakład, więc wszyscy oczekiwali, że firma będzie się rozwijała i wzbogacała potencjał naszej gminy – mówi Bącal. - Coś jednak poszło nie tak, ale nie wiem, czy ich problemy to efekt celowego działania, nieudolnego zarządzania, czy braku szczęścia związanego z ryzykiem prowadzenia działalności – stwierdza sekretarz Annopola. I dodaje: - Dla gminy lepiej gdy firma działa, płaci podatki i rozwija się. Niestety, od lat był to płatnik coraz gorszy.

Sprawę rozliczeń przetwórni z Annopola z dostawcami owoców bada m.in. prokuratura w Kraśniku. Tymczasem Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP i poseł PSL, który zaangażował się pomoc przedsiębiorcom uważa, że działalność organów ścigania to za mało.

– Należy wprowadzić państwowe gwarancje, które sprawią, że ludzie nie będą mogli być bezkarnie oszukiwani. Takim rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie wieloletnich umów między rolnikiem, a zakładem, który powinien być weryfikowany np. pod kątem wypłacalności. Do tego należy utworzyć fundusz gwarantowanych płatności, dzięki któremu w razie problemów rolnicy mogliby pokryć choć część swoich strat – uważa poseł Maliszewski.

Od kilku tygodni próbujemy skontaktować się z przedstawicielami zakładu w Annopolu. Naszą prośbę w tej sprawie wysłaliśmy też na ukraiński adres mailowy firmy. Na razie nie udało się nam jednak uzyskać oficjalnego komentarza od T.B.Fruit.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie