Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie obchody 111. rocznicy urodzin rotm. Pileckiego

Ewa Pajuro
"Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy", "Chwała rotmistrzowi - bohaterowi" - wykrzykiwali uczestnicy marszu z okazji 111. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia obozu w Oświęcimiu, skazanego przez władze komunistyczne na śmierć. Marsz przeszedł przez centrum Lublina w niedzielę. Kilka osób opuściło zgromadzenie, gdy usłyszało przemówienie Mariana Kowalskiego, rzecznika prasowego Obozu Narodowo-Radykalnego.

- Jeszcze kilka lat temu na takie uroczystości przychodzili ludzie starsi, teraz coraz częściej pojawiają się młodzi. Na ulicach, na stadionach, to wszystko się odradza (…). Odbierzmy ojczyznę zdrajcom - apelował Marian Kowalski na placu Litewskim.

- Jak można takie głupoty gadać, nie po to tu przyszłam. Mi to nie odpowiada - stwierdziło kilka pań biorących udział w marszu. Po chwili opuściły zgromadzenie.

Kowalski kontynuował. - Staliśmy się krajem niewolników i dłużników - przekonywał. - Parobek ma klęczeć i cieszyć się, jak spadają okruchy z pańskiego stołu - tłumaczył. Na koniec zaapelował. - Dziś każdy z nas ma obowiązek wziąć sprawy w swoje ręce. Świat liczy się z silnymi, nie miejmy kompleksów. Niech żyje Polska.

Głos zabrał też Kacper Chołody, przedstawiciel lubelskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber, które zorganizowało uroczystość. - Dziś warunki są inne, ale altruistyczna postawa rotmistrza Pileckiego może być wzorem dla młodych ludzi - przekonywał.

Na zakończenie, kilkadziesiąt zgromadzonych na placu Litewskim osób mogło usłyszeć wiersz Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito". Wcześniej uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy św. w intencji rotmistrza Pileckiego w kościele garnizonowym przy Al. Racławickich.

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Ołońcu w Rosja. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy. We wrześniu 1939 r., uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej Warszawie współtworzył Tajną Armię Polską. Pozwolił się uwięzić w obozie w koncentracyjnym w Auschwitz, by zdobyć informacje panujących tam warunkach. Był głównym organizatorem konspiracji w obozie i autorem pierwszego raportu o ludobójstwie w Auschwitz. Następnie zdołał uciec z obozu. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie zajmował się działalnością wywiadowczą. W 8 maja 1947 r. został aresztowany. Przesłuchania i tortury trwały rok. W maju 1948 r. Pilecki został skazany na śmierć i wkrótce stracony (strzał w tył głowy). Miejsce jego pochówku nie jest znane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski