Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie osiedla będą miały nowe drogi i domy

jaxa
Ul. Granatowa
Ul. Granatowa Jacek Babicz
Gęsia, Granatowa, Kasztelańska, Bartnicza, Relaksowa, to niektóre ulice, które mają powstać w krótkim czasie w Lublinie. Większość z nich wybudują deweloperzy. To efekt porozumienia, jakie firmy budujące mieszkania dla lublinian zawarły z magistratem.

- To rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego między samorządem a firmami komercyjnymi - wskazuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Chodzi o umożliwienie realizacji inwestycji. - Głównie mieszkaniowych, bo naszymi partnerami są deweloperzy oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Współpraca dotyczy budowy nowych dróg oraz niezbędnej infrastruktury technicznej, m.in. sieci ciepłowniczych, kanalizacji, wodociągów. Mówiąc w skrócie: tego wszystkiego, co jest niezbędne, aby realnie myśleć o realizacji inwestycji - wskazuje Żuk.

- Bez takiej współpracy powstanie wielu naszych inwestycji w ogóle nie byłoby możliwe lub znacząco odsunęłoby się w czasie - przyznaje Halina Chrzanowska z firmy Mieszkania na Sprzedaż-Chrzanowscy.

Mieszkańcy nowych osiedli otrzymają w ten sposób gwarancję, że do ich domów będą prowadziły normalne drogi. I nie będą musieli latami korzystać z tymczasowych połączeń wykonanych z płyt betonowych.

- Dzięki pomocy miasta powstanie np. ul. Relaksowa, która połączy ul. Poligonową z ul. Willową. To będzie jeden z głównych ciągów komunikacyjnych obsługujących ruch samochodowy w tej części miasta - zapowiada Chrzanowska.

Spółka Chrzanowscy planuje wybudować przy ul. Relaksowej duże osiedle. Łącznie ma tam powstać ok. 350-400 mieszkań. - Aby rozpocząć budowę, musi powstać droga. Mieliśmy jednak problemy z pozyskaniem terenów pod jej budowę. Pomogło miasto - przypomina Chrzanowska.

Jak? - Dysponujemy narzędziem w postaci specustawy drogowej umożliwiającej wywłaszczenie, jeśli właściciel terenu nie chce sprzedać terenu - mówi Żuk.

Relaksowa ma mieć ok. 700 metrów długości. Koszt jej budowy pokryją deweloperzy.

To nie jedyna ulica w rejonie Poligonowej i Willowej, którą wybudują deweloperzy. - Wykonamy przedłużenie ulicy Kasztelańskiej i Bartniczej - wskazuje Sylwester Bogacki, prezes Wikana SA.

Miasteczko Wikana, które ma stanąć na Sławinku, będzie się składać z 13 obiektów. Łącznie będą miały 26 tys. mkw. powierzchni. Powstanie tam ok. 500 mieszkań. - Budowę dróg chcemy zakończyć w tym roku, budynki mają być gotowe do końca 2012 roku - zapowiada Bogacki.

Sławinek to jeden z trzech obszarów przewidywanych do intensywnej zabudowy wielorodzinnej. - Kolejne tereny przeznaczone na ten cel znajdują się przy ul. Jana Pawła II oraz ul. Nałkowskich - wskazuje Żuk.
Tereny pod budownictwo mieszkaniowe na Węglinie otworzyło wykonanie przedłużenia ul. Jana Pawła II do al. Kraśnickiej. Arteria jest osią komunikacyjną przyszłej wielkiej dzielnicy mieszkaniowej. Będzie tam mogło zamieszkać kilkadziesiąt tysięcy osób. - Walorem tego obszaru jest przede wszystkim brak jakiegokolwiek przemysłu, zakładów produkcyjnych. To świetne miejsce na lokalizację nowych osiedli, co zresztą widać po zainteresowaniu deweloperów - podkreśla Lucjan Koper, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Felin. Spółdzielnia postawi tam cztery nowe bloki.

Problemem dla deweloperów był jednak układ komunikacyjny. Poza samą ul. Jana Pawła II praktycznie nie ma tam żadnych utwardzonych ulic. - Kluczowa była dla nas ul. Granatowa - precyzuje Koper.

SM Felin wraz z SM Rzemieślnik-Bis zawarły z miastem porozumienie w sprawie budowy tej drogi. Na swój koszt wykonały dokumentację techniczną nowej ulicy. Ratusz zobowiązał się do wyłożenia pieniędzy na jej budowę. - Koszt inwestycji jest szacowany na dwa miliony złotych. W tym roku na rozpoczęcie prac zarezerwowaliśmy milion złotych. Chcemy, aby połączenie było gotowe w 2012 roku - wskazuje Marek Młynarczyk, z-ca dyr. Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Granatowa to obecnie droga utwardzona płytami betonowymi. - Nowa jezdnia powstanie na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Gęsiej. Wzdłuż drogi będą wykonane chodniki, pojawi się tam też ścieżka rowerowa - uzupełnia Młynarczyk.

- My zaś wybudujemy część ul. Gęsiej. Chodzi o odcinek około 100 metrów, który będzie prowadził do samego osiedla - dodaje Koper.

SM Felin chce wybudować na Węglinie 200 mieszkań. - Trzy budynki już są wznoszone, z budową czwartego ruszymy pod koniec roku - wylicza Koper.

Przy ul. Gęsiej staną nie tylko mieszkania. Interbud szykuje się tam do budowy wielkiej galerii handlowej. Spółka dysponuje 15 hektarami gruntu u zbiegu al. Kraśnickiej i Jana Pawła II. Koszt inwestycji jest szacowany na ćwierć miliarda złotych.

- Rozmawiamy z ratuszem o rozwiązaniach drogowych obsługujących przyszłe centrum, m.in. o bezkolizyjnym skrzyżowaniu - mówi Jacek Drozd, wiceprezes Interbudu.

Trzecim obszarem wyznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe, gdzie ratusz współpracuje z deweloperami, jest rejon Nałkowskich. Np. Wikana planuje w kwartale wyznaczonym przez ul. Nałkowskich, Żeglarską i Zemborzycką wznieść osiedle Marina. W pierwszym etapie powstaną dwa budynki z 96 mieszkaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski