Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Próchnica zżera dzieciom zęby

Gabriela Bogaczyk
Dzieci najczęściej trafiają na fotel dentystyczny, kiedy jest już za późno na skuteczne leczenie
Dzieci najczęściej trafiają na fotel dentystyczny, kiedy jest już za późno na skuteczne leczenie 123rf
Próchnica u dzieci to olbrzymi problem. Można powiedzieć, że 9,5 na 10 dzieci ma próchnicę - podkreśla Anna Giska, stomatolog z CM Luxmed.

- W 2010 roku u 60 proc. trzylatków w Polsce wykryto próchnicę, z kolei pięcioletnich dzieci było już 80 proc. - przypomina prof. Teresa Bachanek, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Uniwersytetu Medycznego. Najgorzej wypadają dorośli, wśród których tylko 0,1% jest wolny od próchnicy.

Te statystyki nie zmieniają się od kilku lat. Istnieje szansa, by je poprawić, ponieważ trwa nabór do 3 tury ogólnopolskiego projektu "Dzieciństwo bez próchnicy".

Program ma za zadanie trafić do przedszkoli i objąć edukacją stomatologiczną 300 tysięcy dzieci w całej Polsce. Akcja dotyczy profilaktyki jamy ustnej wśród dzieci do 5 lat oraz edukacji osób dorosłych w zakresie właściwego żywienia i higieny zębów.
W województwie lubelskim działa około 400 przedszkoli. Niewiele z nich jest zainteresowanych wzięciem udziału w przedsięwzięciu. Zdarza się także, że wycofują swoje zgłoszenia.

80 procent polskich dzieci w wieku do lat pięciu cierpi na próchnicę zębów. Jeszcze gorzej jest wśród dorosłych

- Odzew jest, ale chcielibyśmy spodziewać się większej ilości zgłoszeń. Tym bardziej że oferujemy wszystkie spotkania edukacyjne za darmo - przyznaje Joanna Bogusz, koordynatorka działań projektu "Dzieciństwo bez próchnicy" w naszym regionie.

W czasie wyjazdów, lekarze zauważyli, że w prawie połowie przedszkoli nie jest przestrzegane mycie zębów. Powodem jest brak umywalek lub niekorzystne ich położenie na terenie placówki. - Jedna z dziewczynek bardzo cieszyła się z otrzymanego prezentu w ramach akcji, bo przyznała, że pierwszy raz w życiu trzyma szczoteczkę do zębów - dodaje dr Ewa Wolańska-Klimkiewicz.

Od grudnia stomatolodzy odwiedzili kilkanaście miejsc w naszym województwie, między innymi Łabunie, Stary Bazanów, Frompol, Leopoldów. Podczas zajęć uczą dzieci zasad higieny poprzez zabawy interakcyjne, pokazują na sztucznej protezie, w jaki sposób wykonywać ruchy podczas szczotkowania. Później otrzymują zestaw do mycia zębów.

- To w ogromnej części zależy od rodziców, czy zapobiegną próchnicy u swoich dzieci. Czyszczenie zębów jest najprzyjemniejszą formą dbania o nie. Bardziej bolesną i mniej komfortową jest leczenie u stomatologa - ostrzega profesor Bachanek.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski