Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie rodziny na skraju ubóstwa. Ma być lepiej

Gabriela Bogaczyk
Eksmisja w Lublinie
Eksmisja w Lublinie
27 proc. rodzin z naszego województwa jest zagrożonych ubóstwem. 500+ poprawia te statystyki.

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (za 2015 rok), mieszkańcy woj. lubelskiego są w najgorszej sytuacji materialnej w Polsce.

27 proc. rodzin z naszego regionu jest zagrożonych ubóstwem. Oznacza to, że tyle osób żyje poniżej przyjętej granicy ubóstwa, czyli 1043 złote na osobę miesięcznie.

Zaznaczmy, że za nami są m.in. woj. świętokrzyskie i podkarpackie. Z kolei w najlepszej sytuacji materialnej są mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

- Składa się na to kilka rzeczy. Pamiętajmy, że Lubelszczyzna to region rolniczy, dlatego sporo osób utrzymuje się nadal z gospodarstw. Mamy też większe bezrobocie, a wynagrodzenia są niższe niż w innych miejscach Polski. Jest też mniej osób wykształconych, co przekłada się na znalezienie bardziej dochodowej pracy - zwraca uwagę dr Janina Zabielska, socjolog z KUL i wyjaśnia, że skrajne ubóstwo polega na tym, że nie wystarcza nam na jedzenie, rachunki i ubrania. - A to z kolei często prowadzi do pożyczek i zadłużeń - mówi dr Zabielska.

GUS przyjrzał się także zadowoleniu z życia Polaków. Chodzi o jakość życia, czyli warunki materialne, relacje rodzinne, dostęp do służby zdrowia czy wydarzeń kulturalnych.

W tym rankingu nasz region też niestety przoduje. Znacznie bardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego czy lubuskiego.

- Potwierdza to tylko, że warunki ekonomiczne przekładają się na samopoczucie i zadowolenie. Skoro żyje się u nas najbiedniej, to i poziom zadowolenia jest niski - zaznacza prof. Robert Szwed, socjolog z KUL i dodaje, że takie wyniki wskazują również na zwiększony pesymizm.

- Mieszkańcy woj. lubelskiego oceniają, że mają gorsze warunki do życia. Można by powiedzieć, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, ale to nie do końca prawda. Mieszkańcy Warszawy czy Krakowa z kolei narzekają na szybkie tempo życia czy smog - tłumaczy prof. Szwed.

Lżej dzięki 500 plus
Eksperci zwracają uwagę, że sytuacja materialna lubelskich rodzin zdążyła się już nieco poprawić od 2015 roku, dzięki programowi Rodzina 500 Plus, który wprowadzono od kwietnia zeszłego roku.

- W naszym regionie jest dużo rodzin wielodzietnych, którym przysługuje takie wsparcie finansowe. To dla nich duży zastrzyk gotówki - przypomina dr Zabielska.

Poprawę kondycji finansowej lubelskich rodzin potwierdza Urząd Wojewódzki. Ze statystyk wynika, że w ośmiu gminach, np. Rossosz, Serokomla, Wojcieszków, Wola Mysłowska ponad 80 procent rodzin korzysta z 500 plus.

- Spadła nam też liczba osób korzystających z innych świadczeń pomocy społecznej. W porównaniu z wrześniem 2014 roku o 11,6 proc. - wylicza Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

W 58 proc. lubelskich gmin nastąpił wzrost konsumpcji i usług.

- Chodzi też o przyspieszenie gospodarki poprzez zakup odzieży, zabawek, remont pokoju czy płatne zajęcia pozalekcyjne - dodaje Brzózka.

Niezwykła kolekcja zdjęć Lublina i Lubelszczyzny. Z domu partii do archiwum
Zmiany w „Pszczółce”. Jest nowa fabryka, praca i logo (ZDJĘCIA, WIDEO)
Bal Gimnazjum nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Żanett Gromadzky i Dżoana Maloney, czyli dwie kraśniczanki w programie "Żony Hollywood"
Bal Charytatywny 2017 Szpitala Dziecięcego w Lublinie (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski