Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie smaki sławią nasz region

Gabriela Bogaczyk
Kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie się od 16 do 18 grudnia na placu Teatralnym przy CSK
Kiermasz bożonarodzeniowy odbędzie się od 16 do 18 grudnia na placu Teatralnym przy CSK Anna Kurkiewicz/archiwum
Słodkości, desery, bułki, chleb to wyroby z których słynie woj. lubelskie. Dowodem jest na to Lista Produktów Tradycyjnych. Na co warto się skusić z tej listy 173 specjałów? Nie można pominąć smacznych nalewek, cebularza i swojskiej kiełbasy.

Nasz region lubelski, to miejsce w którym krzyżują się losy kilku narodowości, kultur i religii. Kulturowa mozaika znajduje swoje odbicie w lokalnych kulinariach.

- Różnorodność smaków lubelskiej kuchni była i jest niezwykle barwna. Charakteryzuje się silnymi wpływami kresowymi: litewskimi, rosyjskimi czy ukraińskimi. Mocno pobrzmiewa tu także nuta żydowska, której przejawem jest chociażby forszmak lubelski, a także cebularz, wypiekany niegdyś przez Żydów ze Starego Miasta w Lublinie, a dziś sławiący nasz region w Unii Europejskiej - przypomina Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Wszystkie lokalne i tradycyjne specjały wytwarzane na Lubelszczyźnie znajdują się na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych. Jest ich już 173.

- To ponad 10 proc. całego rejestru, który obecnie liczy nieco ponad 1600 pozycji. Praktycznie od powstania listy nasze województwo bardzo mocno angażuje się w akcję rejestracji tradycyjnej lokalnej żywności, a tym samym jej ocalanie od zapomnienia i przywracanie do codziennego jadłospisu Polaków - zauważa Grzegorz Kapusta.

Patrząc na ministerialną listę widzimy, że nasze województwo słynie głównie z wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Tych mamy najwięcej, bo 41, jak np. chleb ludwiński, ciasto staropolskie podhoreckie, pączki żakowolskie z powidłami z antonówek albo babka drożdżowa z jabłkami. Tylko trochę mniej, bo 38, jest gotowych dań i potraw. Można tu wspomnieć przykładowo o lubelskim forszmaku, pierogach z mięsem i bobem, racuchach z makiem, żurze żukowskim, czy słynnej zupie z karpia.

- Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że Lista Produktów Tradycyjnych odzwierciedla w pewien sposób potencjał produktów rolnych naszego regionu. A są to - oprócz wyrobów na bazie zbóż i kasz - także owoce i warzywa, miody, oleje i ryby.

Jesteśmy liderami, jeśli chodzi o produkcję malin, agrestu, porzeczek i pomidorów, zajmujemy drugie miejsce pod względem produkcji jabłek - dodaje wicemarszałek.

To m.in. te surowce tworzą trzon lubelskiej Listy Produktów Tradycyjnych. Warto wspomnieć o malinie kraśnickiej, nałęczowskim miodzie wielokwiatowym czy oleju roztoczańskim.

W tym roku udało się wpisać 20 nowych produktów na listę. Znalazły się na niej nareszcie flaki piaseckie, śmietana tradycyjna z Bychawy, pierogi skromowskie z kaszą jaglaną, serem i miętą, kiełbasa swojska biłgorajska czy znany korowaj - chleb weselny z Paszenek.

Urz ąd Marszałkowski stara się zachęcić restauratorów z naszego regionu do serwowania lubelskich potraw tradycyjnych. Tym bardziej, że jest na to coraz większe zapotrzebowanie. W tym roku, po raz pierwszy urząd zorganizował razem z Kresową Akademią Smaku konkursu „Śniadanie po lubelsku” w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku.

Na degustacje regionalnych frykasów coraz częściej zapraszają sami wytwórcy, często zrzeszeni w lokalnych stowarzyszeniach czy kołach gospodyń wiejskich, które w tym celu organizują kiermasze i festyny. Świetną ofertę kulinarną mają też lubelskie gospodarstwa agroturystyczne. - Zasmakować w regionalnej żywności można także podczas wielu imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski. Należą do nich m.in. wojewódzki finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” , który w przyszłym roku odbędzie się prawdopodobnie już w czerwcu - zaprasza wicemarszałek Kapusta.

Najbliższą okazją do zasmkaowania się w regionalnych potrwach będzie kiermasz bożonarodzeniowy, zaplanowany jak co roku na kilka dni przed świętami, a dokładnie na weekend 16-18 grudnia na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

- Z pewnością oferta naszych wystawców zadowoli najbardziej wybredne podniebienia - zaprasza wicemarszałek województwa lubelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski