Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Sprowadzali paliwo ze wschodu nie płacąc podatków (WIDEO)

ask
Sprowadzali paliwo ze wschodu nie płacąc podatków
Sprowadzali paliwo ze wschodu nie płacąc podatków Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne
39-letnia mieszkanka Białegostoku stała na czele grupy, która sprowadzała do Polski paliwo ze wschodu nie płacąc podatków. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego pracując pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie zatrzymali ich i doprowadzą w środę do sądu.

Handel paliwami na pierwszy rzut oka wydawał się w pełni legalny. Kiedy jednak policjanci z Centralnego Biura Śledczego przyjrzeli mu się dokładniej okazało się, że mnóstwo w nim nieprawidłowości.

- Z ustaleń funkcjonariuszy CBŚ wynika, że ten nielegalny proceder trwał od 2011 roku, a kwota wypranych w tym czasie pieniędzy sięgnęła blisko 30 mln. złotych. Tylko samo uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wyniosło co najmniej 27 mln. złotych - mówi asp. Arkadiusz Arciszewski, z biura prasowego KWP w Lublinie.

Na czym polegał przekręt? Śledczy ustalili, że 39-letnia Agata C. za pomocą legalnie założonych "firm - słupów" sprowadzała paliwo pochodzące z Litwy Łotwy i Estonii. Cysterny przejeżdżały przez skład podatkowy w Suwałkach. Tam weryfikowano dokumenty transportów i obliczano wysokość podatku. Auta z paliwem jechały stamtąd do bazy w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.

- Tam paliwo było zlewane do ogromnych zbiorników, których pojemność sięgała nawet 1,2 mln. litrów. "Firmy-słupy" odsprzedawały towar kolejnym, tym razem legalnym już przedsiębiorstwom, które z kolei rozprowadzały paliwo do odbiorców indywidualnych - tłumaczy aspirant Arciszewski. - Pieniądze ze sprzedaży trafiały na konta bankowe, należące do członków zatrzymanej grupy. Z nich były opłacane m.in. opłaty paliwowe i akcyzowe z pominięciem podatku VAT. W ten sposób na każdym litrze, grupa zarabiała około 1 zł. Jak ustalili funkcjonariusze, podstawione firmy by nie wzbudzać większych podejrzeń, systematycznie były likwidowane, a na ich miejsce powstawały nowe.

Policjanci uważają, że trzon grupy zajmującej się tym procederem stanowili mieszkańcy Białegostoku: 39-letnia Agata C., 30-letni Maciej M. i 31-letni Andrzej Ś.

- Sprawcy odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania - dodaje Arciszewski

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski