Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie szpitale podpisały umowy z lotniczym pogotowiem. To ma skrócić kolejki

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
W Lublinie podpisano 17 umów dotyczących współpracy szpitali z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. To ono jest operatorem nowego systemu, dzięki któremu pacjenci mają być obsługiwani lepiej. I szybciej.

Podpisanie takich umów jest konieczne ze względu na zmiany w prawie. Wprowadziły one obowiązek prowadzenia w szpitalnych oddziałach ratunkowych segregacji medycznej. Ta ma odbywać się przy wykorzystaniu systemu, zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym (TOPSOR). W związku z tym Ministerstwo Zdrowia podjęło działania mające na celu umożliwienie dostosowania się istniejących SOR-ów do przedmiotowego wymogu polegające na realizacji projektu w skali ogólnopolskiej. A instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- Celem projektu jest usprawnienie pracy SOR-ów w celu zwiększenia efektywności świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. System ma na celu zapewnienie łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania w SOR-ach, a także generowanie danych umożliwiających ewaluację czasu udzielania świadczeń - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

W piątek 17 lubelskich szpitali posiadających SOR-y podpisało umowy z LPR.

- Pacjent na szpitalnym oddziale ratunkowym będzie pobierał numerek, który skieruje go w odpowiedniej kolejności do rejestracji. Następnie pacjentowi nadawana będzie opaska w danym kolorze, uzależniona od stanu pacjenta, kolor definiujący, ile pacjent może czekać w kolejce. System ten jest uznanym europejskim systemem. Opaskę czerwoną otrzyma pacjent, który niezwłocznie powinien trafić do dalszej diagnostyki, i dalej pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski stosownie do stanu pacjenta – informował wiceminister Sławomir Gadomski.

- Województwo lubelskie jest unikatowe, bo przedstawiciele wszystkich SOR-ów na terenie województwa zdecydowali się na podpisanie umów w ramach projektu obsługi pacjenta. Jestem przekonany, że największym beneficjentem zmiany będzie pacjent, ale i szpitale, które wdrażając program są w stanie uporządkować pracę na SOR-ach. Dzięki temu Ministerstwo Zdrowia będzie dysponowało wiarygodną informacją jak wygląda praca w SOR-ach, ile czasu pacjenci czekają w kolejkach, jacy to są pacjenci. Pacjent będzie miał zapewnienie, że segregacja medyczna i ocena jego stanu zdrowia będzie jednolita w każdym oddziale ratunkowym w Polsce. Oprócz systemu wdrażamy rozwiązania, które mają kolejkować biletomaty, wyświetlacze, na których pacjent będzie wiedział, który jest w kolejce – dodał wiceminister.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski