Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać za kilka dni. „Czemu nikt o tym nie mówi?”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Dariusz Bloch / archiwum
Od 1 maja w nowo budowanych domach w województwie lubelskim nie będzie można planować montażu pieców np. na węgiel czy ekogroszek – o ile istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. To efekt tzw. uchwały antysmogowej, która za kilka dni wchodzi w życie. - Czemu nikt o tym nie mówi? - zastanawia się pan Andrzej z Jastkowa. Urząd Marszałkowski zapewnia, że właśnie przygotowuje kampanię informacyjną.

Uchwałę antysmogową radni sejmiku przyjęli w lutym. Jest w niej m.in. zapis, że w nowo budowanych domach z dostępem do sieci ciepłowniczej lub gazowej, dla których po 1 maja rozpocznie się procedura wydawania pozwolenia na budowę, nie można montować kotłów na paliwa stałe.

Właśnie taki piec na ekogroszek chciał mieć w swoim domu pan Andrzej, który zamierza budować dom w gminie Jastków. Kiedy zaczął załatwiać formalności, musiał zmienić plany.

- Dopiero projektant mi uświadomił, że muszę mieć piec gazowy, bo mam w pobliżu gazociąg. Rozumiem, że zmiana jest potrzebna, że chodzi o czystsze powietrze. Tylko dlaczego nikt o tym nie mówi, nie ma jakiejś akcji informacyjnej? - dopytuje pan Andrzej, który zwrócił się w tej sprawie do naszej redakcji.

Zakaz montowania pieców na paliwa stałe w nowych domach to nie jedyny zapis uchwały, który zacznie obowiązywać za kilka dni. Także od 1 maja na terenie województwa lubelskiego nie będzie można stosować w piecach m.in. miałów i mułów węglowych, flotokoncentratów czy mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem.

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa zaznacza, że kampania informacyjna na ten temat jest właśnie przygotowywana.

- Trwa opracowywanie materiałów objaśniających przepisy określone uchwałą, a w drugiej połowie tego roku planowane jest przekazanie ich do jednostek samorządu terytorialnego celem udostępnienia mieszkańcom - zapowiada. - Zaprojektowana została także ulotka informacyjna, planowane jest opracowanie plakatu, który publikowany będzie m.in. w mediach społecznościowych – dodaje.

Rzecznik zapowiada, że w maju i czerwcu oraz jesienią mają być emitowane audycje w TVP Lublin, spoty w Radiu Lublin a także publikowane artykuły w prasie. Ma też powstać strona internetowa dedykowana temu tematowi.

Póki co urzędników wyręczali społecznicy. W marcu Towarzystwo dla Natury i Człowieka kontynuowało kampanię informacyjną „Lublin bez Smogu” w lubelskich dzielnicach Dziesiąta i Kośminek. Organizowali też spotkania online, gdzie można było się dowiedzieć, jak uzyskać dotację na wymianę pieca z programu „Czyste powietrze”.

Więcej zmian

Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka podkreśla, że akcja informacyjna powinna ruszyć jak najszybciej, bo zapisy dotyczące nowo budowanych domów to tylko część uchwały antysmogowej. Najbardziej radykalne zmiany wejdą w życie za niespełna trzy lata. Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy regionu powinni pozbyć się z domów pieców najgorszej jakości. Terminy na demontaż kotłów kolejnych klas to 1 stycznia 2027 i 2030 roku.

- Niecałe trzy lata to wcale nie tak dużo czasu, żeby przygotować społeczeństwo do zmian – ocenia Gorczyca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski