MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie na starej fotografii: WSI 59 lat temu

IL
Archiwum Zakładowe Politechniki Lubelskiej
Chcesz zobaczyć jak wyglądał pierwszy egzamin wstępny na Wieczorową Szkołę Inżynierską? Ciekawi cię, jak przebiegała budowa akademików w których teraz mieszkasz? A może chcesz zobaczyć jak kilkadziesiąt lat temu wyglądali członkowie studenckiej grupy rockowej "Navis"? Dziś prezentujemy archiwalne zdjęcia, które znalazły się w zbiorach Politechniki Lubelskiej.

Na jednym z nich uwieczniona została damska część Zespołu Tańca Towarzyskiego. "Gamza" to jedna z najstarszych grup tanecznych w Lublinie. Jej początki sięgają 1970 r. i była to pierwsza grupa jaką stworzyli studenci Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej.

WSI powstała w maju 1953 roku z inicjatywy lokalnego środowiska techników i inżynierów. Wydział Mechaniczny ma najdłuższe tradycje, ponieważ został uruchomiony jako pierwszy. W roku akademickim 1953/1954 rozpoczęło w nim studia 107 studentów. Po 12 latach zmianie uległ pierwszy człon nazwy uczelni i z Wieczorowej stała się ona Wyższą a po upływie 24 lat, WSI otrzymała już miano Politechniki.

Gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów archiwalnych politechniki, zajmuje się Archiwum Zakładowe. - W naszych zbiorach znajduje się ok. 4,8 tys. fotografii. Nie wszystkie jeszcze udało nam się skatalogować. Porządkujemy je , sprawdzamy daty i oczywiście próbujemy ustalić tożsamość osób, które zostały na nich uwiecznione. To fantastyczne, gdy odkrywa się np. osoby, które najpierw zaliczano w poczet studentów uczelni, a po latach to one uczyły kolejne pokolenia - mówi Alina Dunajewska z archiwum zakładowego.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski