Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powstał 23 października 1944 r. Na początku 806 studentów uczyło 42 profesorów, m.in. z Lwowa i Wilna. UMCS to także uczelnia-matka, z wydziałów której narodził się dzisiejszy Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy.
Wykonywaniem, zbieraniem i katalogowaniem fotografii dokumentujących historię uniwersytetu zajmuje się Archiwum i Muzeum UMCS. W jego zbiorach znajduje się 13,294 tys. skatalogowanych zdjęć. Część z nich trafiła już do bazy komputerowej. Pozostałe są pogrupowane tematycznie i troskliwie przechowywane w oznakowanych kopertach w magazynie archiwum. Pracownicy bardzo dbają o swoje zbiory i starają się, aby żadna z fotografii nie opuściła murów archiwum.
- Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież te stare fotografie nie mają dużej wartości. Ale tutaj nie chodzi o ich cenę rynkową, tylko o wartość historyczną. A ta jest dla nas bezcenna - przyznaje magister Jerzy Kasprzak, kierownik muzeum.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?