Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie otwierają się na pielęgniarstwo

Gabriela Bogaczyk
Coraz więcej lubelskich uczelni oferuje naukę na kierunku pielęgniarstwo. Młode absolwentki mają być ratunkiem na braki kadrowe w ochronie zdrowia.

Od nowego roku akademickiego w Lublinie będzie więcej miejsc do kształcenia dla pielęgniarek. Ponad sto utworzyła dla nich Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy ulicy Zamojskiej.

- Ruszamy z tym kierunkiem od października. Rekrutacja już się rozpoczęła, zgłaszają się pierwsi kandydaci. Oferujemy dzienne studia licencjackie oraz studia magisterskie w trybie dziennym oraz zaocznym. Są to kierunki płatne, koszt za cały rok wynosi ok. 4 tys. złotych - wyjaśnia Anna Hirna, kierownik dziekanatu w WSNS w Lublinie.

I dodaje: - Zajęcia z teorii będą się odbywać na terenie naszej uczelni, a praktyczne w centrum symulacji medycznej oraz w szpitalach.

Od roku pielęgniarstwo oferuje Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie. Pierwszy rocznik liczy 40 osób. Miesięczne czesne wynosi ok. 450 złotych.

- Dzięki unijnemu grantowi, już od drugiego roku 75 proc. najlepszych studentów pielęgniarstwa będzie otrzymywać miesięcznie 800 złotych w ramach stypendium. A po ukończeniu studiów, przez dwa lata, 1 tys. złotych wraz z obowiązkiem uczestnictwa w kursach specjalności. Oczywiście, w tym roku uruchamiamy kolejną rekrutację na studia z pielęgniarstwa - tłumaczy doc. Henryk Stefanek, kanclerz Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej.

Z kolei Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie już od 10 lat daje możliwość podnoszenia swoich kompetencji i zdobycia zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza na studiach I oraz II stopnia. W tym czasie uczelnię ukończyło ponad 2,5 tysiąca absolwentów pielęgniarstwa. Warto podkreślić, że kierunek pielęgniarstwo wybiera coraz więcej mężczyzn.

Od niedawna w WSEI działa Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej z odwzorowanymi salami szpitalnymi, fantomami i całą gamą specjalistycznego sprzętu medycznego za ponad 3 miliony złotych. Podczas zajęć studenci ćwiczą w oparciu o scenariusze zajęć przygotowywane przez pracowników akademickich, którzy podczas symulacji obserwują pracę i zachowania studentów zza lustra weneckiego. Ma to na celu wyćwiczenie odpowiedniej i szybkiej reakcji na sytuację zagrażającą życiu pacjenta.

Przyszłe pielęgniarki mogą również kształcić się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Bezpłatne studia licencjackie na tym kierunku zaczyna rocznie około 150 osób. Zaś studia magisterskie - po 120 osób rocznie.

Utworzenie pielęgniarstwa planuje także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

- Senat KUL przyjął uchwałę o utworzeniu kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Środowisku w Lublinie. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadanie uprawnienia do prowadzenia kierunku i aktualnie czekamy na decyzję w tej sprawie. Od tego rozstrzygnięcia są uzależnione dalsze kroki prowadzące do uruchomienia naboru na ten kierunek - informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski