reklama

Lubelskie uczelnie otwierają się na pielęgniarstwo

Gabriela BogaczykZaktualizowano 
Coraz więcej lubelskich uczelni oferuje naukę na kierunku pielęgniarstwo. Młode absolwentki mają być ratunkiem na braki kadrowe w ochronie zdrowia.

Od nowego roku akademickiego w Lublinie będzie więcej miejsc do kształcenia dla pielęgniarek. Ponad sto utworzyła dla nich Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy ulicy Zamojskiej.

- Ruszamy z tym kierunkiem od października. Rekrutacja już się rozpoczęła, zgłaszają się pierwsi kandydaci. Oferujemy dzienne studia licencjackie oraz studia magisterskie w trybie dziennym oraz zaocznym. Są to kierunki płatne, koszt za cały rok wynosi ok. 4 tys. złotych - wyjaśnia Anna Hirna, kierownik dziekanatu w WSNS w Lublinie.

I dodaje: - Zajęcia z teorii będą się odbywać na terenie naszej uczelni, a praktyczne w centrum symulacji medycznej oraz w szpitalach.

Od roku pielęgniarstwo oferuje Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie. Pierwszy rocznik liczy 40 osób. Miesięczne czesne wynosi ok. 450 złotych.

- Dzięki unijnemu grantowi, już od drugiego roku 75 proc. najlepszych studentów pielęgniarstwa będzie otrzymywać miesięcznie 800 złotych w ramach stypendium. A po ukończeniu studiów, przez dwa lata, 1 tys. złotych wraz z obowiązkiem uczestnictwa w kursach specjalności. Oczywiście, w tym roku uruchamiamy kolejną rekrutację na studia z pielęgniarstwa - tłumaczy doc. Henryk Stefanek, kanclerz Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej.

Z kolei Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie już od 10 lat daje możliwość podnoszenia swoich kompetencji i zdobycia zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza na studiach I oraz II stopnia. W tym czasie uczelnię ukończyło ponad 2,5 tysiąca absolwentów pielęgniarstwa. Warto podkreślić, że kierunek pielęgniarstwo wybiera coraz więcej mężczyzn.

Od niedawna w WSEI działa Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej z odwzorowanymi salami szpitalnymi, fantomami i całą gamą specjalistycznego sprzętu medycznego za ponad 3 miliony złotych. Podczas zajęć studenci ćwiczą w oparciu o scenariusze zajęć przygotowywane przez pracowników akademickich, którzy podczas symulacji obserwują pracę i zachowania studentów zza lustra weneckiego. Ma to na celu wyćwiczenie odpowiedniej i szybkiej reakcji na sytuację zagrażającą życiu pacjenta.

Przyszłe pielęgniarki mogą również kształcić się na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Bezpłatne studia licencjackie na tym kierunku zaczyna rocznie około 150 osób. Zaś studia magisterskie - po 120 osób rocznie.

Utworzenie pielęgniarstwa planuje także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

- Senat KUL przyjął uchwałę o utworzeniu kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Środowisku w Lublinie. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadanie uprawnienia do prowadzenia kierunku i aktualnie czekamy na decyzję w tej sprawie. Od tego rozstrzygnięcia są uzależnione dalsze kroki prowadzące do uruchomienia naboru na ten kierunek - informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz umcs

Nie każdy ma możliwość studiować dziennie. Jeśli chodzi o lubelskie prywatne uczelnie to akurat WSEI trzyma poziom, co potwierdza ranking "Perspektyw" gdzie WSEI znalazła się na 24 miejscu. Jeśli, ktoś faktycznie chce wynieść coś ze studiów to na pewno jest to dobre miejsce. Dla przykładu ja akurat studiowałem na państwowej uczelni w trybie dziennym (co prawda nie pielęgniarstwo) ale na studia II stopnia przyszło do nas kilka osób które lic. robiły prywatnie 3 osoby wyróżniały się zdecydowanie spośród studentów dziennych, więc na pewno nie jest to prawdą czy regułą, że prywatnie kupuje się tylko papier.

G
Gość

Dobrze, że są na prywatnych uczelniach są takie kierunki jak pielęgniarstwo. Odpowiada to na potrzeby rynku pracy a jak wiadomo pielęgniarek brakuje. Jeśli ktoś idzie studiować z powołania to zawsze będą z niego ludzie.

G
Gość

Ja myślę, że to nie problem uczelni ale indywidualny problem młodzieży - studentów. Znam osoby, które kończyły WSEI pracując przy tym i zdobywając doświadczenie i teraz świetnie sobie radzą na rynku pracy. Jak ktoś chce to się nauczy, bo kadra kształci dobrze ale jak ktoś przychodzi tylko po papierek to i SGH mu nic nie da...

G
Gość
2019-06-19T11:21:40 02:00, vicky:

boze uchron nas przed takimi pielegniarkami . szkoly za kase nie dbaja o jakosc nauczania tylko o zysk. a potem one maja sie opiekowac pacjentami?

2019-06-19T12:03:48 02:00, A:

Na uczelniach państwowych za zaoczne pielęgniarstwo tak samosię płaci jak na prywatnych uczelniach. Po zatym, na prywatnych uczą wykładowcy z państwowych uczelni...

2019-06-19T12:27:30 02:00, vicky:

sprawdzic trzeba procentowo ilosc osob nie zdajacych na panstwowej i na prywatnej uczelni. na prywatnej zdajacych jest 100%. wykładowca na 2 uczelniach? a czas dla studenta to kiedy? takie prywatne uczelnie to patologia polskiego nauczania. drenaz kasy studenta i produkcja miernych studentow. ktorys student z prywatnej uczelni moze sie czyms pochwalic?

2019-06-22T16:30:39 02:00, Evvv:

Tak. Wykładowca na dwóch uczelniach. Licencjat robiłam na um, teraz robię zaocznie mgr na wsei. Jest cała gromada tych samych nauczycieli.

Wiadomix. Papier potrzebny bo ktoś taki system wymyślił, w sensie wykładowcy, bo mają z tego kasę. Pielęgniarki WSEI, takie z 20-30 letnim stażem same powszechnie przyznają, że to do niczego im nie jest potrzebne, nie idzie za tym podwyżka w pracy, albo nawet ukrywają fakt dyplomu. Młode uważają, że dyplom daje im wszystko ale prawda jest taka, że są żadnymi pielęgniarkami. Jak popracują w zawodzie 20 lat, to zobaczymy... Póki co to biznes dający krociowe zyski, m.in. rodzinie Bogackich z Projektowej.

E
Evvv
2019-06-19T11:21:40 02:00, vicky:

boze uchron nas przed takimi pielegniarkami . szkoly za kase nie dbaja o jakosc nauczania tylko o zysk. a potem one maja sie opiekowac pacjentami?

2019-06-19T12:03:48 02:00, A:

Na uczelniach państwowych za zaoczne pielęgniarstwo tak samosię płaci jak na prywatnych uczelniach. Po zatym, na prywatnych uczą wykładowcy z państwowych uczelni...

2019-06-19T12:27:30 02:00, vicky:

sprawdzic trzeba procentowo ilosc osob nie zdajacych na panstwowej i na prywatnej uczelni. na prywatnej zdajacych jest 100%. wykładowca na 2 uczelniach? a czas dla studenta to kiedy? takie prywatne uczelnie to patologia polskiego nauczania. drenaz kasy studenta i produkcja miernych studentow. ktorys student z prywatnej uczelni moze sie czyms pochwalic?

Tak. Wykładowca na dwóch uczelniach. Licencjat robiłam na um, teraz robię zaocznie mgr na wsei. Jest cała gromada tych samych nauczycieli.

G
Gość
2019-06-21T16:06:59 02:00, Obserwuje praktykantki:

Cóż, niejednokrotnie mam do czynienia z praktykantkami z WSEI... pojedyncze jednostki które chcą się nauczyć. Reszta masakra. Aby posiedzieć, poplotkować i jak najszybciej do domu. Na 5 dni zajęć przychodzą raz, góra dwa. Zmienić pampersa choremu to dla nich ujma...

Wybacz... Nie po to spędzają weekendy na Projektowej, przy kawie ze sklepu z kanapkami i colą, żeby robić za fizyczną.

O
Obserwuje praktykantki

Cóż, niejednokrotnie mam do czynienia z praktykantkami z WSEI... pojedyncze jednostki które chcą się nauczyć. Reszta masakra. Aby posiedzieć, poplotkować i jak najszybciej do domu. Na 5 dni zajęć przychodzą raz, góra dwa. Zmienić pampersa choremu to dla nich ujma...

G
Gość
2019-06-19T11:48:08 02:00, Gość:

Przecież pielęgniarek brakuje nie dlatego, że nie mają się gdzie kształcić, tylko dlatego, że mało osób chce wykonywać ten ciężki, społecznie niedoceniany i słabo płatny zawód. Skąd się biorą takie pomysły, jak ten KULowski? I to w dodatku na wydziale, który i bez pielęgniarstwa ma najniższą kategorię naukową?

2019-06-19T11:56:21 02:00, Gość:

a WSEI to co? niby kuźnia kadr? :))))

2019-06-19T13:48:35 02:00, Gość:

Studiuję na WSEI nie do końca z wyboru ponieważ chciałam od początku studiować na UM ale moje życie się tak potoczyło ,że musiałam wybrać prywatną uczelnię. Przykre są takie komentarze i myślenie , że z WSEI (czy innej prywatnej uczelni) to na pewno nic nie umieją. Ja podchodzę do tego tak ,że jeśli się chce to wszędzie się nauczy. Ten zawód jest moim marzeniem (tak znam jego specyfikę) walczę o to każdego dnia żeby być jak najlepiej wykształconą i dobrą w tym zawodzie osobą i z tego co widzę po moich znajomych z uczelni nie tylko ja. Nie oceniajcie ludzi tak łatwo,bo możecie kogoś skrzywdzić :) Pamiętajcie to wszystko zależy od człowieka i tego czy chce się czegoś nauczyć a nie od uczelni.

2019-06-20T10:12:44 02:00, Gość:

Dałaś się omotać propagandzie i folderkom reklamowym sprokurowanym przez sztab magister Teresy B.?

Nie wspomniesz o wiecznym bałaganie z dziekanatem, salami, terminami spotkań, z egzaminami, nawet z kolejkami do kibla?

Jedynie przy opłatach za semestr panuje porządek, no ale to biznes stricte edukacyjny więc nie można się dziwić windykacji...

Rzeczywiście zgadzam się,że organizacja mogłaby być lepsza ale odniosłam się do poziomu kształcenia, który moim zdaniem nie jest może na jakimś wybitnym poziomie ale nie jest też tragiczny. Mam porównanie ,bo na praktykach w szpitalu często spotykamy się z osobami z UM i widzę,że nie mamy się czego wstydzić , bo jesteśmy nauczone tak jak trzeba co potwierdzają też opiekunowie naszych praktyk :) Tak jak mówiłam wcześniej oczywiście dotyczy to osób ,które chcą się nauczyć tego zawodu :) Nie wiem czy Pan/Pani miał/a doczynienia z inną uczelnią państwową (ja miałam) i problemy były podobne :) Proszę tak nie demonizować prywatnych uczelni ;)

G
Gość
2019-06-19T11:48:08 02:00, Gość:

Przecież pielęgniarek brakuje nie dlatego, że nie mają się gdzie kształcić, tylko dlatego, że mało osób chce wykonywać ten ciężki, społecznie niedoceniany i słabo płatny zawód. Skąd się biorą takie pomysły, jak ten KULowski? I to w dodatku na wydziale, który i bez pielęgniarstwa ma najniższą kategorię naukową?

2019-06-19T11:56:21 02:00, Gość:

a WSEI to co? niby kuźnia kadr? :))))

2019-06-19T13:48:35 02:00, Gość:

Studiuję na WSEI nie do końca z wyboru ponieważ chciałam od początku studiować na UM ale moje życie się tak potoczyło ,że musiałam wybrać prywatną uczelnię. Przykre są takie komentarze i myślenie , że z WSEI (czy innej prywatnej uczelni) to na pewno nic nie umieją. Ja podchodzę do tego tak ,że jeśli się chce to wszędzie się nauczy. Ten zawód jest moim marzeniem (tak znam jego specyfikę) walczę o to każdego dnia żeby być jak najlepiej wykształconą i dobrą w tym zawodzie osobą i z tego co widzę po moich znajomych z uczelni nie tylko ja. Nie oceniajcie ludzi tak łatwo,bo możecie kogoś skrzywdzić :) Pamiętajcie to wszystko zależy od człowieka i tego czy chce się czegoś nauczyć a nie od uczelni.

Dałaś się omotać propagandzie i folderkom reklamowym sprokurowanym przez sztab magister Teresy B.?

Nie wspomniesz o wiecznym bałaganie z dziekanatem, salami, terminami spotkań, z egzaminami, nawet z kolejkami do kibla?

Jedynie przy opłatach za semestr panuje porządek, no ale to biznes stricte edukacyjny więc nie można się dziwić windykacji...

G
Gość

Państwo potrzebuje pielęgniarek a próbuje koszty przerzucić na pracownika.. Praca ciężka, odpowiedzialna, wyczerpującą fizycznie i psychicznie....!!! To główne wady..! A tak nawiasem mówiąc to w tej pracy nie możesz mieć pomalowany paznokci, nawet bezbarwnym lakierem... Ha, ha, ha.. Robią z nami co chcą.. Możemy się truc środkami dezynfekcyjnymi, może nam skóra schodzić od chemii, wody i lateksu który ma chronić.. Ale nie wolno nam wyglądać jak kobieta chce...! To jest dyskryminacja...!!

4

KUL to chyba jednak wybrał pszczelarstwo,od lat w tym kierunku podąża ,

v
vicky
2019-06-19T11:21:40 02:00, vicky:

boze uchron nas przed takimi pielegniarkami . szkoly za kase nie dbaja o jakosc nauczania tylko o zysk. a potem one maja sie opiekowac pacjentami?

2019-06-19T14:44:03 02:00, Student piel:

Pielęgniarki po prywatnych uczelniach też emigrują a zagraniczni pracodawcy bardzo je sobie chwalą, a Państwo nie h dobrze żyją z wnusiami, bo tylko taka opieka wam pozostanie, ps. Na Ukrainki,też nie liczcie, one pracują już w Niemczech.

joke jakiś.kto dostanie zatrudnienie pielegniarka po um czy po wsei? niby papierek jest ale wiedza i umiejetnosci to przepasc.prywatne szkolnictwo powinno byc zakazane . u nich 100% zdawalnosci egzaminow. kazdy przechodzi z roku na rok.dosc z demagogia

S
Student piel
2019-06-19T11:21:40 02:00, vicky:

boze uchron nas przed takimi pielegniarkami . szkoly za kase nie dbaja o jakosc nauczania tylko o zysk. a potem one maja sie opiekowac pacjentami?

Pielęgniarki po prywatnych uczelniach też emigrują a zagraniczni pracodawcy bardzo je sobie chwalą, a Państwo nie h dobrze żyją z wnusiami, bo tylko taka opieka wam pozostanie, ps. Na Ukrainki,też nie liczcie, one pracują już w Niemczech.

G
Gość
2019-06-19T11:48:08 02:00, Gość:

Przecież pielęgniarek brakuje nie dlatego, że nie mają się gdzie kształcić, tylko dlatego, że mało osób chce wykonywać ten ciężki, społecznie niedoceniany i słabo płatny zawód. Skąd się biorą takie pomysły, jak ten KULowski? I to w dodatku na wydziale, który i bez pielęgniarstwa ma najniższą kategorię naukową?

2019-06-19T11:56:21 02:00, Gość:

a WSEI to co? niby kuźnia kadr? :))))

Studiuję na WSEI nie do końca z wyboru ponieważ chciałam od początku studiować na UM ale moje życie się tak potoczyło ,że musiałam wybrać prywatną uczelnię. Przykre są takie komentarze i myślenie , że z WSEI (czy innej prywatnej uczelni) to na pewno nic nie umieją. Ja podchodzę do tego tak ,że jeśli się chce to wszędzie się nauczy. Ten zawód jest moim marzeniem (tak znam jego specyfikę) walczę o to każdego dnia żeby być jak najlepiej wykształconą i dobrą w tym zawodzie osobą i z tego co widzę po moich znajomych z uczelni nie tylko ja. Nie oceniajcie ludzi tak łatwo,bo możecie kogoś skrzywdzić :) Pamiętajcie to wszystko zależy od człowieka i tego czy chce się czegoś nauczyć a nie od uczelni.

v
vicky
2019-06-19T11:21:40 02:00, vicky:

boze uchron nas przed takimi pielegniarkami . szkoly za kase nie dbaja o jakosc nauczania tylko o zysk. a potem one maja sie opiekowac pacjentami?

2019-06-19T12:03:48 02:00, A:

Na uczelniach państwowych za zaoczne pielęgniarstwo tak samosię płaci jak na prywatnych uczelniach. Po zatym, na prywatnych uczą wykładowcy z państwowych uczelni...

sprawdzic trzeba procentowo ilosc osob nie zdajacych na panstwowej i na prywatnej uczelni. na prywatnej zdajacych jest 100%. wykładowca na 2 uczelniach? a czas dla studenta to kiedy? takie prywatne uczelnie to patologia polskiego nauczania. drenaz kasy studenta i produkcja miernych studentow. ktorys student z prywatnej uczelni moze sie czyms pochwalic?

Dodaj ogłoszenie